Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Antivakcinaši ne posustaju, a mediji i seksualno nasilje vide kao priliku za zaradu

Protekle sedmice nastavili smo se baviti medijskim izvještavanjem o seksualnom nasilju u slučaju Štajnfeld-Lečić, a analizirali smo i brojne viralne tvrdnje antivakcinacijskog narativa.

U seriji analiza o neadekvatnom medijskom izvještavanju o seksualnom nasilju u slučaju Štajnfeld-Lečić bavili smo se i različitim teorijama zavjere kojima je u medijskom prostoru “objašnjavan” ovaj slučaj, a sve kako bi se žena koja je prijavila nasilje diskreditovala. Šta je sadržaj takvih priča i koji mediji su ih plasirali, čitajte u analizi na linku ispod. 

Također, u trećoj u nizu analiza o istoj temi bavili smo se i senzacionalističkim klikbejt naslovima pojedinih medija koji su iskoristili slučaj seksualnog nasilja za podizanje čitanosti.

Tokom protekle sedmice analizirali smo i niz tvrdnji koje propagiraju zagovornici/e antivakcinacijskog narativa. Tvrdnje da mRNA vakcine protiv Covid-19 izazivaju autoimune bolesti šire se društvenim mrežama, ali i pojedinim portalima. Za ovakve navode ipak ne postoje nikakvi dokazi, a opširnije čitajte u analizi ispod.

Tvrdnje prominentne antivakcinacijske aktivistkinje Sherri Tenpenny o navodnom povećanju broja pobačaja od početka masovne vakcinacije protiv Covid-19 za 6.000% došle su i do našeg govornog područja. Riječ je o još jednoj u nizu neutemeljenih tvrdnji iz antivakcinacijskog narativa, o kojoj možete čitati u nastavku:

Naučna grupa koja savjetuje Vladu Ujedinjenog Kraljevstva izradila je nekoliko epidemioloških modela u nastojanju da procijeni koje bi rizike donijelo potpuno ukidanje mjera zatvaranja u toj državi. Razne antivakserske stranice su - po običaju - pogrešno prenijele zaključke ovog dokumenta, koji ni u jednom trenutku ne osporava sigurnost i efikasnost vakcina protiv Covid-19 - naprotiv. O čemu se radi, pročitajte na linku.

Facebook status Slađane Velkov poslužio je kao izvor nekolicini portala da objave rezultate navodne studije koja je dokazala da “Fajzerova vakcina izaziva neurodegenerativne bolesti”, iako je u pitanju rad od nekoliko stranica koji se ni ne može nazvati naučnom studijom. Detalje pročitajte ispod:

Društvenim mrežama se dijele podaci sa američkog sistema VAERS uz tvrdnje da je riječ o registrovanim posljedicama vakcinacije u SAD-u. Ipak, američki sistem izvještavanja o neželjenim događajima nakon vakcine nije pouzdan i ne treba se uzimati “zdravo za gotovo”, a zašto je to tako, čitajte na linku ispod. 

Tema pandemije bolesti Covid-19 nastavlja biti aktuelna iz sedmice u sedmicu. Mansoor Ali Khan, potresen teškim zdravstvenim stanjem svog kolege, indijskog glumca Vivekha, održao je govor u kojem je iznio niz netačnih tvrdnji o koronavirusu, maskama i vakcinama. Snimak koji prikazuje javni ispad indijskog glumca je, zahvaljujući društvenim mrežama, poslužio kao sredstvo za “zavjerološka” tumačenja pandemije Covid-19 i na našem govornom području.

Protekle sedmice bavili smo se i kvazimedicinskim savjetima koje pojedini portali neumorno šire u cilju prikupljanja klikova. Veliki dio sadržaja na portalu Dnevna doza čine recepti za “lijekove” koje čitatelji/ke mogu pripraviti u vlastitom domu. Tvrdi se da ovakvi recepti liječe razne bolesti, iako se ne baziraju na naučnim istraživanjima ili mišljenjima stručnjaka/inja, a zašto to nije tačno, čitajte u analizu u nastavku. 

Tvrdnje o “zaprašivanju” na različite načine također ne gube popularnost među domaćim teoretičarima/kama zavjere. Videosnimak dezinfekcije polica u prodavnici opisan je u viralnoj objavi na Facebooku bizarnom tvrdnjom da se radi o “zaprašivanju ozbiljnim otrovima”, a opširnije čitajte u analizi ispod. 

Analizirali smo i tvrdnju da je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden jedini nosio zaštitnu masku na virtuelnom samitu, koju su prenijeli brojni domaći mediji. Ipak, Biden nije bio jedini koji je na licu imao masku, a u periodu kada ju je zaista nosio za to je imao valjan razlog.

Pored toga, analizirali smo i lažni govor koji se pripisuje ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Ovaj govor je na naše govorno područje stigao još tokom 2019. godine, a na društvenim mrežama opet se počeo dijeliti početkom 2021. Više o ovoj temi pročitajte u nastavku: 

Lažni oglas za zapošljavanje 1.000 radnika/ica u “tvornici Milke” internetom kruži barem od 2019. godine, a u aprilu i maju 2021. godine je objavljivan i na portalima, te na Facebooku. O čemu se zapravo radi, čitajte na linku:

(Raskrinkavanje.ba)