Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Seksizam, mizoginija i bizarne dezinformacije

Tokom protekle nedjelje pisali smo o različitim slučajevima seksizma i mizoginije u medijima, a bavili smo se i nekim bizarnim dezinformacijama objavljenim u člancima pojedinih portala.

Tokom protekle nedjelje bavili smo se nizom tema vezanih za seksističke i mizogine sadržaje objavljene na pojedinim portalima. Tri mjeseca nakon što je glumica Danijela Štajnfeld optužila Branislava Lečića za silovanje, neki mediji i dalje nastoje senzacionalističkim osporavanjem njenog svjedočenja iskoristiti ovaj slučaj seksualnog nasilja za prikupljanje klikova. Riječ je, ipak, samo o neutemeljenim nagađanjima, a pojedini su u izvještavanju o ovom slučaju u potpunosti zanemarili standarde profesije. 

Seksizam i mizoginija kao mamac za hvatanje klikova postali su svakodnevnica na anonimnim portalima. U jednoj od analiza bavili smo se takvim člancima objavljenim na portalu Genijalno. Ovaj portal, između ostalog, objavljuje članke koji se odnose na fizički izgled i oblačenje žena, kao i tzv. age shaming, sramoćenje žena zbog njihovih godina. Članci o fizičkom izgledu sadrže i degutantne opise i uvredljive fraze, poput “masovna sramota”, “prolaznici zgroženi”, “muka” itd. O načinu na koji portal Genijalno “izvještava” o ženama pročitajte u analizi koja slijedi. 

Veliki uspjeh koji su članice ženske košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine postigle na Evropskom prvenstvu izazvao je brojne pozitivne reakcije javnosti. Ipak, neki od komentara “podrške” odisali su seksizmom, ali i rasizmom usmjerenim prema košarkašicama. Detalje pročitajte u nastavku.

Pretvaranje pojedinih tema u “satiru”, na način koji zapravo nema mnogo veze sa njenom svrhom ili definicijom, može imati posve drugačiji efekat od onog koji bi satira trebala imati. Umjesto ukazivanja na problem na duhovit način, takvim tretmanom se on može dodatno produbiti, što je slučaj sa tekstom u kom je porodično nasilje, to jest nasilje nad ženama, prikazano kao bezmalo smiješno ili zabavno.  

U protekloj nedjelji bavili smo se i različitim bizarnim dezinformacijama koje se pojavljuju u pojedinim medijima. Pojedini portali već godinama objavljuju fotografiju za koju se tvrdi da prikazuje zombija i da je “dokaz” da u Indoneziji ljudi oživljavaju mrtve koristeći crnu magiju. Ipak, ova fotografija zapravo prikazuje ritual po imenu Ma’Nene, koji se prakticira u regiji Tana Toraja u Indoneziji. Riječ je o tradicionalnom ritualu u kojem porodice ekshumiraju tijela svojih mrtvih, te ih očiste i obuku u novu odjeću. Više o ovoj temi pročitajte u analizi ispod. 

Nekoliko portala objavilo je članke o ženi iz Indonezije koja je navodno rekla da je zatrudnjela od “naleta vjetra”. Ona to, pak, nije izjavila već je riječ o manipulativnoj interpretaciji njene originalne izjave. 

Pisali smo i o dezinfromacijama iz sfere politike. Christian Schmidt, novoizabrani visoki predstavnik u BiH, govorio je u njemačkom parlamentu o preuzimanju svoje nove funkcije - i postao meta dezinformacija regionalnih portala. Prema tvrdnjama medija, on je navodno izjavio da je “Dejtonski sporazum/mir sveta obaveza”. On to, ipak, tokom pomenutog govora nije rekao. 

Godinama unazad, domaćim portalima dijeli se tvrdnja da je rijeka Krupa jedina rijeka koja nekad teče uzvodno. Ova rijeka, koja ističe iz Deranskog jezera u Hercegovini, zaista nekad teče od ušća ka izvoru. No, po tome nije jedinstvena ni u svijetu ni u Evropi, kako su izvijestili brojni mediji. Detaljnije o ovoj temi čitajte u nastavku.

Nakon što se u medijima pojavila vijest o rušenju stambene zgrade u Miamiju, pojedini portali plasirali su netačne tvrdnje da se u toj zgradi nalazio stan srbijanskog tenisera Novaka Đokovića. Neki su čak “izvijestili” u naslovima da je “otišao prvi čovjek Srbije”. Ni jedna od ovih tvrdnji nije utemeljena. 

Pseudonaučne tvrdnje o nastanku tumora, bionima, kiselosti “organizma” i liječenju visokofrekventnom hranom, koje je prije osam godina objavila antivakcinacijska aktivistica i promotorka “samoizlječenja” Slađana Velkov, dijele se i u 2021. godini. Riječ je o posve neutemeljnim tvrdnjama. 

Objava u kojoj se tvrdi da je policija dala upute građanima da razbiju prozor automobila ukoliko je u njemu zaključan kućni ljubimac na visokoj temperaturi postala je viralna na društvenim mrežama. Šta se zapravo krije iza ovakvih tvrdnji, čitajte u analizi na linku ispod. 

Na anonimnom YouTube kanalu objavljen je video u kojem se tvrdi da je u Bosni i Hercegovini počela izrada borbenog drona pod nazivom “Lasta”. Zvanične institucije i kompanije namjenske industrije kod kojih smo provjerili ove tvrdnje, ipak, tvrde suprotno. Detaljnije o ovoj temi pročitajte ovdje

Pojedini portali prenijeli su, bez uporišta u kredibilnim studijama, tvrdnje o navodnoj zaštiti koju “prirodna ulja za sunčanje” mogu ponuditi, te tako postati “alternativa kremama za sunčanje”. Više o ovoj temi saznajte ovdje.

(Marija Ćosić i Emir Zulejhić, Raskrinkavanje.ba)