Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Iskrivljene izjave, lažni dokument i favoriziranje stranaka

Tokom prethodne sedmice “raskrinkali” smo niz netačnih tvrdnji o kandidatima na predstojećim Opštim izborima u Bosni i Hercegovini. U okviru serijala “Rasvjetljavanje” nastavili smo da govorimo o različitim oblicima medijskih manipulacija koje smo uočili u prethodnim izbornim kampanjama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Dokument koji navodno dokazuje da su SAD u kampanju Jelene Trivić uložile gotovo 20 miliona KM objavili su brojni mediji i zvaničnici/e u RS. Ambasada SAD-a potvrdila je za Raskrinkavanje da je riječ o falsifikatu. Šta sve ukazuje na to da je dokument lažan, pročitajte na linku.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Nekoliko portala izvijestilo je da je Željko Komšić Srbe nazvao “nacistima i fašistima” na predizbornom skupu u Travniku. U snimku Komšićevog odgovora, na koji se poziva u člancima, nema takve formulacije. O čemu je tačno govorio Komšić, kandidat za člana Predsjedništva BiH, čitajte na linku.

Brojni mediji u Bosni i Hercegovini netačno su izvijestili da je Faruk Hodžić, kandidat SDA za Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, rekao da će poslije izbora biti zabranjeno da se negativno piše i govori o predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću. Šta je Hodžić zaista rekao, čitajte na linku.

Portal Faktor je u periodu do početka izborne kampanje objavio mnoštvo kritičkih članaka čija su tema bili kandidati za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda. Najviše njih, tačnije 33, kritički se odnosi prema kandidatu SDP-a. U tri članka u kojima je tema bio kandidat SDA kritika se odnosila na one koji kritikuju ovog kandidata. Sam kandidat bio je meta kritike svega dva puta. Opširnije u analizi ispod.

Portal ATV je tokom prvih deset dana kampanje u izbornoj rubrici objavio ukupno 40 tekstova. SNSD-u su posvećena 34, dok su o svim drugim strankama objavljena svega tri članka.

Portal InfoMania je pokrenut pred početak izborne kampanje. Sudeći po objavljenom sadržaju, nasuprot proklamovanom cilju da bude informativni portal, svrha mu je da promoviše SDP i kandidate iz te stranke.

Portal InfoMania je pokrenut pred početak izborne kampanje. Sudeći po objavljenom sadržaju, nasuprot proklamovanom cilju da bude informativni portal, svrha mu je da promoviše SDP i kandidate iz te stranke.

Stranica Spotted Cazin promijenila je ime i svrhu pred Lokalne izbore 2020. godine. Od tada se zove Cazin u srcu i objavljuje isključivo politički sadržaj. Od početka predizborne kampanje za Opće izbore 2022. gotovo svakodnevno objavljuje predizborne plakate kandidata/kinja iz Unsko-sanskog kantona, objašnjavajući zašto za njih (ne)treba glasati. 

Kandidat za člana Predsjedništva BiH Denis Bećirović prije početka predizborne kampanje dao je intervju za anonimni portal PressMedia. U toku kampanje za isti medij govorio je i Dželaludin Hodžić, kandidat za zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH. Pitanja su u jednom slučaju služila za kritiku protivkandidata i političkih protivnika, a u drugom za predstavljanje biografije i političkih poruka.

Desetine međusobno povezanih Twitter profila svakodnevno promovišu SNSD i napadaju političke protivnike/ce ove stranke. Njihovo ponašanje ne djeluje autentično, budući da se ne upuštaju gotovo ni u kakve druge aktivnosti, ne objavljuju ništa što nije vezano za SNSD te se izražavaju kroz jednoobrazne, uniformne komentare u kojima se daje puna podrška partiji. Šta su stranački “botovi” i kako izgleda mreža naloga koju smo pronašli, pročitajte na linku.

U našem novom serijalu “Rasvjetljavanje” govorimo o različitim oblicima medijskih manipulacija koje smo uočili u prethodnim izbornim kampanjama. O temama koje obrađujemo gledajte u videu, a analize iz našeg novog serijala čitajte na linku.

U okviru serijala “Rasvjetljavanje” obradili smo i temu medijskog plasiranja izmišljenih i iskrivljenih izjava političara/ki i kandidata/kinja na izborima. Više o tome kako mediji manipulišu izjavama političara/ki saznajte na linku ispod.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Fotošopirane ili manipulativno predstavljene fotografije političara/ki često kruže na društvenim mrežama uoči izbora. Detaljnije o ovome čitajte na linku.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U okviru serijala “Rasvjetljavanje” pisali smo i o načinima na koje se društvene mreže instrumentalizuju za postizanje političkih ciljeva u predizbornom periodu.

Brojni portali u regionu izvijestili su da je Gazprom objavio snimak u kom najavljuje obustavu isporuke plina i hladnu zimu u Evropi. Ipak, činjenice upućuju na to da iza snimka ne stoji ova ruska kompanija.

Na domaćem govornom području dijeli se fotografija za koju se tvrdi da predstavlja obavještenje u javnom prevozu Letonije. Navodno se radi o uputi za putnike/ce koji/e govore ruski jezik da sjede u zadnjem dijelu autobusa. Takvo obavještenje ne postoji.

Na društvenim mrežama i dalje su aktuelne dezinformacije o vakcinama protiv Covid-19, ali i različite teorije zavjere.

Manipulišući podacima s platforme za prikupljanje podataka o mortalitetu, portali i korisnici/e društvenih mreža dijelili/e su netačnu tvrdnju da su vakcine protiv Covid-19 uzrokovale porast broja smrtnih slučajeva među djecom. Čitajte u analizi Raskrinkavanja zašto su ovakve tvrdnje netačne.

Gostujući na Happy televiziji, teolog Nikodim Bogosavljević iznio je niz netačnih tvrdnji o “chemtrailsima”, 5G mreži i “trovanju” putem vakcina. Na društvenim mrežama dijeli se kratak snimak iz emisije. Zašto njegove tvrdnje nisu tačne, pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama dijeli se i tvrdnja da su “Simpsoni” predvidjeli smrt britanske kraljice Elizabete II. Kao “dokaz” su poslužili lažirani kadrovi iz ove popularne serije. Detalje čitajte u analizi ispod.

Obraćanje pjevača Stinga na njegovom koncertu u Poljskoj u julu ove godine predstavljeno je na Facebooku kao “upozorenje” da je “Novi svjetski poredak” prijetnja za demokratiju. U pitanju je dezinformacija. Sting je na koncertu govorio o ruskoj invaziji na Ukrajinu, a izraz “Novi svjetski poredak” nije upotrijebio ni u jednom trenutku. Detalje čitajte u našoj analizi.

(Raskrinkavanje.ba)