Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Montirani snimak s Mandićem, izmišljeni intervjui i teorije zavjere o požarima na Havajima

Tokom prethodne sedmice bavili dezinformacijama o masovnom ubistvu u Gradačcu. Pisali smo i o snimku koji je montiran tako da izgleda kao da Srđan Mandić, načelnik sarajevske Opštine Centar, pjeva pjesmu kojom se veliča četnički pokret. Raskrinkali smo i niz drugih dezinformacija sa društvenih mrežama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Mediji su nastavili da šire dezinformacije o masovnom ubistvu u Gradačcu. Veliki broj portala objavio je članke u kojima se tvrdi da je počinitelj masovnog ubistva ukopan u tajnosti 17. augusta. Iako je ovu netačnu informaciju objavio anonimni portal, ne navodeći nikakav kredibilan izvor za nju, desetine portala ju je ipak prenijelo bez provjere.

Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović posjetili su Ukrajinu i sastali se sa tamošnjim zvaničnicima. Pojedini portali koji su izvijestili o ovoj posjeti ustvrdili su da su dva člana Predsjedništva tokom ove posjete nosili obilježja Armije RBiH. To se ipak nije desilo. Detalje pročitajte na linku.

Na Facebooku se dijelio videosnimak montiran tako da izgleda kao da Srđan Mandić, načelnik Opštine Centar, pjeva pjesmu kojom se veliča četnički pokret. Detaljnije u analizi na linku ispod.

 

View this post on Instagram

A post shared by RASKRINKAVANJE (@raskrinkavanje)

Pojedini portali i korisnici/e društvenih mreža godinama objavljuju izmišljotinu da je Dino Merlin izdao album na kojem je pisalo “zabranjeno za Srbe i pse” i da ima kafić iznad čijeg ulaza to piše.

Nekoliko portala i mnoštvo Facebook stranica već skoro godinu dana objavljuje tvrdnje o tome da je bh. pjevač Halid Muslimović stradao u saobraćajnoj nesreći koja se desila “prije par dana”. U pitanju su klikbejt naslovi, budući da niti je bilo saobraćajne nezgode “prije par dana” niti je u njoj Muslimović “stradao”.

Nekoliko portala je prenijelo dijelove intervjua sa voditeljicom Suzanom Mančić u kojem je govorila o prijašnjem iskustvu gubitka sina, i opremilo ih klikbejt naslovima u kojima je ovaj događaj predstavljen kao aktuelan.

Viralna lažna vijest da je Francuska zabranila šahisti da igra protiv ruskog takmičara ponovo se dijeli na Facebooku. Na internetu se pojavila u martu prošle godine, i tada su je demantovali zvanični izvori. Detalje pročitajte na linku.

Videosnimak snježnih padavina navodno zabilježenih 18. avgusta u njemačkom gradu Stuttgartu, na Facebooku je pregledalo više od četiri miliona korisnika/ca te društvene mreže. Snimak je sa takvim tvrdnjama prvi put objavljen još 14. avgusta. Kakve su vremenske prilike tih dana bile u ovom njemačkom gradu, kao i gdje je snimak zapravo nastao, čitajte u analizi na linku ispod.

Uslijed najsmrtonosnijih požara u SAD-u u proteklih sto godina, koji su zahvatili havajsko ostrvo Maui, na društvenim mrežama kruži tvrdnja da ih je izazvalo “energetsko oružje”. To objašnjenje, nije utemeljeno u činjenicama. Postoji niz mogućih razloga za požare na Havajima, od jakih vjetrova nastalih nakon obližnjeg uragana, do grešaka u izgradnji i paljevina. Usmjereno energetsko oružje se ne nalazi u širokoj upotrebi. Detalje čitajte u  analizi.

 

View this post on Instagram

A post shared by RASKRINKAVANJE (@raskrinkavanje)

Tvrdnja da žene prilikom porođaja trpe i do “52 jedinice boli” što je jednako lomljenju 20 kostiju istovremeno, dijeli se na društvenim mrežama više od deset godina. Porođaj jeste bolan, a šta činjenice govore o mjernim jedinicama i poređenju individualnih iskustava, čitajte na linku.

Portali već godinama objavljuju pseudonaučne tvrdnje da bosiljak liječi gastritis i druge bolesti organa za varenje. Bosiljak je začinska biljka koja osim okusa može blagotvorno djelovati na organizam, ali nije zamjena za lijekove protiv gastritisa.

 

View this post on Instagram

A post shared by RASKRINKAVANJE (@raskrinkavanje)

Na internetu ponovo kruži izmišljeni intervju sa Branimirom Nestorovićem u kojem se promoviše Hemohilf, “lijek” koji liječi hemoroide za 14 dana. Niti je Hemohilf lijek, niti ga je stvorio Nestorović. Više o ovome čitajte u našoj analizi iz aprila.

Na stranici koja oponaša izgled portala Danas objavljen je izmišljeni intervju u kojem nepostojeća doktorica promoviše “lijek” Dia Activ, koji navodno eliminiše uzroke dijabetesa. Ovaj “intervju” je bio objavljen ranije i analizirali smo ga u februaru. Analizu pročitajte na linku.

Slimflex je još jedan preparat koji se promoviše izmišljenom pričom o nepostojećoj izumiteljki. Na stranici koja oponaša magazin objavljena je priča o proizvodu za mršanje Slimflex kojeg je izumila studentica sa Harvarda Elvira Hadžić. Priča je izmišljena, a jedina svrha ove stranice je prodaja Slimflexa.

Protivnici vakcinacije pronašli su “dokaz” za svoje vjerovanje da su vakcine protiv Covid-19 smrtonosne u statistikama smrtnosti mladih u SAD-u. Iako je u ovoj zemlji tokom 2021. i 2022. zabilježen višak smrtnih slučajeva u populaciji od 0 do 44 godine, ne radi se o posljedicama vakcinacije. Detalje pročitajte u analizi i storyju Raskrinkavanja.

 

Foto: Raskrinkavanje.ba

Snimak “postrojenja vještačkih materica” EctoLife ponovo je viralan na društvenim mrežama, uz implikacije da je riječ o stvarnom projektu. Kao što je Raskrinkavanje već objasnilo, “EctoLife” je koncept, a ne stvarno postrojenje ili nešto što je moguće u bliskoj budućnosti. Detalje čitajte u našoj analizi iz januara.


(Raskrinkavanje.ba)