Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izmišljene čestitke povodom 9. januara i pizza koja ipak nije “otkucala” Andrewa Tatea

Raskrinkavanje se u sedmici iza nas bavilo dezinformacijama koje su pratile obilježavanje Dana Republike Srpske. Raskrinkali smo i netačne tvrdnje o “opasnoj” piletini i čaju koji “čisti tijelo” od otrova.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku kruži izmišljena izjava ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH i zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo Aljoše Čampare o obilježavanju 9. januara, prezentovana uz pomoć fotomontaže koja oponaša izgled članka portala Oslobođenje. Iz Oslobođenja su za Raskrinkavanje demantovali da su objavili takav članak, a Čampara da je ikada dao takvu izjavu.

 

Montaža “čestitke” povodom 9. januara na kojoj su gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić privukla je komentare pratitelja/ki Facebook stranice na kojoj je objavljena. Iako je ova montaža shvaćena ozbiljno, gradonačelnik Stanivuković nije čestitao 9. januar “posebnom čestitkom” na kojoj je i Karić.

 

Fotografije borbene obuke za pružanje prve pomoći i zbrinjavanje ranjenih, nastale u Ukrajini 2016. godine, dijelile su se na društvenim mrežama kao “dokaz” da ova zemlja lažira žrtve ruske invazije.

 

Obmanjujućom kombinacijom naslova i ilustracije članka, blog Estrada Info je neke korisnike/ce Facebooka doveo u zabludu da je umro pjevač Halid Bešlić. Članak zapravo govori o smrti pjevača narodne muzike Zorana Kalezića.

Vijest da je uhapšen Andrew Tate, bivši kikbokser i influencer poznat po mizoginim stavovima, privukla je pažnju svjetskih i domaćih medija. U brojnim medijima navodi se da ga je policija Rumunije locirala jer je prije hapšenja objavio snimak s praznim kutijama pizze. Prema tim navodima, na kutijama je vidljiv logo restorana iz kojeg su pizze poručene. Tate nije lociran zbog praznih kutija pizze, što su potvrdili i istražni organi Rumunije. 

Nekoliko portala opet je aktualizovalo članak iz 2018. godine u kojem se manipulativno govori o upotrebi antibiotika i hormona u uzgoju brojlera. Da li je piletina koju konzumiramo “puna hormona i antibiotika” i opasna za jelo pročitajte u analizi i storyju Raskrinkavanja.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Čaj Austrijanca Rudolfa Breussa, kojeg portali netačno predstavljaju kao ljekara, neće “očistiti tijelo od otrova”. Zašto su ovakva obećanja o detoksikaciji neutemeljena čitajte u analizi ispod.

Tvrdnje da smrznuti limun liječi i prevenira rak i dijabetes te da pomaže kod skidanja prekomjerne težine ponovo su aktuelizovane početkom 2023. godine. Zašto ove tvrdnje nisu tačne pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz septembra 2022.


Na Twitteru i Facebooku kruži netačna tvrdnja da je krajem 19. stoljeća postojalo samo sedam bolesti i 12 lijekova, dok danas postoje hiljade.

Videosnimak na Facebooku za koji se tvrdi da prikazuje postrojenje vještačkih materica ostvario je više od 20.000 pregleda. Riječ je o snimku koji prikazuje ideju naučnog entuzijaste iz Njemačke, ali takvo postrojenje ne postoji. Teoretičari/ke zavjere ipak su ga iskoristili/e kao “dokaz” da postoje planovi da se ljudi “uzgajaju” u mašinama u budućnosti.

Godinama stara lažna vijest da je mikrovalna pećnica opasna po život i da je zbog toga bila zabranjena u SSSR-u ponovo se dijeli na društvenim mrežama. Šta su činjenice čitajte u našoj analizi iz 2018. godine.

Društvenim mrežama šire se neutemeljene tvrdnje da tornjevi za mobilnu telefoniju, ruteri i drugi uređaji služe kao oružani sistemi putem kojih američka vlada ciljano zrači građane. U pitanju su teorija zavjere i lažna vijest.

Izmišljotine o hapšenjima, pogubljenjima i dvojnicima/ama javnih ličnosti, potekle iz QAnon teorija zavjere, ponovo se dijele na društvenim mrežama.

Lažne nagradne igre na Facebooku u kojima se “poklanjaju” Audi automobili obmanjuju korisnike/ce ove društvene mreže, mame ih na prijavu na pretplatničku uslugu, ali i služe za “bildanje” tek pokrenute Facebook stranice. Detalji u analizi na linku ispod.

(Raskrinkavanje.ba)