Foto: Raskrinkavanje.ba
Jedna od najraširenijih globalnih vijesti u augustu je bila pogibija vođe grupe Wagner, Jevgenija Prigožina. Ovu vijest su pratile i dezinformacije. Na Facebooku se dijelio snimak aviona u plamenu, praćen tvrdnjama da prikazuje pad aviona u kome je poginuo Prigožin. Ipak, riječ je o starom snimku koji je dostupan još od kraja juna. Više pročitajte u našoj analizi.
Video iz juna ne prikazuje avionsku nesreću u kojoj je poginuo Prigožin
- Lažna vijest
- Manipulisanje činjenicama
Snimak na kome se vidi fizički obračun nekoliko osoba na plaži se dijelio uz netačne tvrdnje da je nastao u Turskoj i da prikazuje Ruskinju koju su prethodno napali Ukrajinci zbog kape ili zbog tetovaže sa likom Vladimira Putina. O čemu se zapravo radi, pogledajte u analizi.
Nije “zbog Putina”: Viralni snimak tuče na plaži snimljen je u Rusiji, ne u Turskoj
- Lažna vijest
- Prenošenje lažnih vijesti
- Ispravljeno
Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu prošle godine, proširile su se tvrdnje da je Francuska svom šahisti Alirezu Firouzju zabranila da igra sa ruskim rivalom. Ova netačna informacija dijelila se i u avgustu ove godine, a detalje čitajte u našem novom storyju.
Slika koju je član Predsjedništva BiH Željko Komšić objavio na Instagramu za vrijeme posjete Ukrajini navela je pojedine medije da objave članke u kojima se tvrdi da su on i drugi član Predsjedništva, Denis Bećirović, nosili obilježja ARBiH. Kako se vidi na slici koju je objavio, Komšić je nosio grb RBiH, a Bećirović obilježja BiH.
Niz geopolitičkih dezinformacija nastavio se teorijom zavjere u kojoj animirana serija “Simpsoni” predviđa rat na Kosovu ove jeseni. O tome da li “Simpsoni” predviđaju budućnost i o čemu se radi u ovom specifičnom slučaju, više u analizi.
Kosovo i Oppenheimer: Još jedno nepostojeće predviđanje “Simpsona”
- Teorija zavjere
- Klikbejt
Na društvenim mrežama je viralna objava u kojoj se tvrdi da su Jevreji “vladari svijeta”, a “argumenti” za to su nesuvisla opažanja poput onih da policija čuva njihovu imovinu stalno, da ne plaćaju poreze i da im se “svi klanjaju”. U pitanju je teorija zavjere koja je u osnovi rasistička.
Viralna antisemitska teorija zavjere nema utemeljenje u stvarnosti
- Teorija zavjere
Teoretičari zavjere pozabavili su se i širenjem dezinformacija o ljudskoj ishrani u budućnosti. Satirični komentar o životnim problemima koje uzrokuju visoke cijene hrane, u formi pseudodokumentarca, predstavljali su kao pravi dokumentarac o fabrici ljudskog mesa.
Satirični video o “proizvodnji ljudskog mesa” ne prikazuje stvarnost
- Lažna vijest
- Teorija zavjere
Na Facebooku je viralan i snimak na kome Michael Yeadon, bivši zaposlenik kompanije Pfizer, govori o navodnom planu Ujedinjenih nacija prema kome ljudi u budućnosti neće živjeti u svojoj kući, imati privatne automobile niti imovinu. U pitanju je još jedna teorija zavjere. O čemu se tačno radi, pogledajte u analizi.
UN-ov plan da ukine privatnu imovinu je samo teorija zavjere
- Lažna vijest
- Teorija zavjere
Srbijanski teoretičar zavjere Saša Borojević netačno je ustvrdio da je teorija evolucije posredstvom prirodne selekcije najveća teorija zavjere koja postoji. U čemu je razlika u naučnom i kolokvijalnom pojmu “teorije” pročitajte u našoj analizi.
Darwinova teorija o porijeklu vrsta nije teorija zavjere
- Lažna vijest
- Prenošenje lažnih vijesti
Netačna informacija da je preminula influenserka Lil Tay demantovana je u desetinama članaka. No, navodi o smrti influenserke i dalje su dostupni u člancima nekih portala. Više o temi, kao i pravilnom načinu ispravke dezinformacija, čitajte u našoj analizi.
Dezinformacija o smrti Influenserke još uvijek nije ispravljena na mnogim portalima
- Greška
- Ispravljeno
Sedmica nije prošla ni bez reklamiranja lažnih lijekova. Preparat koji navodno “vraća vid za samo dvije sedmice” manipulativno se promoviše na internetu uz zloupotrebu lika prepoznatljivog “TV doktora” Branimira Nestorovića.
Okulis: Još jedan preparat kojeg nije ni razvio ni promovisao Branimir Nestorović
- Lažna vijest
- Teorija zavjere
Ponovo su objavljene i neutemeljene tvrdnje da slatki pelin liječi rak i da je riječ o nevjerojatnom otkriću u borbi protiv ovih smrtonosnih bolesti. Zašto to nije tako, pročitajte u našoj analizi iz maja 2022.
Ekstrakt slatkog pelina manipulativno predstavljen kao lijek za rak
- Manipulisanje činjenicama
- Ispravljeno
Čudotvorne ljekovite sposobnosti pripisane su i čaju od kore nara, za koji godinama unazad portali objavljuju pseudonaučne tvrdnje da može izliječiti čak i upalu slijepog crijeva. Pročitajte više u našoj analizi i storyju.
Čaj od kore nara ne liječi bolesti crijeva za pet sati
- Pseudonauka
- Ispravljeno
Mediji godinama objavljuju fotografije novorođenčadi sa kontraceptivnim sredstvom koje se zove spirala u ruci, uz netačne tvrdnje da su se ove bebe rodile tako. Šta fotografije zapravo prikazuju, pogledajte u analizi.
Moguće je zatrudnjeti sa spiralom, ali nije moguće da se beba rodi držeći je u ruci
- Lažna vijest
- Prenošenje lažnih vijesti
- Ispravljeno
Vizualni identiteti trgovačkih lanaca Bingo i Voli zloupotrijebljeni su ponovo u lažnim nagradnim igrama na Facebooku. Detalje o ovakvoj prevari čitajte u našoj analizi iz juna.
Lažne nagradne igre: Nema vaučera za tačan broj patki na slici
- Lažna vijest
Fotografije američke motivacione govornice, kao i izmišljena priča o “revolucionarnom otkriću studentice sa Harvarda”, ponovo se koriste za manipulativno reklamiranje i prodaju proizvoda za mršavljenje. U najnovijem primjeru reklamira se proizvod Reduslim, uz izmišljenu priču o tome da ga je izmislila srpska studentica Jelena Vukotić. Detalje čitajte u našoj analizi iz augusta.
Slimflex: Novi “magični preparat” i stari manipulativni trikovi
- Lažna vijest
(Raskrinkavanje.ba)