Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Femicid u medijskom izvještavanju, dezinformacije o Gazi i “crveni Nil”

Tokom prethodne sedmice raskrinkali smo niz netačnih tvrdnji o ratu na Bliskom istoku. Pisali smo i o novim primjerima intervjua izmišljenih u svrhu promocije i prodaje preparata koji se predstavljaju kao lijekovi.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na društvenim mrežama kruže neutemeljene tvrdnje da mediji namjerno objavljuju fotografiju Kupole na stijeni kada izvještavaju o džamiji Al-Aqsa kako niko ne bi primijetio kada Izrael sruši džamiju. Džamija i Kupola na stijeni nalaze se u istom kompleksu u Jerusalemu, koji se kolokvijalno naziva Al-Aqsa, a obje građevine izgrađene su na mjestu koje je za muslimane sveto.

Nekoliko medija iz regiona objavilo je tvrdnju da je Turska podnijela tužbu Međunarodnom krivičnom sudu za genocid u Pojasu Gaze protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Tužbu su podnijeli pojedinci, a ne država. Da li će ona uopšte dospjeti do MKS-a – neizvjesno je. Turska nikada nije ratifikovala statut kojim se priznaje Međunarodni krivični sud, zbog čega ne može podnijeti tužbu. Ipak, pet drugih država, kao i mnogobrojne organizacije za ljudska prava, podnijele su tužbe protiv Izraela ovom sudu u jeku napada na Pojas Gaze, u kojima je do sada ubijeno preko 14.500 Palestinaca/ki. 

Na društvenim mrežama dijeli se snimak u kome se prilike u Gazi porede s urbanističkim konceptom 15-minutnih gradova na način da se implicira da ovo urbanističko rješenje podrazumijeva ograničavanje prava i sloboda. U pitanju je teorija zavjere. Ovo neprimjereno poređenje nema druge svrhe osim da širi strah od koncepta koji zapravo podrazumijeva lakši pristup uslugama u urbanim sredinama.

Na društvenim mrežama kruži objava s netačnim tvrdnjama da je holokaust lažiran, a insinuira se i da je isto urađeno s genocidom u Srebrenici.

Detalje čitajte u novom storyju Raskrinkavanja.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku se ponovo dijeli lista “16 pravih razloga” zbog kojih je navodno ubijen bivši libijski predsjednik Moamer al-Gadafi. Lista sadrži mješavinu tačnih i netačnih tvrdnji i manipulativno predstavljenih činjenica kojima se život za vrijeme al-Gadafija u Libiji nastoji predstaviti kao utopija. Više o ovome čitajte u analizi iz prošle godine.

U sklopu “prebunking” serijala “Rasvjetljavanje” pisali smo o dezinformativnim i manipulativnim narativima o državnosti Bosne i Hercegovine koji se mogu uočiti u javnom prostoru pred obilježavanje Dana državnosti, 25. novembra. Pisali smo i o činjenicama o Dejtonskom mirovnom sporazumu i današnjem Ustavu BiH. Detaljnije čitajte u analizama: “Spinovanje državnosti kao tema mjeseca”, “Osporavanje državnosti Bosne i Hercegovine i činjenice”, “Kako se sve netačno tumače Dejton i Ustav BiH?”, “Ko su izvori dezinformacija o državnosti BiH i Dejtonskom sporazumu?

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sklopu “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, Raskrinkavanje pokreće serijal o medijskom izvještavanju o nasilju nad ženama i femicidu. Koje su pozitivne prakse uočene u medijskom govoru o ovim krivičnim djelima, čitajte u našoj prvoj analizi na linku.

Deset godina stara satirična priča o “Hrvatu koji je polupao ploče sa hijeroglifima” misleći da su na ćirilici ponovo je viralna na društvenim mrežama. Šta je bio povod ovom satiričnom tekstu u vrijeme kad je prvobitno objavljen pročitajte u analizi ispod.

Na internetu se dijeli snimak crvene vodene površine za koji se tvrdi da prikazuje rijeku Nil koja je promijenila boju u crveno. Snimak, međutim, prikazuje Lagunu Roja (Crvenu lagunu) u Čileu. Detalje pročitajte na linku.

Snimak intervjua s izvjesnim Shimonom Yanowitzem dijeli se na Facebooku uz tvrdnju da postoji “globalistički plan” da se prirodni svijet zamijeni sintetičkom biologijom, iako sagovornik uopšte ne nudi bilo kakav validan dokaz za tu tezu.

Aplikacija eMagnetix bila je jedna od mnogih online prevara kojima je obećana brza i laka zarada, a jedini uslovi za takav posao bili su ulaganje sopstvenog novca i posjedovanje mobilnog telefona. Glavni mehanizam jeste da se uključi što više novih članova. Poneki su u početku zaista dobijali novac, ali je većina, nakon što je aplikacija ugašena, ostala bez uloženog i obećanog novca. O tome kako je izgledala prevara eMagnetix, na koje je načine funkcionisala te kako da prepoznate slične prevare gledajte u novom videu. Detalje čitajte u analizi.

 

Mizogini govor hrvatskog teologa Gorana Šarića dijeli se na društvenim mrežama uz primjedbu da je “rizično ženiti žene” starije od 30 godina i manipulativne tvrdnje da “potomstvo može biti degenerisano zbog njene starosti” ili broja seksualnih partnera.

Portali godinama objavljuju članke u kojima Milica Vujić, predstavljena kao ”ljekar prirodne medicine”, daje smjernice kako “očistiti tijelo od svih otrova” i “teških metala”. Njeni savjeti, međutim, odnose se na zdrave životne navike i nisu od pomoći u slučaju trovanja teškim metalima.

Članci u kojima je čaj od origana predstavljen kao “najzdraviji čaj na svijetu” koji sprečava bolesti od prehlade do kancera objavljuju se godinama. U nekim od ovih članaka tvrdi se i da je origano “antitumorni” lijek. Te tvrdnje su neutemeljene. Nijedna pojedinačna hrana ili namirnica ne liječi i ne sprečava rak. Više u analizi na linku.

Preparat Bitokal Active predstavlja se kao pouzdan i ispitan proizvod koji vraća sluh u članku kojeg potpisuje “doktor Muharem Sendić”. Članak je izmišljen – “doktor Sendić”, za kojeg se tvrdi da je napravio Bitokal Active, ne postoji. Nema ni dokaza da je preparat odobren u istraživanjima, kako je navedeno u članku. Više pročitajte na linku.

Čitatelji/ke su nam prijavili/e još jedan primjer manipulativnog promovisanja preparata uz pomoć lažnih intervjua s izmišljenim osobama. Ovog puta u pitanju su “mladi doktori” koji su napravili kremu Varcosin, predstavljenu kao magično sredstvo protiv posljedica proširenih vena. Više pročitajte na linku.

Ime poznatog neurohirurga Kemala Dizdarevića i vizualni identitet web portala Face ponovo su zloupotrijebljeni za promociju i prodaju preparata koji se predstavlja kao lijek. Ovog puta u pitanju je HyperTea. Više o tome kako izgleda ova prevarna praksa čitajte u našoj nedavnoj analizi sličnog lažnog intervjua u kojem su zloupotrijebljeni ime i lik doktora Emira Solakovića za promociju i prodaju preparata HyperTea.

(Raskrinkavanje.ba)