Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Stari snimak oluje, šporeti “na poklon” i “papreno skupe” maline

Snimak oluje star nekoliko godina brojni mediji predstavili su kao aktuelan, što je bila tema jedne od naših analiza. Bavili smo se i netačnim tvrdnjama o srebreničkom genocidu, kao i manipulativnim navodima o visokom predstavniku međunarodne zajednice u BiH Christianu Schmidtu. Pored toga, pisali smo o lažnim nagradnim igrama, klikbejt-člancima o smrti slavnih i pseudonaučnim “lijekovima” za dug i zdrav život.

Foto:  Raskrinkavanje.ba 

Protekle sedmice aktuelne su bile vijesti o oluji koja je zahvatila veliki dio regije. Brojni portali prenijeli su snimak s društvenih mreža koji navodno prikazuje “tornado” tokom oluje. Snimak je zapravo star nekoliko godina.

 

I ove sedmice bavili smo se netačnim informacijama u vezi s genocidom u Srebrenici, koje su objavljivane u vrijeme obilježavanja 28. godišnjice 11.7.2023. godine. Portal Republika objavio je članak u kojem se iznosi niz netačnosti s ciljem da se “dokaže” da nije počinjen genocid 1995. godine.

 

Gostujući u programu televizije Happy, urednik srbijanskog tabloida Informer Dragan J. Vučićević iznio je neosnovane optužbe za širenje mržnje čuvanjem sjećanja i obilježavanjem godišnjice srebreničkog genocida. Više čitajte u analizi ovdje

U prošloj sedmici nastavile su se širiti i netačne informacije o visokom predstavniku međunarodne zajednice u BiH Christianu Schmidtu. 

Izvještavajući o odlukama koje je Schmidt donio početkom jula ove godine, nekoliko medija iz Republike Srpske ponovo ga je netačno nazvalo ilegalnim, nelegitimnim i turistom, prateći stavove političara/ki ovog entiteta. Detalje možete vidjeti u analizi ispod.

 

Sedmica nije protekla bez pseudonaučnih sadržaja. U YouTube emisiji s poznatim ljekarom iz Srbije Branimirom Nestorovićem u naslovu je obećan “lijek koji produžava život”. Nestorović je u emisiji iznio razne tvrdnje o “faktorima” kojima se postiže dugovječnost, ali ne i “lijek za produžavanje života” koji je obećan u naslovu videa.

 

Pitanjem dugovječnosti bavili su se i portali, koji već godinama objavljuju recept za “tibetanski eliksir mladosti” od lako dostupnih namirnica. Ova smjesa, ipak, ne zaustavlja starenje, a o čemu se radi pogledajte u analizi.

 

Sve je više preparata koji se uz pomoć manipulativnih tehnika na internetu prodaju kao lijekovi protiv dijabetesa. Pored Diadrops kapi, ovim se taktikama kao lijek promovišu i “kapi DiaNormal”. Detalje ove prevare možete naći u našoj analizi.

 

Saša Borojević, poznat u javnom prostoru po čestom plasiranju teorija zavjere, u viralnom videosnimku iznio je niz netačnih tvrdnji kojima “objašnjava” svoje predviđanje skore globalne krize. 

 

Na Facebooku i Instagramu viralan je i video u kojem Saša Borojević “objašnjava” da pljuvačka može od sjemenke napraviti hranu koja “liječi”. Zašto DNK biljke ne može osjetiti nutritivne potrebe čovjeka putem ljudske DNK, čitajte u našoj analizi iz marta.

Bavili smo se i videosnimkom u kojem američki teoretičar zavjere neutemeljeno tvrdi da relativno mala grupa ljudi zainteresovana za moć, profit i kontrolu upravlja ostatkom čovječanstva. Zašto ove tvrdnje nisu tačne, možete vidjeti u linku ispod. 

 

Na Facebooku se dijeli videosnimak uz tvrdnju da prikazuje proizvodnju vještačkih jaja za ljudsku ishranu. Ovakve tvrdnje dio su šire teorije zavjere o “elitama” koje pokušavaju nametnuti sintetičku hranu i ishranu insektima. Na snimku se zapravo prikazuje proizvodnja dječjih igračaka u obliku jaja.

Tragom sličnih priča o nametanju nezdrave ili “otrovne” hrane bavili smo se i videom koji se širi društvenim mrežama, a prikazuje namirnice s pečatom zelene žabe iz trgovačkog lanca Lidl. U opisu snimka je upozorenje da su takvi proizvodi “visoko otrovni”. Šta zapravo znači simbol zelene žabe, pročitajte u analizi ispod. 

 

Poznati glumac Aljoša Vučković poslužio je anonimnim portalima kao predmet klikbejt-naslova. Oprema niza članaka na anonimnim portalima navodi čitatelje i čitateljke na zaključak da je glumac preminuo. Riječ je zapravo o člancima o glumčevom oporavku od bolesti.

 

Tema teoretičara/ki zavjere bili su ovogodišnji nemiri u Francuskoj. Oni su “prepoznali/e” prošlogodišnji igrani film u kojem izbijaju nemiri u ovoj zemlji kao primjer “prediktivnog programiranja”, odnosno “pripremanja” gledalaca za nemire. Više o ovoj temi pročitajte na linku u nastavku.

 

Početkom jula bavili smo se člancima koji su napad ajkule u Crnoj Gori iz 1955. godine predstavili kao aktuelan, a protekla sedmica donijela je “vijest” o ajkuli novijeg datuma. Članak o panici na plaži u Španiji, gdje su plivači mislili da vide ajkulu, opremljen je na anonimnom portalu naslovom u kojem se navodi da se to desilo u Crnoj Gori.

 

Još jedna sezonska ljetna tema ticala se kupaćih kostima na plažama. Nekoliko portala u BiH i regionu objavilo je senzacionalističke i manipulativne naslove o zabranama nošenja kupaćih kostima izvan plaža i kupališta u primorskim mjestima, kao i o kaznama za kršenje takvih zabrana.

 

Nastavlja se i trend lažnih nagradnih igara koje za cilj imaju privlačenje pratitelja/ki na društvenim mrežama. U protekloj sedmici bavili smo se i nedavno pokrenutom Facebook stranicom na kojoj se navodno poklanja jedanaest električnih šporeta neznatno oštećenih u transportu iz Njemačke. Ovi šporeti “na poklon”, međutim, ne postoje.

 

Trinaest portala u julu je objavilo da kilogram malina košta 72 KM u Republici Srpskoj. Ova informacija potekla je s Facebooka, gdje su objavljene fotografije “paprene cijene” malina u jednom marketu. Cijena na fotografijama zapravo je istaknuta greškom radnika u marketu.

 

(Raskrinkavanje.ba)