Foto: Raskrinkavanje.ba
U petak 11.8.2023. u Gradačcu, Nermin Sulejmanović je vatrenim oružjem ubio tri osobe i ranio još tri. Prva žrtva je bila njegova bivša partnerka Nizama Hećimović, koju je oteo, pretukao a onda upucao. Njeno ubistvo emitovao je uživo preko društvene mreže Instagram. U nastojanju da što brže prenesu informacije o stravičnim ubistvima u Gradačcu, i/li da zadrže pažnju javnosti, više medija je objavilo i nekoliko neistinitih i potencijalno štetnih tvrdnji. U analizi na linku ispod, možete pročitati koji su pogrešni navodi pratili ove zastrašujuće događaje
Preuranjene i neprovjerene informacije medija o ubistvima u Gradačcu
Šumski požari na otoku Maui, koji pripada arhipelagu američke savezne države Havaji, izbili su 8. avgusta i odnijeli najmanje 111 ljudskih života. Ovaj događaj potaknuo je širenje raznih “alternativnih” objašnjenja i netačnih tvrdnji o požarima na Havajima. Neke od najviralnijih netačnosti - one koje povezuju uzrok požara s upotrebom “energetskog oružja” - proširile su se i na našem govornom području. Detaljnije čitajte u analizi na linku ispod.
Požare na Havajima nije izazvalo “usmjereno direktno oružje”
Još jedna tema kojom smo se bavili i koja se tiče prirodnih procesa, preciznije klimatskih promjena i globalnog zatopljavnja, odnosi se na tvrdnje da su izvještaji o toplotnim rekordima zapravo rezultat manipulisanja i promjene standarda pri mjerenju. U pitanju je lažna vijest, a detalje čitajte u analizi na linku ovdje. Možete ih pogledati i u našem storyju.
Foto: Raskrinkavanje.ba
Kad je riječ o temama iz Bosne i Hercegovine, u sedmici iza nas veliku pažnju javnosti privukla je prezentacija filma o ulozi četnika u spašavanju oborenih savezničkih pilota u Drugom svjetskom ratu. Ta prezentacija održana je u sklopu ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala i izazvala je niz kritika prema organizatorima festivala. Međutim, navodi da je film prikazan na festivalu, objavljeni na nekim portalima i na društvenim mrežama, nisu tačni.
Detaljnije u analizi na linku ispod:
Kad portali “požure”: “Heroji Halijarda” nisu prikazani na Sarajevo Film Festivalu
Pisali smo i o tvrdnjama da je maloljetnik iz Bijeljine koji se snimao dok prijeti sugrađanima/kama bošnjačke nacionalnosti pretučen i napadnut nožem. Riječ je o potpuno izmišljenoj informaciji koja je u svrhu skupljanja klikova objavljena samo u naslovu nekoliko portala. Detalje čitajte u analizi.
Maloljetnik koji je na društvenim mrežama prijetio Bošnjacima nije “prebijen i izboden”
Još jedna tema iz BiH o kojom smo pisali u prethodnoj sedmici odnosi se na izmišljenu izjavu Nermina Nikšića u kojoj on navodno opravdava vrijeđanje reisul-uleme Islamske zajednice BiH Huseina Kavazovića. Detaljnije čitajte u analizi na linku ispod.Izmišljena izjava Nermina Nikšića o vrijeđanju reisul-uleme
U sedmici iza nas bavili smo se još jednom temom koja je privukla pažnju domaće javnosti. Naime, prikazivanje fotografije bošnjačkih izbjeglica iz Žepe u Prijedoru na obilježavanju stradanja srpskog stanovništva u “Oluji” u Hrvatskoj izazvalo je burne reakcije javnosti.
Ipak, ovo nije bio jedini takav slučaj. Mediji godinama opremaju članke o “Oluji” fotografijama izbjeglica i prognanih iz BiH. O kojim je medijima riječ, čitajte u analizi na linku ispod.
Fotografije bosanskih izbjeglica kao oprema za članke o “Oluji”
Tvrdnje kojima se nastoji “dokazati” da Ukrajina lažira ratna dešavanja, ali i žrtve ruske invazije, ne gube na popularnosti. U sedmici iza nas Raskrinkavanje je pisalo o tome da je nekoliko portala netačno predstavilo snimak lošeg kvaliteta kao dokaz da je raščišćavanje crkve u Odesi, oštećene u napadu projektilom, lažirano. Činjenice čitajte u analizi na linku ispod.
Snimak raščišćavanja oštećene crkve u Odesi nije lažiran
Izraelskom historičaru Yuvalu Noahu Harariju neosnovano su pripisane izjave da “opasne teoretičare zavjere” treba eliminisati i zabraniti im pristup internetu.
Izraelski historičar nije pozvao na “eliminaciju opasnih teoretičara zavjere”
Nekoliko portala objavilo je članke u kojima se netačno tvrdi da su zaposlenici Pfizera u Australiji primili vakcine protiv Covid-19 koje se razlikuju od vakcina za stanovništvo. Ove tvrdnje dijeljene su i na društvenim mrežama. Detaljnije u analizi na linku ispod.
Je li Pfizer vakcinisao zaposlenike u Australiji posebnim vakcinama?
Teoretičari/ke zavjere na društvenim mrežama tvrde da je animirana serija “Simpsoni” predvidjela “vladinu kontrolu vremena”. Većina kadrova u snimku koji se koristi kao dokaz za ovu tvrdnju zapravo je preuzeta iz satirične serije “American Dad”, a ne iz “Simpsona”, o čemu smo pisali u analizi na ovom linku.
Lažni intervjui u kojima ljekari/ke “preporučuju” preparate kao “lijekove” i dalje se koriste kao način prodaje takvih preparata. U najnovijem primjeru, pisali smo o tome da je identitet jednog bh. ljekara zloupotrijebljen za prodaju preparata Hyper Active, koji se promoviše kao “lijek” protiv bolesti srca i krvnih žila. Ovaj put ukraden je i vizualni identitet portala Hayat.
Detaljnije u analizi na linku ispod.
Prodaja “lijeka” upakovana kao intervju sa sarajevskim ljekarom
Još jedan sličan primjer o kojem smo pisali jeste i niz objava na Facebooku u kojima se netačno
tvrdi da je bh. neurohirurg Kemal Dizdarević napadnut i izbačen iz televizijskog studija. Svrha ovih objava je promocija čaja o kojem je Dizdarević navodno htio govoriti u emisiji.
Detaljnije u analizi na linku ispod.Izmišljeno ušutkivanje poznatog doktora kao taktika za prodaju “lijeka” protiv hipertenzije
U sedmici iza nas bavili smo se i jednom od čestih tema, a to je navodna ljekovitost namirnica. Tako se članci u kojima se bijeli luk predstavlja kao lijek za rak, artritis i mnoge druge bolesti već godinama objavljuju na portalima iz našeg regiona. Ovi navodi nemaju utemeljenje u naučnim istraživanjima. Iako je bijeli luk zdrav, nijedna pojedinačna namirnica ne može nas zaštititi od raka. Detaljnije u analizi na linku ovdje.
(Raskrinkavanje.ba)