Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izmišljene američke biolaboratorije, Zakon o akcizama i lažna savjetovališta za abortus

Rat u Ukrajini je i dalje u fokusu svjetskih i domaćih medija, a izvještavanje o dešavanjima u ovoj zemlji prati velikih broj dezinformacija.

Postojanje navodnih američkih biolaboratorija u Ukrajini “dokazuje” se godinama unazad nizom neutemeljenih tvrdnji. Laboratorije čiji razvoj dijelom finansiraju agencije SAD-a zaista postoje u Ukrajini, ali se one ne koriste u svrhu razvoja biološkog oružja niti se u njima “eksperimentiše” na vojnicima/kinjama. Ove laboratorije nisu tajne, a o njima je, između ostalog, govorila i Victoria Nuland u američkom senatu. Činjenice o ovoj temi pročitajte na linku.

Netačnim tvrdnjama da laboratorije za biološka istraživanja u Ukrajini uzrokuju epidemije bavili smo se u analizi koju možete pročitati na linku.

Dio ruskog propagandnog narativa kojim se nastoji opravdati invazija na Ukrajinu jesu i tvrdnje da je ova zemlja pokušavala razviti nuklearno naoružanje. Članke s tim tvrdnjama je na domaćem govornom području objavio Sputnik Srbija, a potom i još nekoliko medija. O tome zašto su navodi posve netačni, bez utemeljenja u činjenicama, čitajte u analizi na linku ispod.

Slijedeći ruski narativ, pojedini mediji netačno nazivaju vojni napad Rusije na Ukrajinu “kontraofanzivom”, a rusku vojsku predstavljaju kao “oslobodilačku”. Više o ovoj temi pročitajte u našem novom storyju.

Dva videosnimka u kojima YouTuber iz Ukrajine tvrdi da je stanje “normalno” i da “kriminalci koje je naoružao Zelenski stvaraju haos" ostvarila su 100.000 pregleda samo na jednom Facebook profilu. Riječ je o netačnim tvrdnjama, a detalje čitajte u analizi.

Civilno stanovništvo u Mariupolju se danima nalazi u opkoljenom gradu pod intenzivnim ruskim napadima. Napori da se otvore humanitarni koridori za njihovu evakuaciju privlače pažnju medija, ali su također bili i tema dezinformativnih narativa.

Nakon ruskog napada na vojni kompleks u Javorivu, pojedini mediji ustvrdili su da je tim granatiranjem Rusija napala NATO te da je gađan “NATO centar” ili “baza”. Ništa od toga nije tačno.

Nasumični tweet u kojem se spominje mogućnost napada na ukrajinski grad New York iskorišten je za naslove u kojima su portali insinuirali da je posrijedi napad na istoimeni američki grad.

Manipulativno predstavljen citat bivšeg predsjednika Ukrajine Petra Porošenka o njegovoj navodnoj prijetnji da će djeca iz Donbasa “sjediti u podrumima” širi se na društvenim mrežama i portalima. Porošenko je, zapravo, 2014. godine opisao tadašnju situaciju u kojoj se nalazilo stanovništvo regije Donbas. Detalje pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja.

Korisnici/e društvenih mreža dijele fotografiju iz američkog filma “Deep Impact”, uz tvrdnju da su je mediji iskoristili za izvještavanje o ratu u Ukrajini i predstavili kao fotografiju izbjeglica iz Kijeva. Ova tvrdnja, kojom se mediji optužuju za preuveličavanje ratnih strahota u Ukrajini, nema utemeljenje u činjenicama. Detalje pročitajte na linku.

Pojedini portali i korisnici/e društvenih mreža objavili su video koji prikazuje kutije sa novcem i oznakama Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, tvrdeći da su ih zaplijenili čečenski borci u ukrajinskom bunkeru. Video je, zapravo, nastao godinama ranije.

Lažne nagradne igre u kojima Facebook prevaranti/kinje manipulišu strahom korisnika/ca od mogućih posljedica rata u Ukrajini ponovo su se pojavile na ovoj društvenoj mreži. Kako ove prevare funkcionišu, pročitajte na linku.

Nakon početka rata u Ukrajini, na društvenim mrežama postala je popularna stara teorija zavjere da je nuklearno oružje laž osmišljena za zastraživanje masa. Nažalost, nuklearno oružje je stvarna prijetnja.

Član Evropskog parlamenta Predrag Fred Matić govorio je za N1 o ratu u Ukrajini, te se osvrnuo i na situaciju na zapadnom Balkanu. Čitatelji/ke su nam prijavili da su pojedini mediji netačno predstavili dio njegove izjave, ustvrdivši da je on rekao da razmišlja o scenariju “u kojem se pažnja Europe s Ukrajine skreće na BiH”. Detalje pročitajte na linku.



Nakon što su objavljeni snimci iz Ukrajine u kojima se vidi uništavanje ruskih vojnih vozila uz pomoć turskih vojnih dronova Bayraktar TB2, domaćim govornim područjem počele su se dijeliti tvrdnje da je i BiH dobila takav dron. Kako se navodi u objavama, Turska je povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH, poklonila ovu bespilotnu letjelicu Bosni i Hercegovini. Riječ je o netačnoj tvrdnji. Detaljnije na linku u analizi.

Mnogi portali iz BiH i regiona objavili su članke u čijim se naslovima netačno tvrdi da su u BiH “ukinute akcize na gorivo”, kao i da je “smanjena stopa PDV-a na osnovne životne namirnice”. Zašto ove tvrdnje nisu tačne, pročitajte na linku.

U proteklim mjesecima, na Facebooku su postale popularne stranice Glas za život i Sara - Mjesto za tebe, koje tvrde da nude pomoć ženama koje se suočavaju sa neželjenom trudnoćom. Ipak, većina sadržaja na ovim stranicama usmjerena je na “odgovaranje” žena od abortusa, uz pomoć mitova i dezinformacija. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Značajan broj medija u regionu je netačno izvijestio o nedavnoj ATP-ovoj kazni njemačkom teniseru Aleksandru Zverevu zbog incidenta na Mexican Openu. On je dobio uslovnu kaznu od 25.000 dolara i osmosedmičnu suspenziju ako u sljedećih godinu napravi novi prekršaj. Informaciju da je u pitanju uslovna kazna pojedini mediji su izostavili.

 

(Raskrinkavanje.ba)