Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o Povorci ponosa, odluci Ustavnog suda i pucnjavi u Lukavcu

Prethodnu sedmicu obilježile su dezinformacije o održanoj Povorci ponosa u Sarajevu, odluci Ustavnog suda BiH da promijeni pravila o sjednicama, ali i pucnjavi u osnovnoj školi u Lukavcu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sedmici iza nas pisali smo o netačnim i obmanjujućim naslovima kojima su neki mediji opremili svoje članke o napadu u Osnovnoj školi “Lukavac Grad” u Lukavcu 14. juna 2023. godine, kada je maloljetni napadač ranio nastavnika. Više o ovome u analizi na linku ispod.

Na Facebook profilu koji ima hiljade pratitelja/ki objavljen je status u kojem se insinuira da su ovogodišnje obilne kiše rezultat korištenja “tehnologije za kontrolu vremena”. Riječ je o teoriji zavjere. U analizi na linku ispod pročitajte i šta je bh. meteorolog Nedim Sladić rekao o ovakvim navodima, ali i o dugotrajnim padavinama u BiH ove godine.

Na društvenim mrežama viralna je fotografija natečenog koljena uz tvrdnju da prikazuje reakciju na opasnu i potencijalno smrtonosnu “novu vrstu uboda komarca”. Fotografija je zapravo nastala u SAD-u 2017. godine, a navod da prikazuje smrtonosni ubod je izmišljen. Detalje čitajte na linku ispod.

Nekoliko portala je 12.6.2023. godine izvijestilo o zahtjevu da se zabrani održavanje Bh. povorke ponosa u Sarajevu, koji je Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo uputio Savez bošnjačkih nevladinih organizacija. Obrazloženje zahtjeva sadrži niz manipulativnih tumačenja zakona, kao što su tvrdnje da održavanje Povorke krši Porodični zakon FBiH i da bi njena zabrana bila u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Svjetska zdravstvena organizacija je u člancima uglavnom anonimnih portala “optužena” da planira uvesti klimatska zaključavanja te da će svjetska populacija zbog toga ponovo svjedočiti zatvaranjima kao za vrijeme pandemije Covid-19. Činjenice su u našem storyju na linku ovdje.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Nedavna odluka Ustavnog suda BiH kojom se mijenja pravilo o održavanju plenarnih sjednica predstavljena je netačno na nizu portala. U brojnim medijskim objavama tvrdi se da je Ustavni sud promijenio pravila tako da može da donosi odluke “bez Srba”. Činjenica je da etnička pripadnost sudija nije kriterij za njihov izbor te se izmjene pravila ne odnose na pripadnike/ce određene etničke grupe. Detaljnije možete čitati u analizi na linku ovdje. Činjenice su i u našem storyju na linku ovdje.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Izvještavajući o kratkotrajnoj pobuni plaćeničke vojne grupe Wagner protiv ruskih vlasti, RTRS je u svom Dnevniku ustvrdio da “zapadni lideri/ke mijenjaju retoriku o Wagneru”. Kako je u dnevniku RTRS-a rečeno, Wagner je u njihovim izjavama “od ratnih profitera i terorista postao grupa koja se bori za pravdu”. Stvarne izjave zapadnih zvaničnika/ca demantuju ove navode. Detaljnije čitajte u našoj analizi na linku ovdje.

Portal Nulta tačka objavio je da je Australija odobrila obaveznu vakcinaciju stoke mRNA vakcinama. Ova tvrdnja nije tačna. Nijedna mRNA vakcina namijenjena životinjama koje se koriste za ishranu nije odobrena u Australiji niti je vakcinacija stoke u ovoj zemlji obavezna. Detalje čitajte u našoj analizi na linku ovdje.

Nekoliko portala objavilo je članke s manipulativnim naslovima koji navode na zaključak da će kroz određene programe podrške “sva domaćinstva” u BiH dobiti pomoć od 600 KM ili da će “svi mladi” dobiti po 1.000 KM. Činjenice o tome ko će zaista dobiti najavljenu pomoć pročitajte u analizi na linku ispod.

Snimak oblaka zanimljivog oblika dijeli se društvenim mrežama kao “dokaz” djelovanja HAARP-a. Zašto tvrdnje iz tih objava nisu tačne, pročitajte u analizi na linku ispod.

Snimak ulaska u posebnu, beskontaktnu prodavnicu u Londonu iskorišten je za ilustraciju navoda da je postalo nemoguće ući i kupovati hranu bez QR koda i “digitalnog identiteta” i insinuacija da je to forma kontrole stanovništva. Ove tvrdnje iznesene su na osnovu snimka koji je izvučen iz konteksta i nemaju utemeljenje u stvarnosti. Detaljnije čitajte u analizi na linku ispod.

Ruska agresija na Ukrajinu nastavlja biti tema dezinformacija. Prenoseći tvrdnje Federalne službe bezbjednosti Rusije, nekolicina medija domaćeg govornog područja navela je da Ukrajina planira napasti Rusiju “prljavom bombom” iako dokaza za takvo nešto nema. Šta je “prljava bomba” i na čemu Rusija zasniva svoje optužbe, čitajte u analizi na linku ispod.

Portali godinama objavljuju tvrdnju Branimira Nestorovića da dezodoransi i antiperspiranti s aluminijem uzrokuju karcinom dojke. Sva dostupna istraživanja pokazuju da ovakva sredstva za ličnu higijenu ne uzrokuju karcinom. Činjenice čitajte u analizi na linku ispod.

Zašto je savjet da se poboljša rad štitne žlijezde trljanjem luka po vratu neutemeljen, čitajte u analizi na linku ispod.

Još jedna u nizu namirnica koja je neutemeljeno proglašena lijekom za dijabetes jeste kuvano jaje. Detalje o tome zašto kuvana jaja jesu dio zdrave prehrane, ali nisu lijek za ovu bolest, čitajte u analizi na linku ovdje.

Na Facebooku se dijeli lažna nagradna igra u kojoj KIA “poklanja” deset automobila povodom 79. godišnjice postojanja. Aktuelna je i slična lažna nagradna igra u kojoj je zloupotrijebljeno ime trgovačkog lanca Robot. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Nekoliko medija izvijestilo je da je “afrički migrant” napao ženu i njenu unuku u Francuskoj. Činjenica je da je osumnjičeni za napad rođen u Francuskoj i državljanin je te zemlje. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Kao što je bio slučaj i s ranijim događajima koji privuku veliku pažnju javnosti, i tragediju podmornice “Titan” popratile su tvrdnje da ju je animirana serija Simpsoni “predvidjela”. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Stare tvrdnje britanskog teoretičara zavjere da su greške medicinskih radnika/ca vodeći uzrok smrtnosti opet kruže na našem govornom području. Šta su činjenice, pročitajte u našoj analizi na linku ispod.

Na društvenim mrežama ponovo se dijeli netačna tvrdnja da je Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država poništio rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine u kojima je pobjedu odnio demokratski kandidat Joe Biden. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Snimak mađioničarskog trika se na društvenim mrežama koristi kao “dokaz” za tvrdnju da korištenje mobilnih telefona uzrokuje rak. Šta su činjenice, pogledajte u videu, a detalje pročitajte u našoj analizi na linku ovdje


Scena iz naučno-fantastičnog filma iz 2018. godine dijeli se na portalima i društvenim mrežama i predstavlja kao intervju s bivšim agentom CIA-e koji “otkriva” globalne zavjere i plan vanzemaljaca da preuzmu kontrolu nad svijetom. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Nekoliko portala poznatih po širenju teorija zavjere objavilo je članke u kojima se tvrdi da Svjetski ekonomski forum poziva ljude da jedu ljudski izmet i piju urin kao dio borbe protiv klimatskih promjena. Šta činjenice kažu o ovim tvrdnjama, pročitajte u analizi na linku ispod.

 

(Raskrinkavanje.ba)