Foto: Raskrinkavanje.ba
Sud BiH izrekao je prvostepenu presudu prema kojoj je predsjednik RS Milorad Dodik osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obnašanja funkcije entitetskog predsjednika. U danima prije presude, nekoliko portala objavilo je klikbejt-naslove o “mobilizaciji u Republici Srpskoj”. Članci s ovim naslovima zapravo se odnose na Viber poruke koje je objavio opozicionar Nebojša Vukanović i u kojima se članovima/icama SNSD-a nalaže da dođu na skup podrške Dodiku u Banjaluci.
Privlačenje pažnje klikbejt-naslovima o “mobilizaciji u Republici Srpskoj”
Na mitingu SNS-a u Sremskoj Mitrovici, organizovanom 15. februara, na Dan državnosti Srbije, govorili su Aleksandar Vučić i Milorad Dodik. Dan prije mitinga dijelio se snimak kolone bajkera na autoputu uz tvrdnje da prikazuje beogradske bajkere koji su “krenuli da zaustave autobuse iz Bosne” na putu za miting u Sremskoj Mitrovici. To nije tačno. Od kada snimak zapravo potječe i šta prikazuje čitajte u analizi ispod.
Viralni snimak ne prikazuje beogradske bajkere na putu da “zaustave autobuse iz Bosne”
U sedmici iza nas na društvenim mrežama dijelio se niz lažnih izjava pripisanih političarima/kama iz BiH. Facebook grupa BOŠNJAČKI PREPOROD i stranica BOŠNJACI korištene su ranije za “kritikovanje” političara korištenjem te taktike. U nedavnim objavama su premijeru Federacije Bosne i Hercegovine Nerminu Nikšiću pripisane izjave o turskoj kompaniji Cengiz i o hapšenjima u Autocestama FBiH.
Izmišljanje izjava Nermina Nikšića u Facebook grupama i stranicama
U februaru su u PSBiH održane dvije sjednice na kojima se glasalo o smjeni ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića. Do smjene nije došlo, a na Facebooku su se dijelile izmišljene izjave u kojima Dragan Čović “likuje” zbog toga, a Konaković zahvaljuje “predsjedniku Dodiku”.
Politički obračuni na Facebooku: Izmišljene izjave o pokušaju smjene Elmedina Konakovića
Viralna je bila i navodna izjava Benjamine Karić, bivše gradonačelnice Sarajeva, o inicijativi da se 1. februar proglasi danom osnivanja Sarajeva. Šta je o ovoj inicijativi Karić stvarno rekla, a šta joj je netačno pripisano na Facebooku, čitajte u analizi ispod.
Izmišljena izjava Benjamine Karić o Isa-begu Ishakoviću
Portal Poskok objavio je nekoliko lažnih vijesti o Ambasadi SAD-a u BiH, uključujući i onu da su svi/e lokalni/e uposlenici/e otpušteni/e. Ambasada je demantovala ove navode.
Izmišljeno otpuštanje svih lokalnih zaposlenika/ca u američkoj ambasadi
Netačne tvrdnje o projektima koje je navodno finansirala američka Agencija za međunarodni razvoj (eng. United States Agency for International Development, USAID), potekle iz Trumpove administracije, prenošene su u medijima često bez otklona i objašnjenja da se ne radi o tačnim informacijama. Šta su činjenice o navodima da je USAID finansirao kupovinu kondoma u Gazi i “trans” opere i stripove drugdje u svijetu čitajte u analizi ispod.
Izmišljotine o USAID-u: Od usta zvaničnika do medijskih članaka
Nedavne najave Donalda Trumpa o pripajanju Grenlanda i Kanade Sjedinjenim Američkim Državama predstavljene su na društvenim mrežama kao ostvarivanje plana Rimskog kluba o podjeli svijeta na deset zona kako bi “svjetska vlada lakše vladala”. Radi se o teoriji zavjere, a više detalja čitajte u analizi u nastavku.
Donald Trump, Rimski klub i “svjetska vlada”: Teorija zavjere s korijenima u sedamdesetim
U sedmici iza nas aktuelne su bile i dezinformacije vezane za ukrajinskog predsjednika. Nakon verbalnih napada američkog predsjednika Donalda Trumpa na ukrajinskog kolegu Volodimira Zelenskog, na društvenim mrežama i portalima dijelila se tvrdnja da je Zelenski zabranio aplikaciju Truth Social u Ukrajini. To nije tačno. Iz kompanije u čijem je vlasništvu Trumpova društvena mreža rekli su da Truth Social nije ni ranije bio dostupan korisnicima/ama u Ukrajini.
Zelenski nije zabranio Truth Social; aplikacija nikada nije bila dostupna u Ukrajini
Manipulativno isječena izjava Volodimira Zelenskog dijeli se kao dokaz da je Ukrajina još 2019. godine planirala ofanzivu u odmetnutoj regiji Donbas i da je zbog toga “kriva” za rusku invaziju 2022. godine. Šta je Zelenski stvarno izjavio pročitajte u analizi ispod.
Zelenski nije 2019. godine priznao da planira “invaziju” na Donbas
Izjava njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock o “drugoj prekretnici” nakon promjena u američkoj politici prema ratu u Ukrajini manipulativno je protumačena kao prijetnja prekidom odnosa s Amerikom.
Njemačka ministrica nije zaprijetila prekidom odnosa s Amerikom
Tokom protekle sedmice Raskrinkavanje je analiziralo i primjere manipulativne promocije različitih preparata. Snimak jutarnjeg programa u kojem je gostovao doktor Branimir Nestorović iskorišten je u Facebook oglasu za reklamiranje proizvoda Prostanom kao lijeka protiv prostatitisa.
“Deepfake”: Branimir Nestorović nije preporučivao Prostanom kao lijek protiv prostatitisa
U Facebook oglasu s deepfake snimkom Tonija Cetinskog dijelio se link koji vodi na stranicu na kojoj se u izmišljenom tekstu preporučuje i prodaje Penetrex kao lijek za zglobove. Više detalja o ovoj objavi čitajte u analizi u nastavku.
“Deepfake”: Toni Cetinski i poznata doktorica nisu promovisali Penetrex kao lijek za zglobove
Deepfake snimak doktora Emira Solakovića i poznate TV voditeljice iskorišten je za promociju izmišljenog teksta u kojem se preporučuje i prodaje Hypertin kao lijek protiv hipertenzije.
“Deepfake”: Doktor Emir Solaković i voditeljica Alma Dautbegović-Voloder ne reklamiraju Hypertin
Na Facebooku se dijelio i snimak u kojem pjevačica Hanka Paldum promoviše preparat pomoću kojeg je navodno izliječila probleme s abdominalnim zdravljem. Riječ je o deepfake snimku, odnosno snimku kreiranom uz pomoć vještačke inteligencije.
Na stranici koja imitira izgled portala Klix objavljen je navodni intervju s doktorom Nerminom Imširovićem u kom se preporučuje proizvod CardioControl za “čišćenje krvnih sudova”. Intervju je izmišljen i nije objavljen na Klixu.
Klixov vizuelni identitet zloupotrijebljen za promociju proizvoda CardioControl
U Facebook oglasu podijeljen je link koji vodi na “intervju” s MMA borcem Erkom Junom u kojem se promoviše platforma za kriptotrgovinu PrimeAurora. Intervju je zapravo izmišljen i objavljen na stranici koja izgleda kao Dnevni avaz kako bi izgledao autentično. Detalje čitajte u analizi ispod.
Izmišljeni intervju: Erko Jun nije promovisao platformu PrimeAurora
Identitet trgovačkog lanca FIS zloupotrijebljen je za još jednu lažnu nagradnu igru na Facebooku u kojoj učesnici/e, umjesto vaučera za kupovinu, mogu dobiti uvećan telefonski račun.
Lažna nagradna igra: Lanac FIS ne poklanja vaučere za “tačan broj mačaka na slici”
U sedmici iza nas aktuelne su bile i različite pseudonaučne tvrdnje. Stare tvrdnje da tablete paracetamola nose “smrtonosni” virus Machupo ponovo su se dijelile na društvenim mrežama. U pitanju su izmišljeni navodi na koje su ukazali brojni zdravstveni autoriteti i portali za provjeru činjenica.
Povratak lažne vijesti o virusu u paracetamolu
Netačni podaci o porastu slučajeva karcinoma dojke, loše izvedena studija i pogrešno tumačenje istraživanja o vakcinama koriste se za širenje neutemeljenih tvrdnji da vakcine protiv Covid-19 uzrokuju globalni porast smrtnosti.
Manipulisanje podacima: Imunizacija protiv Covid-19 nije digla stopu smrtnosti u svijetu
Detalje o ovoj temi pročitajte i u našem storyju.
Foto: Raskrinkavanje.ba
Analizirali smo i različite viralne teorije zavjere. Na Facebooku su bile aktuelne tvrdnje o samoupravljajućim vozilima kao sredstvu za ograničavanje sloboda i realizaciju radikalnog smanjenja stanovništva iz UN-ove agende. Zašto ove tvrdnje nisu utemeljene, čitajte u analizi ispod.
Teorije zavjere o autonomnim vozilima, Agendi 2030 i “digitalnom toru”
Portali Logično i Croativ objavili su naslove u kojima je ponovljena decenijama stara teorija zavjere da je američki predsjednik John F. Kennedy ubijen zbog reforme Federalnih rezervi.
Povratak teoriji zavjere o Kennedyjevom pokušaju da umanji uticaj Federalnih rezervi
Inspirativna priča o građaninu Argentine koji je pokrenuo uspješan bojkot jaja nakon što je cijena ove namirnice drastično skočila dijeli se na društvenim mrežama u jeku bojkota trgovina u Bosni i Hercegovini i regionu. Priča nije istinita.
(Raskrinkavanje.ba)