Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Ronaldo, Biden, Gates, Fauci, NATO i ukrajinska vojska opet na meti dezinformacija

Tokom protekle sedmice korisnici/e društvenih mreža i pojedini portali ponovo su u fokus dezinformacija i teorija zavjere stavili vakcine protiv Covid-19. Uočeni su i novi primjeri dezinformacija o ruskoj invaziji Ukrajine, kao i novi viralni primjeri koji uključuju poznate ličnosti – od Cristiana Ronalda do Joea Bidena.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sedmici iza nas Raskrinkavanje je analiziralo brojne netačne tvrdnje i teorije zavjere u vezi s vakcinacijom protiv Covid-19. Pokvarena LED ulična rasvjeta u Kanadi i SAD-u podstakla je teoretičare/ke zavjere da zaključe da postoji tajni princip raspoznavanja vakcinisanih od nevakcinisanih građana/ki. Šta tačno tvrde zagovornici/e antivakcinacijskog narativa, a šta su činjenice, čitajte u analizi u nastavku

U člancima i objavama na društvenim mrežama slučaj gubitka svijesti voditeljke vremenske prognoze Alisse Carlson Schwartz neutemeljeno se povezuje s vakcinom protiv Covid-19. Zbog čega se Carlson Schwartz onesvijestila te da li postoje dokazi da je vakcinisana, čitajte u analizi ispod. 

Izmišljeni citat Billa Gatesa o opasnosti vakcina dijeli se društvenim mrežama od 2021. godine. Citat zapravo potiče iz satiričnog članka objavljenog na portalu koji je čest izvor dezinformacija. 

Portal Epoha, poznat kao čest izvor dezinformacija, objavio je članak u kom prenosi različite neutemeljene izjave teoretičara zavjere Roberta F. Kennedyja Juniora o američkom epidemiologu Anthonyju Fauciju. Šta se u članku tvrdi, a šta kažu činjenice, pročitajte na linku ispod.

Na društvenim mrežama dijele se fotografije “hapšenja” političara/ki iz američke Demokratske stranke Joea Bidena, Hillary Clinton i Nancy Pelosi. Riječ je o fotografijama koje su napravljene uz pomoć vještačke inteligencije. Biden, Clinton i Pelosi nisu zaista uhapšeni. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

 

 

Društvenim mrežama dijeli se kratak isječak govora američkog predsjednika Joea Bidena koji je izjavio da su mu ljekari “otvarali vrh glave” da vide “ima li mozak”. Riječ je o šali koju je izgovorio tokom obraćanja na jednom skupu. Iz konteksta je jasno da je riječ o šali, ali taj dio govora izostavljen je iz isječka. Više u analizi ispod.

 

Društvenim mrežama dijele se i fotografije džinovskih kostura uz tvrdnje da prikazuju ostatke divova iz Ekvadora. Riječ je, ipak, o skeletonu džinovskog ljenjivca, vrste izumrle prije više hiljada godina. Detalje o ovoj temi čitajte u nastavku.

Fotografija slona koji u surli nosi mladunče lava već je mjesecima viralna na Facebooku. Tvrdi se da je slon tako spasio malog lava da ne ugine od vrućine. Fotografija, ipak, nije autentična. Kako je zaista nastala i ko ju je objavio, pročitajte na linku ispod.

Pojedini mediji iz našeg regiona netačno tvrde da su riječi “otac” i “majka” izbačene iz rječnika u Velikoj Britaniji i da je njihovo korištenje zabranjeno. U pitanju je još jedan primjer korištenja dezinformacija s ciljem stvaranja moralne panike u vezi s inkluzivnim jezikom. Šta su činjenice, pogledajte u videu, a detalje čitajte u našoj analizi na linku.

 

 

Tokom protekle sedmice analizirali smo i dezinformacije u vezi s ruskom invazijom na Ukrajinu. Videosnimci na kojima vojnici skrnave Kur'an objavljeni su u medijima na našem govornom području uz tvrdnje da prikazuju ukrajinske vojnike. Riječi koje koriste, ipak, sugerišu da se radi o ruskim govornicima. 

Snimak vojne opreme u Poljskoj dijeli se uz tvrdnje da prikazuje opremu koja je namijenjena Ukrajini. Oprema sa snimka, ipak, ne ide u Ukrajinu, već se vraća u SAD. Detalje čitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje

Foto: Raskrinkavanje.ba

Fotografija američkog vojnika koji pomaže u transportu humanitarne pomoći u turskoj vazduhoplovnoj bazi Indžirlik objavljuje se po društvenim mrežama uz netačne tvrdnje da “Amerikanci kradu kinesku humanitarnu pomoć namijenjenu Siriji”. Šta se zapravo vidi na fotografiji, čitajte u analizi Raskrinkavanja ispod. 

Korisnici/e društvenih mreža dijele fotografiju Cristiana Ronalda s Kur’anom u rukama. Riječ je o fotomontaži. Originalna fotografija objavljena je na fudbalerovom zvaničnom Instagram profilu 2020. godine, a na njoj on drži knjigu pod nazivom “Moć komunikacije”. Detalje čitajte u analizi ovdje.

 

Portali u regionu godinama objavljuju članke u kojima se tvrdi da je žutica "jasan znak" raka pluća. Ipak, žutica može biti simptom svakog karcinoma koji je metastazirao na jetri, kao i drugih stanja povezanih s tim organom. Više u storyju na linku.

Foto: Raskrinkavanje.ba

(Raskrinkavanje.ba)