Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izmišljanje kokainske navike Volodimira Zelenskog i “lijekovi” za rak koji to nisu

Sedmicu na Raskrinkavanju obilježile su dezinformacije o aktuelnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini i o ratu u Ukrajini. Bavili smo se i nizom netačnih tvrdnji o “prirodnim” lijekovima koji navodno liječe rak.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na društvenim mrežama dijeli se screenshot izmišljenog RTRS-ovog članka o boravku Zorana Tegeltije u New Yorku. Neki/e korisnici/e nisu shvatili/e da je u pitanju lažna vijest u kojoj je Tegeltijin boravak, tokom kojeg mu nije bilo dopušteno da govori na sjednici Savjeta bezbjednosti, predstavljen kao “uspješna posjeta”.

Čitatelji/ke su nam prijavili/e članke u čijim su naslovima Reufu Bajroviću, potpredsjedniku Američko-evropske alijanse, pripisani navodi koje nije izgovorio. Šta je Bajrović zaista rekao, a šta tvrde portali, pročitajte na linku.

Anonimni portal Deblokada kritikovao je političku koaliciju “Trojka” uz pomoć apsurdnih tvrdnji o “satanističkom ritualu” koji je navodno upriličen na Ilidži uoči Prvog maja. U članku se tvrdi da je Praznik rada paganski praznik koji su svijetu nametnuli iluminati, a da tradicionalno paljenje prvomajske vatre na Ilidži predstavlja “satanizam”. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Pravo na abortus je zakonom zagarantovano u BiH, ali isto tako i često teško ostvarivo u praksi. Ipak, u BiH postoje organizacije koje se bave anti-abortus aktivizmom. Koristeći se manipulativnim taktikama i dezinformacijama, po uzoru na internacionalne “pro-life” organizacije, ova udruženja nastoje odvratiti žene od abortusa. U saradnji sa Sarajevskim otvorenim centrom, donosimo vam analizu o načinima na koje ove organizacije lobiraju protiv prekida trudnoće i posredno protiv prava na abortus.

I tokom prethodne sedmice bavili smo se dezinformacijama o ratu u Ukrajini. Vijest o prekidu tranzita ruskog gasa u Evropu preko jedne od tačaka u Ukrajini manipulativno je predstavljena u naslovima niza članaka kao potpuna obustava. Više o ovoj temi pročitajte na linku.

Brojni portali objavili su da je ova država isključila okupiranu oblast Herson s mobilne mreže i interneta. Ukrajinske vlasti demantovale su ove napise, a najveće telekomunikacione kompanije iz Ukrajine navele su da je do prekida mreže u ovoj oblasti došlo uslijed oštećenja opreme. Detalje pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama tvrdi se da su “zapadni mediji” kreirali lažne vijesti o ratu u Ukrajini tako što su dvije godine star snimak iz libanskog grada Bejrut predstavili kao aktuelno dešavanje u ukrajinskom gradu Harkovu. Snimak iz Bejruta jeste pogrešno predstavljen na društvenim mrežama, ali to nisu uradili “zapadni mediji“. Mediji poput Reutersa i AFP-a zapravo su pisali o tome da se na društvenim mrežama snimak lažno predstavlja kao da je nastao u Ukrajini. Detalje pročitajte u analizi.

Tvrdnje da Volodimir Zelenski, predsjednik Ukrajine, prikriva svoje stvarno bogatstvo dospjele su u medije domaćeg govornog područja. Pozivajući se na izjave nizozemske desničarske partije, neki mediji naveli su da se imovina Zelenskog procjenjuje na 850 miliona dolara. Dostupne činjenice o njegovom bogatstvu čitajte u analizi ispod.

Snimak emisije u kojoj predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski navodno priznaje da uzima kokain viralan je na društvenim mrežama. Ipak, snimak je zapravo nastao manipulativnim spajanjem nekoliko izjava, od kojih neke nisu pravilno prevedene. Više detalja pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U još jednom pokušaju da se ukrajinski predsjednik prikaže kao ovisnik o drogama, na društvenim mrežama kruži snimak u kojem se na njegovom radnom stolu može uočiti hrpica bijelog praha. Korisnici/e društvenih mreža brzo su došli/e do zaključka da je riječ o kokainu. Ipak, sporni snimak je montiran. Na originalnom snimku ne postoji nikakav bijeli prah na stolu. Detalje čitajte u analizi.

 

Na društvenim mrežama proširile su se tvrdnje da je bivši kanadski general Trevor Cadieu uhapšen pri bijegu iz Azovstala u Mariupolju. Nema zvanične ili kredibilne potvrde da se to i desilo.

Domaći mediji prenijeli su manipulativno i senzacionalistički članak britanskog The Timesa, koji propituje mogućnosti ruskog napada na Moldaviju. Šta piše The Times, a šta tvrde domaći mediji, čitajte na linku.

Pojedini mediji i korisnici/e društvenih mreža objavili su snimke transporta tenkova finske vojske uz tvrdnje da se prebacuju na granicu s Rusijom. Tenkovi na snimcima jesu finski, ali su prebacivani na vojnu vježbu koja je održana na drugom kraju zemlje.

Poznata teoretičarka zavjere Mila Alečković je na Twitteru iznijela tvrdnju da su profili Billa Gatesa i Emmanuela Macrona na ovoj društvenoj mreži bili “blokirani” nakon što je milijarder Elon Musk kupio kompaniju. Alečković je tvrdnju “dokazala” slikom suspendovanog Gatesovog profila. U pitanju je lažna vijest.

Na društvenim mrežama dijeli se tvrdnja da je u Quebecu usvojen zakon po kojem će vlada od roditelja odvajati djecu koja su nevakcinisana ili ne nose maske. Riječ je o manipulativnim tumačenjima zakona koji je usvojen sredinom aprila. Ovaj zakon zapravo štiti interese djece koja su žrtve porodičnog nasilja. 

Navodni lijekovi za rak koji su lako dostupni i jeftini godinama su popularna tema na domaćim portalima. Čitatelji/ke su nam prijavili/e članke u kojima se tvrdi da biljka slatki pelin “može ubiti 98% ćelija raka grudi za manje od 16 sati”. Nažalost, radi se o rezultatima laboratorijske studije, a ne o pronalasku lijeka za rak, kako se manipulativno predstavlja u člancima nekih portala.

Tvrdnje da sok od cvekle, po receptu naturopata Rudolfa Breussa, ubija ćelije raka objavljene su na desetak anonimnih portala od početka 2022. godine. Pojedini portali su u naslovima ustvrdili i da “farmacija krije” pronalazak ovog “prirodnog lijeka za rak”, što odgovara narativu teorije zavjere o farmakomafiji. Šta su činjenice, pročitajte u analizi na linku ispod.

Popularnost pseudonaučnih mitova o učinkovitosti sode bikarbone i limuna u borbi protiv raka ne jenjava već godinama. Nedavno je popularizovana tvrdnja da je kombinacija ove dvije namirnice 10.000 puta efikasnija od hemoterapije. Ova tvrdnja je, pak, u suprotnosti s naučnim dokazima. Detalje čitajte u analizi.

Neutemeljene tvrdnje da korijen maslačka uspješno liječi rak su u maju objavljene u tri članka na portalima Recepti za danas i Lekoviti portal. Ovi članci su za kratko vrijeme ostvarili značajne interakcije na Facebooku. Šta su činjenice, čitajte u analizi na linku ispod.

Lažne nagradne igre, koje navodno organizuje trgovački lanac Bingo, dijele se i u maju. U pitanju je prevara o kojoj smo pisali u analizi koju možete pročitati na linku ispod.

(Raskrinkavanje.ba)