Na Facebook profilu Mustafa Husanović, 4. avgusta 2021. godine objavljen je screenshot naslova članka koji navodno prenosi izjavu federalnog premijera Fadila Novalića o brzoj cesti između Sarajeva i Goražda:
FADIL NOVALIĆ: “GORAŽDU NE TREBA BRZA CESTA, TREBA SAMO VOZITI BRŽE”
Ovaj screenshot objavljen je uz sljedeći opis:
DILFA LEGENDA.
ŠTA ĆE VAM BRZA CESTA, VOZITE BRŽE I RIJEŠEN PROBLEM.
U periodu od 4. do 8. avgusta pronašli smo osam ovakvih objava, a neki od opisa, uz koji su slike dijeljene, glasili su:
Ljudi slušajte Fadila, eksperta "svijetskih" razmjera ! (Bilfan Đelilović)
BRZA CESTA !? - Pa, to vam je ono kad se po cesti brzo vozi !!! (Esad Salkičević)
Ovakve i slične objave impliciraju da je riječ o stvarnoj Novalićevoj izjavi vezanoj za izgradnju brze ceste koja treba povezati Sarajevo i Goražde, iako to zapravo nije slučaj.
Šta su činjenice?
Izgradnja brze ceste kojom bi se skratila razdaljina između Sarajeva i Goražda započela je u septembru 2018. godine izgradnjom tunela Hranjen. Najava ovog infrastrukturnog projekta pažnju javnosti privukla je krajem 2017. godine, kada je Parlament Federacije Bosne i Hercegovine usvojio rebalans budžeta za 2017. godinu i Nacrt budžeta za 2018.
Nedugo nakon objave o investicijama koje su planirane novim budžetom, 2. januara 2018. godine na portalu Goražde portal objavljen je članak satiričnog karaktera, koji prenosi izmišljenu izjavu premijera Novalića.
FADIL NOVALIĆ: “GORAŽDU NE TREBA BRZA CESTA, TREBA SAMO VOZITI BRŽE”
Na novogodišnjoj press konferenciji u Vladi FBiH premijer Fadil Novalić izjavio je kako će se graditi neki putni pravci ali ne i za Goražde. Grad na Drini od glavnog grada BiH udaljen je samo 100 kilometara, te je potrebno, po mišljenju Novalića samo voziti brže.
– Umjesto brze ceste, malo na gas, vozite brže i izgledaće vam kao da se vozite brzom cestom, rekao je Novalić.
U nastavku članka jasno je naglašeno da je riječ o objavi satiričnog karaktera čija je namjena “zabava i humor”. Međutim, screenshot upravo ovog naslova se sada dijeli društvenim mrežama i predstavlja kao stvarna vijest.
Naime, početkom avgusta 2021. godine, tema brze ceste između Sarajeva i Goražda ponovno je aktuelizovana nakon što su se u javnosti pojavile informacije o obustavi radova. Uporedo s aktuelizacijom teme, počelo je i ponovno dijeljenje satiričnog članka Goražde portala.
Članak je ponovno podijeljen na Facebook stranici ovog portala 3. avgusta 2021. godine.
Ova objava podijeljena je na Facebooku 109 puta, a prema analizi Facebookovog alata CrowdTangle, sam članak ostvario je ukupno 2.669 interakcija na ovoj društvenoj mreži. Da nisu korisnici/e ove društvene mreže shvatili da je riječ o satiri, svjedoči i način na koji se članak dijelio. Tako su neki od opisa, uz koje je članak dijeljen na Facebooku, glasili:
FADIL NOVALIĆ: “GORAŽDU NE TREBA BRZA CESTA, TREBA SAMO VOZITI BRŽE”
Šta bi Bosna bila bez ovakve inteligencije? (Građanska Država BiH)Da ga nema trebalo bi ga izmisliti
Koja budala (زثزهط ثوهس)
joj Fadile blago nama što te imamo
(Hazira Demirovic)
Riječ je, dakle, o članku satiričnog karaktera čija je pogrešna interpretacija dovela do stvaranja dezinformacije. O dezinformacijama vezanim za navodne izjave premijera Novalića Raskrinkavanje je pisalo u nizu analiza, budući da je upravo on česta meta dezinformatora i satiričara. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)
O neadekvatnom razumijevanju i predstavljanju satire Raskrinkavanje je takođe pisalo u više navrata. Korisnici/e društvenih mreža često ne čitaju medijske izvještaje dalje od njihovog naslova, što nerijetko rezultira shvatanjem satire kao stvarne vijesti. S druge strane, određeni portali satiru prenose bez napomene o tome o kakvoj vrsti sadržaja je riječ, čime satira postaje lažna vijest. (1, 2, 3, 4)
Članak Goražde portala dobija ocjenu satira, budući da je u njemu jasno naglašeno da se radi o satiričnom tekstu.
Prvu objavu screenshota članka, u kojoj se ne navodi da je riječ o satiri, te se opisom implicira da je riječ o autentičnoj izjavi, a koja je objavljena na profilu Mustafa Husanović, ocjenjujemo kao lažnu vijest. Sve druge objave istog karaktera dobijaju ocjenu prenošenje lažnih vijesti.
(Marija Ćosić i Emir Zulejhić, Raskrinkavanje.ba)