Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izmišljeno uklanjanje nišana u Potočarima i dezinformacije o atentatu na Trumpa

Medijski napisi kojima se negira genocid u Srebrenici i dezinformacije u vezi s pokušajem ubistva Donalda Trumpa bili su u fokusu Raskrinkavanja u protekloj sedmici.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U Potočarima je održana ovogodišnja komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici - prva nakon usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Na 29. godišnjicu ovog zločina ukopani su i posmrtni ostaci 14. žrtava. 

Uprkos svim poznatim činjenicama, Alternativna televizija objavila je članak u kojem se bez ikakvih dokaza tvrdi da je iz Potočara uklonjen nišan Jusufa Smajlovića, muškarca ubijenog u genocidu u Srebrenici za kojeg zvaničnici/e iz RS već sedmicama tvrde da je zapravo živ. Detalje o ovoj laži čitajte u analizi na linku ispod. 

Pored ovoga, nekoliko medija je bez kritičkog otklona objavilo članke s izjavama Efraima Zuroffa, direktora Centra “Simon Wiesenthal”, kojima negira genocid u Srebrenici. O detaljima, čitajte u analizi na linku ispod. 

[anaiza id=4150] 

Viralne su bile i netačne tvrdnje da je bivši nizozemski premijer i novi generalni sekretar NATO-a, Mark Rutte, srebrenički genocid nazvao “najvećom laži”.

 

Pokušaj ubistva bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa pokrenuo je i novi niz dezinformacija o ovom događaju. Među brojnim objavama na društvenim mrežama našle su se i tvrdnje da je Trump ustrijeljen u prsa, kao i insinuacije da su pripadnici agencije koja štiti predsjednike i kandidate bili umiješani u atentat. Detalje donosimo u analizi. 

 

Na društvenim mrežama viralne su objave u kojima se tvrdi ili insinuira da je pokušaj atentata na Donalda Trumpa insceniran. Zvanična istraga, brojni snimci, fotografije i svjedočenja potvrđuju da nije riječ o izrežiranom, već stvarnom događaju.

Popularne su bile i tvrdnje da su “Simpsoni” predvidjeli atentat na Trumpa. Ovo nije neuobičajeno, budući da gotovo svaki veći događaj iz političkog ili društvenog života u Sjedinjenim Američkim Državama “izrodi” navode o proročanskoj moći pisaca serije “Simpsoni”. 

 

Brojni portali iz BiH i regije objavili su i fotografije mladića uz tvrdnju da prikazuju Thomasa Matthewsa Crooksa koji je izvršio atentat na Donalda Trumpa. Na fotografijama je, pak, neko drugi. 

Predsjednik SAD-a Joe Biden je također u fokusu onih koji šire dezinformacije. Snimak njegovog obraćanja objavljen je na Facebooku uz tvrdnju da se predstavio kao “Joe Biden, muž Joea Bidena”. Međutim, na snimku se jasno čuje da se predstavio kao muž svoje supruge Jill Biden.

 

Vijeće ministara BiH početkom jula usvojilo je Nacrt budžeta BiH za ovu godinu, koji treba da se nađe u Parlamentu. Vijest je u jednom članku predstavljena kao “konačno” usvajanje državnog budžeta.

 

Nekoliko portala objavilo je i lažnu vijest da je Kijevski simfonijski orkestar “pobjegao” iz Ukrajine u Njemačku. Orkestar je zapravo uz dozvolu vlasti izašao iz zemlje nedugo nakon početka ruske invazije 2022, a ove je godine promijenio mjesto boravka u Njemačkoj.

 

Pseudolijekovi, lažne reklame i netačne tvrdnje o spasonosnim preparatima su bile predmet analiza Raskrinkavanja i ove sedmice. Recept za napitak od cvekle, mrkve i jabuke dijeli se godinama na portalima uz tvrdnje da “ubija” ćelije raka ili da sprečava njihov rast. Ovakve tvrdnje nemaju nikakvu osnovu.

 

Facebookom se još uvijek dijele lažne reklame za navodne lijekove, pa smo se ove sedmice bavili isječkom lažnog medijskog priloga u kom “doktor Oiar Zabal” promoviše proizvod O Caps kao “lijek za oči”. Više čitajte u analizi na linku. 

 

Na društvenim mrežama dijeli se snimak u kome Daniela Eger iznosi tvrdnje o štetnosti niza sastojaka krema za sunčanje. Iako postoji zabrinutost u pogledu pojedinih sastojaka, nema konačnih i nedvosmislenih zaključaka o njihovoj štetnosti. Koristi krema za sunčanje, s druge strane, neupitne su.

 

Tvrdnje da emisije CO2 nastale ljudskim djelovanjem ne podstiču globalno zagrijavanje spadaju u jedan od najstarijih i najraširenijih klimatskih mitova. Ovakve navode nauka do je sad opovrgla nebrojeno puta. 

 

S druge strane, stari satirični članak o prskanju komaraca “prehranom za insekte” u Srbiji i dalje se dijeli na Facebooku bez napomene da nije u pitanju prava vijest.

 

 

Teorija zavjere o turbomlaznim motorima kao “generatorima besplatne energije” za čiji rad nije potrebno aviogorivo pokušava se dokazati pričom o “penzionisanju” supersoničnog aviona Concorde.

Mediji godinama objavljuju i članke o “triku” s kovanicom u suvozačevim vratima kojeg koriste kradljivci automobila. U pitanju je urbana legenda – niti su takve krađe zabilježene niti kovanica može onesposobiti mehanizam za zaključavanje savremenih automobila. Više u analizi. 

 

Fotografija zvonika crkve koji izviruje iz vode u Španiji iskorištena je na društvenim mrežama za objavu izmišljenih navoda o 700 godina staroj “srpskoj crkvi” koja je isplivala na Braču u Hrvatskoj. 

 

Nedavno smo se bavili gotovo identičnom tvrdnjom, samo što je lokacija bogomolje koja je izronila bila navodno u Albaniji.

 

U junu se ponovo dijelila fotografija ulaza u zgradu Fondacije “Bill i Melinda Gates” na kojem navodno piše “Centar za smanjenje ljudske populacije”. Fotografija je montaža.

 

 

(Raskrinkavanje.ba)