Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: “Satanski crtići”, Gretine “veganske granate” i stvarni doktori u izmišljenim reklamama

Ova analiza je označena kao: Pregled sedmice

U protekloj sedmici analizirali smo netačne tvrdnje da je satirični video o vojnoj operaciji Oluja “crtić za djecu”, primjere lažnog marketinga za preparate koji se promovišu kao lijekovi, ali i dezinformaciju da je članarina uslov za obavljanje vjerskih rituala u brčanskim džamijama.

Foto: Raskrinkavanje.ba


Društvenim mrežama dijeli se videosnimak u kojem se tvrdi da satanistička tajna društva kontrolišu kompanije poput Nickelodeona, Disneyja i Cartoon Networka, i koriste ih za subliminalno programiranje djece. Detalji su u analizi ispod:

Suprotno tvrdnjama u nekim Facebook objavama i medijskim člancima, animirani film u kojem je vojna operacija “Oluja” predstavljena kroz priču o čarobnom frulašu nije napravljen za djecu. Radi se o objavi satirične Facebook stranice Pretjerivač koja je poznata po ismijavanju najosjetljivijih tema hrvatskog društva. 

 

Ovu temu predstavili smo i u storyju koji možete pronaći na ovom linku. 

Pregled Sedmice 26 1 2024 1
U sedmici iza nas bavili smo se i dezinformacijama u vezi s ekološkim aktivizmom. Humoristični “deepfake”, napravljen tako da izgleda kao da ekološka aktivistkinja Greta Thunberg promoviše upotrebu “veganskih bombi” i “biorazgradivih projektila” u programu BBC-a, dijeli se bez navoda da video zapravo nije autentičan. Više informacija čitajte u našoj analizi ispod. 

 

Na Facebooku se ciklično dijele i neutemeljene tvrdnje o električnim vozilima, uključujući i onu da bi u slučaju saobraćajne gužve, po hladnoći, ali i na visokim temperaturama, baterija “crkla” za vrlo kratko vrijeme. Baterije ovih automobila, koji će postati sve češća pojava na cestama, mogu izdržati značajno duže vremena u stanju mirovanja nego što se to tvrdi na društvenim mrežama. 

 

Neistiniti navodi i teorije zavjere o Svjetskom ekonomskom forumu i njegovom osnivaču Klausu Schwabu ponovo su popularizovani na pojedinim portalima poznatim po objavljivanju dezinformacija i teorija zavjere. Sada su potpuno neutemeljeno ustvrdili da je papa Franjo povjerio SEF-u pisanje nove Biblije s “provjerenim činjenicama”.  

 

U storyju na ovom linku podsjetimo se i neistine o vježbi za “bolest x”, koja ipak nije održana tokom ovogodišnjeg godišnjeg sastanka Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu. 

Pregled Sedmice 26 1 2024 2
Iznošenje “dokaza” za teoriju zavjere da je prvo američko slijetanje na Mjesec laž, čini se, ne gubi na popularnosti. U storyju na ovom linku čitajte o navodima da telefonski poziv američkog predsjednika Richarda Nixona i astronauta misije Apollo 11 u svemiru nije bio moguć. 

Pregled Sedmice 26 1 2024 3

U ovoj sedmici ponovo smo se susreli s primjerima lažnog marketinga za različite preparate. Fotografije i imena poznatih medicinskih stručnjaka Mirsade Hukić i Teufika Goletića zloupotrijebljene su u tekstu koji promoviše preparat za “čišćenje tijela od parazita” Germivir.

 

Izmišljeni članak nepostojećeg doktora u kojem se preporučuje preparat za vraćanje sluha ponovo se dijeli na Facebooku. Prethodno je članak pripisivan “doktoru Sendiću” i u njemu je reklamiran preparat Bitokal Active. Sada je članak pripisan “doktoru Hrustanoviću”, a preparat koji navodno vraća sluh zove se HearMe+.

 

Pored promocije preparata, u tekstovima pojedinih portala biljka preslica proglašavana je lijekom za tuberkulozu i razna druga oboljenja pluća. Ova se biljka u tradicionalnoj medicini koristila protiv brojnih oboljenja, uključujući i tuberkulozu, ali ne postoje klinički dokazi da se ovom biljkom može izliječiti ta uporna bolest pluća.

 

Godinama se, mahom na anonimnim portalima, prenosi članak s tvrdnjama da čaj od čičkovog korijena liječi psorijazu. Za ovu bolest, ipak, ne postoji lijek.

 

Na društvenim mrežama ponovo se počela dijeliti netačna tvrdnja da je kiselost organizma uzročnik različitih bolesti poput AIDS-a, dijabetesa ili raka. Dezinformacija se ovoga puta pojavila uz priču o navodnom samoukom afričkom doktoru koji je alkalnom hranom liječio AIDS.

 

Od lokalnih tema, bavili smo se netačnim navodima da prema Obavijesti o primjeni Pravilnika o članstvu i članarini Medžlisa Islamske zajednice u Brčko distriktu, oni koji ne plate članarinu Islamskoj zajednici neće moći mogu obavljati vjerske rituale u brčanskim džamijama. Detalje čitajte u analizi ispod.

 

U sedmici iza nas nezaobilazne su bile i dezinformacije o vakcinama. Bivši profesor hemije na kanadskom Univerzitetu Waterloo Michael Palmer u decembru prošle godine je u intervjuu iznio niz neutemeljenih i netačnih tvrdnji o mRNA vakcinama protiv Covid-19, a koje su u januaru podijelili i pojedini portali iz regije.

 

Iako već nebrojeno puta opovrgnute, neutemeljene tvrdnje o ubijanju ljudi “srčanim udarom na daljinu” i grafenovom oksidu u vakcinama ponovo su oživljene na društvenim mrežama.

 

Evropska sedmica prevencije raka grlića materice podstakla je teoretičare/ke zavjere i antivakcinacijske aktiviste/kinje na širenje starih, odavno opovrgnutih lažnih vijesti o vakcinama protiv HPV-a.

 

U januaru 2024. na društvenim mrežama pojavile su se objave u kojima se tvrdi da je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao ukaz kojim se prodaja Aljaske Sjedinjenim Američkim Državama proglašava ilegalnom i nelegitimnom. Ipak, u tom se ukazu ne spominje Aljaska, kao ni davna prodaja ove teritorije.

 

Na Telegramu i Facebooku dijeli se snimak rušenja restorana McDonald’s uz tvrdnju da je nastao u Kini ili Rusiji, a u vezi s bojkotom ove kompanije zbog rata u Gazi. Snimak je zapravo iz 2018. godine i nastao je u američkoj saveznoj državi Kanzas.

 

Nakon imenovanja Stéphanea Séjournéa na mjesto ministra vanjskih poslova Francuske, u medijima i na društvenim mrežama počela je cirkulisati netačna tvrdnja da je on muž premijera Gabriela Attala. Séjourné i Attal bili su u civilnom partnerstvu prije dvije godine, ali nisu nikad sklopili brak. Više u analizi na linku.

 


(Raskrinkavanje.ba)