Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Homofobija kao sredstvo političkog obračuna, rat u Ukrajini i pandemija

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

Tokom prethodne sedmice raskrinkali smo niz netačnih tvrdnji o Covid-19 i o ratu u Ukrajini, a bavili smo se i temama koje se tiče trenutne političke situacije u Bosni i Hercegovini.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Nedavno se pojavila tvrdnja da je Antony Blinken, državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država, u Izvještaju o vjerskim slobodama za 2021. godinu naveo da se Stranka demokratske akcije (SDA) i njen lider Bakir Izetbegović nalaze na američkoj “sivoj listi”. Blinken, pak, takvo nešto nije naveo u Izvještaju, a “siva lista” ne postoji, barem ne formalno. Detalje čitajte u našoj analizi.

Društvenim mrežama dijele se montirane fotografije kojima se političkoj stranci Narod i Pravda i njenom predsjedniku Elmedinu Konakoviću pripisuje podrška LGBTIQA+ zajednici, koju oni nisu iskazali.

Nakon što je Nenad Čanak, srbijanski političar, otputovao u Ukrajinu, društvene mreže preplavila je tvrdnja da je on u toj zemlji uhapšen pod optužbama da je ruski špijun. U pitanju je lažna vijest. Izvor ove tvrdnje je satirični članak objavljen na portalu Zicer, koji ne opisuje stvarni događaj. Detalje čitajte u našoj analizi.

Pojedini mediji objavili su tvrdnje samoproglašene Donjecke Narodne Republike o tome da su ukrajinske snage navodno zauzele kancelariju Ujedinjenih nacija u Kramatorsku. Zvaničnik UN-a je to demantovao.

Izjava Joea Bidena o mogućnosti da Ukrajina učini teritorijalne ustupke Rusiji manipulativno je prenesena na nekim regionalnim portalima. U pojedinim naslovima netačno je navedeno da je američki predsjednik rekao da će Ukrajina morati ustupiti teritoriju kako bi postigla mir. Više pročitajte u analizi na linku.

Nepotpunim prenošenjem izjave Jensa Stoltenberga o mogućnosti uspostavljanja mira u Ukrajini pojedini portali su manipulativno ustvrdili da je generalni sekretar NATO saveza poručio da Ukrajina mora napraviti teritorijalne ustupke kako bi okončala rat.

Niz medija u regionu objavio je tvrdnju da je delegacija Kine napustila salu za vrijeme specijalnog obraćanja predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog tokom Shangri-La Dialogue samita u Singapuru. Ipak, fotografije i prisutni pojedinci potvrđuju da to nije tačno.

Na društvenim mrežama viralan je videosnimak za koji se tvrdi da prikazuje eksploziju ruskog termobaričkog projektila u Ukrajini. Videosnimak je zapravo kompjuterski stvoren vizuelni prikaz i ne prikazuje nikakav stvarni događaj.

Portal Webtribune u svojim člancima često kao izvor navodi “kinesko izdanje Baijahao”. U takvim člancima ovaj izvor predstavlja se kao kredibilan ili zvaničan. Riječ je, međutim, o blog platformi na kojoj sadržaje može objaviti bilo ko, bez ikakve provjere. Više o ovoj temi pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Netačne tvrdnje da je španska vlada prskala građane “chemtrailsima” pod krinkom vanrednog stanja izazvanog pandemijom Covid-19 i ranije su se pojavljivale u stranim medijima. Portal Logično ponovio ih je u članku objavljenom početkom ovog mjeseca.

Baza podataka američkih Nacionalnih instituta za zdravlje indeksirala je članak iz medicinskog časopisa u kojem se netačno tvrdi da su proglašenje pandemije Covid-19 i odgovor na nju bili rezultat manipulacija vlasti i medija. Neki/e korisnici/e društvenih mreža su potom tvrdili/e da je američka agencija “priznala” manipulacije tokom pandemije. 

Nakon što je poznati pjevač Justin Bieber otkazao nastupe zbog paralize desne strane lica, društvenim mrežama ubrzo su počele kružiti “zavjerološke” tvrdnje da je njegovo stanje posljedica vakcine protiv Covid-19. Kako je Bieber i sam objasnio, uzrok paralize je Ramsay Hunt sindrom. Ovaj sindrom nastaje kao rezultat virusa koji napada nerve u uhu i na licu. Ne postoje dokazi da je Bieber uopšte primio vakcinu protiv Covid-19 niti da ona može uzrokovati ovaj sindrom. Detalje čitajte u našoj analizi.

Na Facebook profilu bivše novinarke Merime Spahić u nekoliko objava se netačno tvrdi da su nedavni slučajevi majmunskih boginja zapravo zaraza virusom humane imunodeficijencije (HIV).

Snimak nastao na filmskom setu se u nizu objava na društvenim mrežama manipulativno predstavlja kao dokaz da pandemija Covid-19 zapravo nije stvarna. Više o ovoj temi saznajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Tvrdnje penzionisane doktorice Nade Jurinčić o tome da su virusi navodno otrovne izlučevine ponovo su viralne na društvenim mrežama iako su originalno objavljene još u prvoj polovini 2020. godine. Činjenice o ovoj temi pročitajte u analizi na linku.

Na društvenim mrežama se i dalje dijeli fotografija ukrajinske djevojčice za koju se netačno tvrdi da prikazuje Billa Gatesa. Fotografija je nastala na proslavi Prvog maja u Lavovu, 1968. godine.

Na anonimnom portalu Jablanica Live objavljen je članak u kojem se iznose manipulativne tvrdnje o ekološkim udruženjima koja se bore protiv izgradnje mini hidroelektrana u BiH. U članku se opisuju kao “produžena ruka američke globalne politike” i na “zavjerološki” način preispituju se motivi njihovog aktivizma.

Globalno zagrijavanje veliki je problem s kojim se susreće čovječanstvo, nasuprot čestim slučajevima negiranja postojanja klimatske krize. Snimak na kojem Patrick Moore, bivši član organizacije Greenpeace, manipulativno govori o klimatskim promjenama viralan je na društvenim mrežama. Šta Moore tvrdi, a šta su činjenice, pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama opet se dijele fotografije koje navodno prikazuju unutrašnjost aviona koji nas “svakodnevno truju”. U analizi iz maja 2020. godine utvrdili smo da se na fotografijama vide spremnici koji ne služe za “zaprašivanje”, nego za testiranje težine koju avion može da podnese, i napunjeni su vodom.

Na društvenim mrežama ponovo se dijeli tvrdnja da je u Sudanu uginuo zadnji sjeverni bijeli nosorog. Kako je objašnjeno u našoj analizi iz 2021. godine, zadnji mužjak sjevernog bijelog nosoroga uginuo je u Keniji još 2018. godine. Detalje čitajte na linku.

Facebookom se dijeli videosnimak motorista/kinja koji/e su se navodno okupili/e u Njemačkoj da bi obradovali/e dječaka koji boluje od kancera. Dijelovi snimka zapravo su nastali u Brazilu.

Na Facebooku se iz dana u dan pojavljuje značajan broj lažnih nagradnih igara.Facebook stranica Vaš Dom u kratkom periodu objavila je nekoliko takvih prevara i zahvaljujući njima privukla veliki broj pratitelja/ki. Detalje pročitajte na linku.

(Raskrinkavanje.ba)