Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Lažne vijesti o vakcinama, izmišljene izjave političara i “prvenstvo” u seksu

U prethodnoj sedmici, Raskrinkavanje se bavilo navodima o vakcinaciji protiv Covid-19 kao uzroku zdravstvenih problema glumca Jamiea Foxxa, pseudonaučnim tvrdnjama o ljekovitosti zove, izmišljenim izjavama političkih aktera i neutemeljnim navodima da je Švedska proglasila seks sportom.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Raskrinkavanje je pisalo o tvrdnjama “zavjeroloških” portala iz regije o tome da je američki glumac Jamie Foxx hospitalizovan zbog komplikacija nakon vakcinacije protiv Covid-19. Iako Jamie Foxx zaista jeste hospitalizovan sredinom aprila, pojedinosti njegovih zdravstvenih problema nisu poznate javnosti, kao ni njegov vakcinalni status. Detalje čitajte u našoj analizi.

 Prethodne sedmice bavili smo se i tvrdnjom da je Svjetska zdravstvena organizacija upozorila na srčane probleme kod beba čije su majke primile vakcinu protiv Covid-19. Iako je tačno da je SZO objavila saopštenje o povećanom broju slučajeva miokarditisa kod novorođenčadi u Walesu u Velikoj Britaniji, vakcinacija protiv Covid-19 u njemu uopšte nije spomenuta. Kao uzrok miokarditisa u ovim slučajevima navode se infekcije enterovirusom. Detalje pročitajte na linku ovdje.

 

O Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji pisali smo i u analizi tvrdnji da je ova UN-ova agencija izmijenila klasifikaciju dobnih skupina i da se sada 65-godišnjaci/kinje ubrajaju u “mlade”. Ipak, SZO i dalje klasifikuje osobe koje imaju preko 60 godina kao starije. Više čitajte u našoj analizi ovdje.

Prethodne sedmice pisali smo i o ponovo popularizovanoj teoriji zavjere prema kojoj su bolnice u SAD-u dobijale novčana sredstva da koriste lijekove i protokole koji su “ubijali” pacijente/kinje oboljele od Covid-19, te da su dobijali i novac ukoliko pacijenti/kinje preminu nakon takvog liječenja. Ove tvrdnje davno su se pokazale kao neutemeljene. 

 

Bavili smo se i slikom vojnika sa magarcem na leđima, koja je na društvenim mrežama kružila uz tvrdnje da on to čini kako životinja ne bi stala na minu i tako ugrozila njega i druge vojnike. Priča iza fotografije je ipak drugačija.

 
Pisali smo i o pseudonaučnim tvrdnjama da zova liječi astmu, bronhitis i rak, koje se već nekoliko godina objavljuju na portalima iz regiona. Ovi navodi nemaju osnovu u medicini.

Na društvenim mrežama viralne su objave u kojima se tvrdi da udaranje po unutrašnjoj strani lakta pomaže u slučaju srčanog udara i da čak može spasiti život. Ovakve tvrdnje nemaju nikakvo utemeljenje u medicini, a mogu odgoditi kontaktiranje hitne pomoći i tako ugroziti život osobe koja je doživjela srčani udar. Više o tome čitajte u našoj analizi ovdje.

Prethodne sedmice također smo se bavili novim primjerima fotomontaža koje sadrže izmišljene izjave političkih aktera. Ovog puta, meta su bili Elmedin Konaković, Nermin Nikšić i Christian Schmidt, a kao inspiracija za lažne izjave poslužilo je prelijetanje američkih bombardera preko bh. gradova. 

Bavili smo se manipulativno predstavljenim fotografijama i u analizi tvrdnji sa Twittera o “društvenom progresu u Sarajevu”. Fotografije maturanata/kinja iz Druge gimnazije u Mostaru i Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu objavljene su uz pogrešne tvrdnje o datumu i mjestu njihovog nastanka. Kad su i gdje snimljene ove fotografije, i zašto njihovo poređenje u objavama na društvenim mrežama potiče vjersku netrpeljivost, pročitajte na linku ispod.

Desetine portala izvijestile su da Hrvatska ima svoju predstavnicu na “evropskom prvenstvu u seksu” u Švedskoj. U nekim člancima je navedeno i da je Švedska klasifikovala seks kao sport te da je “domaćin prvenstva”. Seks nije sport u Švedskoj i ta država ne organizuje “evropsko prvenstvo”. Događaj s tim imenom najavljen je na pornografskoj stranici. Detalje čitajte u analizi.

Na društvenim mrežama kruži snimak kojim teoretičari/ke zavjera koji vjeruju da je Zemlja ravna pokušavaju dokazati da se Sunce zapravo nalazi u našoj atmosferi. Ta tvrdnja je udaljena od istine koliko i Zemlja od Sunca. Detalje čitajte u našoj analizi ovdje.

Niz portala je izjave sudskog vještaka koji je bio pozvan da komentarie javno dostupne informacije o slučaju maloljetnog ubice iz Beograda, predstavilo kao “otkriće” detalja o njegovim karakteristikama ličnosti. Detalje pročitajte u našoj analizi.

Tri dana nakon napada u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, portal 072 objavio je vijest o incidentu u zeničkoj osnovnoj školi, opisan riječima “stravično u Zenici”. Vijest se odnosila na događaj koji se desio dva mjeseca ranije. Više o tome pročitajte u našem storyju ovdje.

Ruske snage su polovinom maja napale Hmeljnicki, grad na zapadu Ukrajine. Nakon napada, ruski, a potom i neki mediji domaćeg govornog područja, objavili su da je došlo do povećanja nivoa radijacije u Ukrajini. Potom je ruski zvaničnik Nikolaj Patrušev izjavio da se radioaktivni oblak približava Evropi. Nakon tih napada nivo radijacije u Ukrajini nije povišen. Detalje čitajte u našim analizama ovdje i ovdje.

 

(Raskrinkavanje.ba)