Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Teorije zavjere o Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, vakcinama protiv Covid-19 i manipulativne fotografije

Raskrinkavanje se u prvoj sedmici marta nastavilo baviti teorijama zavjere o Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, vakcinama protiv Covid-19, pseudonaučnim tvrdnjama o liječenju hranom, ali i lažnim vijestima o ratu u Gazi.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Proteklu sedmicu na Raskrinkavanju obilježile su analize u kojima smo se bavili teorijama zavjere o Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i vakcinama protiv Covid-19. Analizirali smo i lažnu vijest da je britanska vlada priznala da je mlijeko transrodnih žena “bolje” od mlijeka biološke majke te manipulativnim fotografijama vezanim za rat u Gazi i francuskog predsjednika.

Korisnici/e društvenih mreža dijelili/e su fotografiju naslaganih bombi uz tvrdnju da se radi o oružju koje su SAD poslale Izraelu za vrijeme rata u Gazi. Fotografija je nastala prije deset godina u vojnoj bazi u Južnoj Koreji. Detalje čitajte u analizi ispod.

Portal Nulta tačka prenio je vijest o procurjelom e-mailu bivše direktorice bolnice u Engleskoj u kojem je odgovorila na pitanje o sigurnosti mlijeka transrodnih žena za dojenčad, dodavši joj nekoliko dezinformacija. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Nekoliko portala objavilo je savjete kako se zaštititi od “zračenja podzemnih voda” upotrebom kuhinjske aluminijske folije. Radi se o uvriježenim vjerovanjima koja nemaju utemeljenje u stvarnosti. Detalje čitajte u analizi ispod.

Pulski ugostitelj koji unutar Facebook grupe s preko 300.000 članova/ica dijeli savjete o zdravlju objavio je na svom Facebook profilu tvrdnje kojima negira medicinu kao nauku temeljenu na dokazima i učinkovitost lijekova, te je uputio na svoju grupu u kojoj promoviše pseudonaučne savjete o liječenju hranom. Detaljnije u analizi na linku ispod.

Desetine Facebook korisnika/ca podijelilo je objavu u kojoj se tvrdi da vakcine protiv Covid-19 izazivaju niz stanja koja uzrokuju “iznenadne smrti”, a dokaz za to su političari koji ne umiru “iznenada”. Ovakvi navodi nisu tačni i dio su teorije zavjere o “iznenadnim” smrtima uzrokovanim vakcinama. Detalje čitajte u analizi ispod.

Objave novih informacija o pregovorima oko međunarodnog “pandemijskog sporazuma” Svjetske zdravstvene organizacije redovno prate dezinformacije o tom sporazumu i ulozi ovog UN-ovog tijela za međunarodno zdravstvo u njegovoj implementaciji. Detalje čitajte u analizi ispod.

U februaru ove godine na graničnim prijelazima između BiH i Hrvatske zabilježeno je nekoliko incidenata u kojima su vozila nasilno i ilegalno “probila” državnu granicu. Iako je hrvatska policija nedugo nakon tih događaja objavila da su vozilima upravljali državljani BiH, pojedini domaći mediji okrivili su migrante. Detalje čitajte u analizi ispod.

Brojni portali u regionu objavili su fotografiju za koju tvrde da je stara fotografija na kojoj poziraju tada maloljetni Emmanuel Macron i Brigitte Macron s mužem. Fotografija je, ipak, montirana. Detalje čitajte u analizi ispod.

U članku SEE Check mreže, koju čine šest organizacija za provjeru činjenica iz pet zemalja jugoistočne Evrope, čitajte o tome kako se fact-checking platforme nose s izazovima AI dezinformacija, ali i o tome koliko su AI alati korisni u njihovom radu. Detalje čitajte u analizi ispod.

Portal koji objavljuje vijesti o šoferskoj profesiji i kamionima koristi se različitim manipulativnim strategijama privlačenja čitatelja/ki. Na tom se portalu često iznova objavljuju stare vijesti vezane za kamione i predstavljaju se kao aktuelne. Ove vijesti obično se odnose na nesretne slučajeve ili prekršaje u saobraćaju koji su od interesa za publiku portala o kamionima. U samim člancima kao datum objave navodi se aktuelni datum, a vijesti se dijele i na Facebook stranici ovog portala bez ikakve naznake o tome da su stare. Detalje čitajte u analizi ispod.

Lažna nagradna igra u kojoj se “poklanja” 16 šporeta povodom Osmog marta postala je viralna na Facebooku. Riječ je o jednoj od mnogih takvih prevara kojima administratori/ke Facebook stranica nastoje privući što veći broj pratitelja/ki. Analizu u cijelosti čitajte na linku ovdje.

Tvrdnja da riječ “medikament” u prevodu s latinskog jezika znači “ubit će me” već nekoliko mjeseci kruži na društvenim mrežama. “Medikament” jeste izraz posuđen iz latinskog, na kojem originalna riječ glasi “medicamentum”, što znači “lijek”. “Ubit će me” na latinskom glasi “ut inteficias me”. Analizu u cijelosti čitajte na linku ovdje.

U okviru “prebunking” serijala “Rasvjetljavanje” ukazali smo na najčešće dezinformacije i netačne narative o klimatskim promjenama, kao i na izvore iz kojih oni dolaze. Za borbu protiv dezinformacija važno je znati i činjenice o ovoj temi. Detalje čitajte u analizama Raskrinkavanja (1, 2, 3, 4).

Googleova kampanja “prebunkinga”, pokrenuta ususret ovogodišnjim izborima u Evropskoj uniji, neutemeljeno je protumačena kao uvođenje cenzure onima koji objavljuju neistine. Detaljnije čitajte u storyju Raskrinkavanja.

431483233 727955262864726 7885959162837899105 N

 

Foto: Raskrinkavanje.ba

U javnom prostoru već se godinama šire tvrdnje da je poljsko-američki ljekar Stanislaw Burzynski otkrio lijek protiv raka te da svojom “antineoplastonskom terapijom” uspješno liječi oboljele od ove bolesti. Činjenica je da se radi o terapiji koja nije odobrena za liječenje bilo koje bolesti niti postoje naučni dokazi koji bi potvrdili njenu efikasnost. Detaljnije u analizi na linku ispod.

 

(Raskrinkavanje.ba)