Foto: Raskrinkavanje.ba
U online medijskom prostoru našeg govornog područja djeluju portali čija je jedina svrha ostvarivanje zarade kroz objavljivanje manipulativno uređenih članaka, često s netačnim informacijama.
Riječ je o uglavnom anonimnim portalima, koji nisu pravi mediji. Ovakvi portali objavljuju članke s “atraktivnim” naslovima koji privlače pažnju korisnika/ca društvenih mreža na kojima se ti članci plasiraju – i tako dolaze do klikova i zarade. Njihovi članci, u suštini, nemaju nikakvu informativnu vrijednost. O jednom takvom portalu – Žena portalu – bavimo se u ovoj analizi.
U rubrici “Vijesti” na ovom portalu dominiraju članci o ličnostima s estrade i dešavanjima u reality emisiji “Zadruga”, također opremljeni senzacionalističkim naslovima.
Osim ovih “vijesti”, u navedenoj rubrici objavljuju se i članci koji donose tragične vijesti o smrti manje ili više poznatih osoba iz javnog života. Naslovi ovih članaka “ukrašeni su” senzacionalističkim frazama koje privlače pažnju. Prvenstveno su manipulativni, a nerijetko i netačni.
Ovi su članci gotovo u pravilu opremljeni fotografijama na kojima se nalazi ispisano “najnovija vijest” ili “udarna vijest”, što dodatno privlači pažnju publike.
U naslovu članka objavljenog 28.10.2022. godine stoji da je preminuo “Vladimir” te da je Rusija, ali i cijeli svijet, u suzama i nevjerici.
UPRAVO JAVLJENO : PREMIN*0 VLADIMIR : RUSIJA U SUZAMA: CELI SVET U NEVERICI!
Zbog konteksta rata u Ukrajini i medijske eksponiranosti političkog rukovodstva Rusije, iz ovakvog naslova lako je zaključiti da je “Vladimir”, ustvari, predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin. Međutim, u članku se govori o smrti ruskog pjesnika Vladimira Andrejeviča Kostrova:
Kako ste i sami po naslovu mogli da zaključite, riječ je o tome da nas je napustila još jedna poznata ličnost, a radi se o jednom rusko,m pjesniku, koji je bio i dobitnik Državne nagrade RSFSR-a imena M. Gorkog, član Saveza pisaca Rusije Vladimir Andrejevič Kostrov.
Identične članke objavili su i portali Cenzurisano, Espreso, Vaš glas, Magazin dan i drugi.
Naslovi ovih članaka dobijaju ocjenu klikbejt.
U pojedinim primjerima naslovi članaka o smrti ličnosti iz drugih krajeva svijeta senzacionalistički su skrojeni da stvaraju utisak da je riječ o osobama iz naše regije. Naslov članka objavljenog 29.10. glasio je ovako:
Naslov u prvom licu množine, s naglaskom na regiju koja je potresena smrću “omiljenog pjevača”, ponovo stvara utisak da je riječ o nekome s ovih prostora čija je smrt rastužila brojne ljude.
Članak zapravo govori o smrti američkog pjevača Jerryja Lee Lewisa, koji je u tekstu šturo predstavljen samo prezimenom:
Dakle, radi se o tome da nas je napustila još jedna poznata ličnost, a radi se o vijesti koja nam dolazi iz svijeta, a koja se odnosi na poznatog pjevača kantri muzike, Luisa, koji nas je napustio
U članku kojeg su prenijeli portali Cenzurisano, Pozitiv media, Vaš glas i drugi nema ništa o tome da je “regija” potresena ovom viješću.
Naslove ovih članaka ocjenjujemo kao klikbejt.
Sudeći po naslovu objavljenom 28.10, cijela Hrvatska je u šoku i nevjerici zbog odlaska (smrti) pjevačice Tereze Kesovije:
Upravo javljeno… CELA HRVATSKA U Š0KU! Ode i Tereza, LJUDI U NEVERICI…
No u članku se navodi da je poznata hrvatska pjevačica primljena u bolnicu zbog problema s upalom potkožnog tkiva na nozi:
Hrvatski mediji do sada su nekoliko puta pisali o njenom zdravlju, tačnije o problemu sa nogom koji je ona imala, a ono što je duže vrijeme odlagala se napokon i desilo, pa je ona hitno primljena u bolnicu, i oglasila se za hrvatske medije gdje je rekla: “Doktor Fran Mihaljević”, a sve se desilo nakon proslave njenog rođendna u Dubrovniku, kad ajoj je noga opet počela da pravi probleme. U pitanju je jaka upala potkožnog tkiva, i doktori su joj naredili da mora da aostane u bolnici:”
Ovakav članak prenio je portal Cenzurisano. Naslovi oba članka dobijaju ocjenu klikbejt.
Osim manipulativnih klikbejt naslova, na Žena portalu je 26.10. objavljen i naslov s tvrdnjom da se čekaju rezultati obdukcije tijela Marijane Seifert, bivše učesnice reality showa “Veliki brat”, koja se vodi kao nestala od aprila ove godine.
U članku se navodi da je u Savi pronađeno žensko tijelo za koje su “svi pomislili da je Marijanino”. Suprotno navodima o čekanju na obdukciju Marijinog tijela, u članku se navodi da Marijana još nije pronađena, a za tijelo ženske osobe se uopšte ne navodi da se “čeka njegova obdukcija”
Danas ćemo da pišemo o temi koja je poslednjih nekoliko dana itekako aktivna, a koja se odnosi na nestanak bivše rijaliti učesnice Marijane Sajfert koja je nestala u aprilu mjesecu, i koja još uviijek nije pronađena.
Otac Marijane Seifert je za Slobodnu Dalmaciju 18.10.2022. godine kazao da pronađeno tijelo nije Marijanino:
Kad smo čuli da je jučer u Savi pronađeno tijelo nepoznate osobe, supruga i ja samo smo se blijedo pogledali i protrnuli. Cijela protekla noć za nas je bila nezvjesna, nismo oka sklopili. Spremali smo se ići u Zagreb na identifikaciju tijela, međutim danas su nas nazvali iz policije i kazali da to nije naša Marijana. Riječ je o starijoj ženskoj osobi - kazao nam (Slobodnoj Dalmaciji op.a.) je gospodin Kovačević.
Brojni portali imali su članke poput onog sa Žena portala, iako su neki u međuvremenu izbrisani. Pretragom smo utvrdili da je najraniji članak s tvrdnjom da se čeka obdukcija Marijaninog tijela imao portal Magazin dan (26.10), a među portalima koji su još uvijek imali dostupne članke s ovom tvrdnjom nalaze se Cenzurisano, Izvorno i Pozitivno.
Naslov portala Magazin dan stoga dobija ocjenu lažna vijest, a sve kasnije objave naslova s tvrdnjom o iščekivanju obdukcije “Marijaninog tijela” ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
Naslovi članaka u kojima se navodi da Marijanino tijelo ipak nije pronađeno dobijaju i ocjenu klikbejt.
Slučaj nestanka Marijane Seifert, kao i slučaj nestanka Mateja Periša, anonimni portali su i ranije eksploatisali u lovu na klikove, o čemu je Raskrinkavanje pisalo u analizi ispod.
Portali eksploatišu slučajeve “Periš” i “Seifert” u lovu na klikove
O portalu
Na portalu postoji rubrika “O nama” s opisanim ciljem portala koji je “moderni magazin, koji obrađuje teme iz sfere lifestyle života, showbizza te korisnih i zanimljivih informacija, koje su trenutno aktuelne na društvenim mrežama”. Dakle, i iz samog načina na koji se portal predstavlja može se zaključiti da nije riječ o mediju usmjerenom ka objavljivanju kvalitetnog informativnog sadržaja.
Podaci o tome ko je izdavač portala, ko su urednici/e i članovi/ice redakcije koja proizvodi sadržaj objavljen na portalu nisu dostupni. Podatke o registru domene i potencijalnom/oj vlasniku/ici portala također nije moguće saznati putem servisa Whois, budući da su ti podaci skriveni.
U rubrici “Kontakt” navedeno je da se “redakcija ili informativni portal” mogu za sve informacije kontaktirati putem formulara, no e-mail adresa ili broj telefona nisu navedeni.
Dakle, riječ je o potpuno anonimnom portalu.
Facebook stranica naziva Žena portal ne postoji, no članci ovog portala dijele se na desetinama Facebook stranica čiji nazivi ničim ne upućuju na to da je riječ o stranicama nekog portala. Radi se o stranicama na kojim se dijele i članci drugih portala, tako da je teško zaključiti da je riječ o stranicama koje vode iste osobe kao i portal.
U novembru 2022. godine na tri Facebook stranice dijelili su se isključivo linkovi Žena portala: Najbolji recepti, Kuhajmo i Zdravlje Prirodni Recepti.
Od jula 2018. pa do objave ove analize članci Žena portala su na Raskrinkavanju ocijenjeni u 30 analiza, a tri najzastupljenije ocjene bile su klikbejt, lažna vijest i prenošenje lažnih vijesti. Zbog broja objavljenih lažnih vijesti, portal se nalazi na Red Flag listi medija.
Raskrinkavanje je o sadržaju Žena portala pisao u dvije tematske analize u kojima smo se bavili taktikama privlačenja čitatelja/ki izmišljanjem izjava javnih ličnosti, ali i praksom objavljivanja mizoginog sadržaja na ovom portalu.
Žena portal: Privlačenje čitatelja/ki izmišljanjem izjava javnih ličnosti
Anti-ženski Žena portal: Manipulisanje emocijama čitatelja/ki i sramoćenje žena zbog izgleda
(Raskrinkavanje.ba)
Napomena
8.11.2022: Portal Magazin dan je članke ocijenjene u ovoj analizi ispravio u skladu sa činjenicama, pa shodno tome ti članci dobijaju i ocjenu ispravljeno. Portali Vaš glas, Cenzurisano i Pozitiv media su ispravili netačne tvrdnje u tekstovima o Marijani Seifert. Dodatno, Espreso i Žena portal su ispravili klikbejt naslove o smrti Vladimira Andrejeviča Kostrova. Ovi članci također dobijaju ocjenu ispravljeno.
10.11.2022: Žena portal, Pozitiv media, Vaš glas i Cenzurisano ispravili su preostale članke ocijenjene ovom analizom. Svi ovi članci dobijaju i ocjenu ispravljeno.
11.11.2022. Portal Nova danas je ispravio članke ocijenjene u ovoj analizi, pa i ti članci dobijaju ocjenu ispravljeno.
13.10.2023: Članak portala Vaš glas, koji je ocijenjen u ovoj analizi, naknadno je povezan sa analizom zbog tehničkih razloga.