Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izmišljeni intervjui, dezinformacije o ratu u Ukrajini i “chemtrailsi”

Tokom prethodne sedmice pisali smo o izmišljenim intervjuima u kojima se promovišu različiti “lijekovi”. Raskrinkali smo i niz netačnih tvrdnji o ratu u Ukrajini i vakcinama protiv Covid-19.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Facebookom se šire izmišljeni intervjui s navodnim doktorima/cama koji/e reklamiraju različite “lijekove”.  Najnoviji primjer je intervju s navodnom urologinjom koja preporučuje Detonic. Urologinja iz intervjua zapravo ne postoji, a Detonic nije lijek.

Na društvenim mrežama dijele se i intervjui u kojima stvarni i izmišljeni kardiolozi navodno promovišu čaj protiv visokog krvnog pritiska Hypertea. Nijedan od ovih intervjua nije autentičan.

Lažni intervjui čiji je cilj prodaja O Caps tableta i dalje kruže na društvenim mrežama. Na web stranicama koje zloupotrebljavaju vizualni identitet medija kao što su Face TV i BBC “intervjuisani” su izmišljeni izumitelji O Capsa. Ovog puta, izmišljeni izumitelji zovu se Benjamin i Adnan Hodžić. Detalje čitajte u našoj analizi.

Desetine portala iz regiona objavile su članke u kojima se tvrdi da kokosovo ulje liječi zubni karijes, a čitateljima/kama se sugeriše da zbog toga ne trebaju posjećivati stomatologa. Ove su tvrdnje netačne i opasne: kokosovo ulje, ili bilo koja druga namirnica, nije zamjena za stomatološki pregled ili intervenciju. Detalje čitajte na linku.

Recept za biljni čaj koji je navodno “prijeki lijek” za sva kožna oboljenja dijeli se godinama na portalima. Nažalost, neke kožne bolesti su neizlječive. Obećanja da su čajevi ili druge namirnice lijek za takve bolesti daju lažnu nadu. Detalje pročitajte na linku.

Jane Ruby, američka teoretičarka zavjere, bez ikakvih dokaza tvrdi da je vakcinacija protiv Covid-19 dovela do naglog skoka malignih oboljenja i do pojave novih vrsta raka. U pitanju je lažna vijest. Ne postoje dokazi da je došlo do neuobičajenog porasta malignih oboljenja, kao ni da bi vakcine protiv Covid-19 mogle uzrokovati ta oboljenja. Detalje čitajte u našoj analizi.

 

Portal Faktor magazin je tokom izborne kampanje uložio u promovisanje svog sadržaja na društvenim mrežama više od bilo kojeg drugog medija u BiH – 11.073 KM. U istom periodu na ovom portalu objavljeno je više od 150 članaka u kojima se negativno govori o opozicionim strankama u Republici Srpskoj. O SNSD-u, s druge strane, nije bilo nijednog takvog članka. Izdavač ovog portala je AD Media, čiji je osnivač, između ostalih, i Alternativna televizija.

Snimak iz doma za stara lica u Peći, na kome medicinska sestra fizički zlostavlja štićenicu, viralan je na društvenim mrežama, uz brojne osude. Neki mediji i korisnici društvenih mreža su objavili snimak uz netačnu tvrdnju da je žena koja trpi nasilje u kosovskom domu za stare Srpkinja. Ovakve tvrdnje raspiruju netrpeljivost u odnosima između dvije zajednice koji su ionako napeti. Detalje pročitajte na linku.

Videosnimak o aukciji ruskih umjetničkih djela koja će biti uništena kao znak podrške Ukrajini viralan je na društvenim mrežama. U pitanju je lažna vijest. Autentičnost videa osporili su Euronews, kojem se pripisuje autorstvo, i njemačka aukcijska kuća za koju se tvrdi da organizuje ovu aukciju.

Ironični tweet u kojem je objavljena stara fotografija voza pogođenog u NATO bombardovanju u Srbiji manipulativno je predstavljen kao dokaz da “Amerikanci” optužuju Rusiju za gađanje voza u Ukrajini koje se nije desilo. U analizi i novom storyju Raskrinkavanja čitajte kako je ovom tweetu pripisano suprotno značenje na društvenim mrežama i u medijima.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Ruski zvaničnici, kao i pojedini/e korisnici/e društvenih mreža, već mjesecima insistiraju na tome da su ratni zločini u Ukrajini “lažirani”. Kako bi potkrijepili ove tvrdnje, u medijima i na društvenim mrežama konstantno se dijele manipulativno predstavljeni videozapisi i fotografije. Raskrinkavanje se nekoliko puta bavilo navodima o “lažiranju” ratnih zločina u Ukrajini. Kakve su se manipulacije koristile da bi se podržao ovaj propagandni narativ pogledajte u videu, a detalje čitajte u našim analizama (1,2,3,4,5).

 

Tvrdnje da prema dva člana Povelje Ujedinjenih nacija Rusija ima pravo da izvrši vojnu akciju u Ukrajini zbog prijetnji za oživljavanje nacizma koriste se kao dio narativa kojim se pokušava opravdati ruska invazija. Zašto te tvrdnje nisu utemeljene pročitajte u našem storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

News Front je nastao u martu 2014. godine tokom vojne okupacije Krima, kada je Konstantin Knirik sa svojom paramilitarnom grupom zauzeo kancelarije Krimskog centra za istraživačko novinarstvo. Proruske dezinformacije ovog portala dolaze i do domaćeg govornog područja, budući da od 2015. godine djeluje i na srpskom jeziku. Koji su najnoviji primjeri dezinformacija ovog portala čitajte u analizi.

Anonimni Žena portal objavljuje senzacionalističke klikbejt naslove kojim privlači pažnju na brojnim Facebook stranicama. Osim manipulacija kojim dolazi do klikova i zarade, ovaj portal u ovakvim naslovima objavljuje i netačne informacije o kojim možete čitati u analizi ispod.

Anonimni BPortal uglavnom objavljuje članke u kojima se eksploatišu vijesti o smrtnim slučajevima, šire neutemeljene tvrdnje o oboljenjima i lijekovima te senzacionalistički prate bizarna dešavanja u popularnim reality programima. O manipulacijama ovog anonimnog portala detaljnije čitajte na linku.

Fotografija vojnika u snijegu godinama kruži internetom uz tvrdnje da prikazuje ruskog, ukrajinskog, indijskog i vojnika Hezbollaha. Sada se dijeli kod nas uz netačnu tvrdnju da je nastala na Košarama, vojnoj karauli koja je bila poprište bitke u ratu na Kosovu. Detalje pročitajte na linku.

 

Poklonici teorije zavjere o “chemtrailsima” našli su “dokaz” o trovanju iz vazduha u činjenici da neki tragovi iza aviona traju duže od drugih. Ovu besmislicu podijelilo je stotine korisnika/ca Facebooka. Trajanje tragova iza aviona nema veze s izmišljenim trovanjem “chemtrailsima”. Radi se o jednostavnim zakonima fizike. Detalje pročitajte na linku

Besmislene teorije zavjere Davida Ickea ponovo su popularizovane na društvenim mrežama – više od dvije decenije nakon što su nastale. Baš kao što je to bio slučaj i 1999, Ickeove tvrdnje posve su neutemeljene. Šta on tvrdi, a šta o tome kažu činjenice čitajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U još jednoj prevari na Facebooku korisnicima/ama se obećava pomoć u iznosu od 100 KM, koju navodno dijeli UniCredit banka u Bosni i Hercegovini. Iz ove banke potvrdili su da je riječ o zloupotrebi njihovog identiteta.

Na Facebook stranici Mala kuća pokrenuta je lažna nagradna igra u kojoj učesnici/e imaju priliku “osvojiti” pokretni dom na slici koja je podijeljena u objavi. Ovu “nagradnu igru” podijelilo je više od 3.000 korisnika/ca Facebooka.Detaljnije čitajte u analizi na linku ispod.

(Raskrinkavanje.ba)