Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Lijekovi za rak koji to nisu i nasilje kao “zanimljivost”

Netačne tvrdnje o preparatima koji navodno liječe rak ne gube popularnost. Tokom prethodne sedmice bavili smo se nekima od njih. “Raskrinkali” smo i brojne dezinformacije koje se tiču različitih tema – od rata u Ukrajini do teorija zavjere o namjernom izazivanju nestašice hrane.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Pojedini portali privukli su veliki broj čitatelja/ki člancima u čijim naslovima tvrde da su ljekari/ke iz Tuzle napravili/e lijek od kojeg rak nestaje za 20 minuta. U pitanju je lažna vijest koja se dijeli godinama, a nastala je nakon što se u Tuzli počela primjenjivati metoda etanolske ablacije tumora jetre. Šta su činjenice pročitajte u našoj analizi i storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Tvrdnje da vodikov peroksid ubija tumorske ćelije, koje spadaju u domen alternativne medicine, ponovo su aktuelne na društvenim mrežama. Iako za to ne postoje dokazi, ova supstanca predstavlja se kao magični lijek kojeg doktori navodno ne preporučuju pacijentima jer je jeftin. Zašto ove tvrdnje mogu biti i opasne čitajte u analizi na linku ispod.

Na društvenim mrežama dijeli se članak iz 2019. godine o “receptu” koji navodno uspješno liječi rak pluća, prostate i debelog crijeva. Kako se navodi, sastojci potrebni za pripremu “lijeka” su limun, bijeli luk, klice pšenice, orasi i med. Riječ je o smjesi o kojoj domaći mediji godinama izvještavaju kao o lijeku protiv raka. Raskrinkavanje je u analizi iz maja 2021. godine pisalo o tome zašto su ove tvrdnje netačne. 

Netačne tvrdnje da sok od cvekle, po receptu naturopata Rudolfa Breussa, ubija ćelije raka ponovo se objavljuju na anonimnim portalima. Više o ovim pseudonaučnim tvrdnjama pročitajte u analizi.

U “zavjerološkim” krugovima na društvenim mrežama dijeli se tvrdnja da su majmunske boginje ustvari isto što i HIV infekcija. Pojedini/e korisnici/e također insinuiraju da je uzrok navodne HIV infekcije vakcinacija protiv Covid-19. U pitanju su lažna vijest i teorija zavjere. Majmunske boginje su bolest izvana virusom iz porodice ortopokvirusa, koja izaziva simptome slične velikim boginjama, a ne HIV-om. Detalje čitajte u našoj analizi.

Pojedini/e korisnici/e Facebooka podijelili/e su neutemeljene navode američke spisateljice Naomi Wolf da je u posljednje dvije godine, od kada su vakcine protiv Covid-19 dostupne, zabilježen značajan porast broja spontanih pobačaja.

Tokom prethodne sedmice bavili smo se i dezinformacijama o ratu u Ukrajini. 

Velibor Vukašinović, bivši direktor JAT-a, od ranije je poznat po širenju različitih “zavjeroloških” narativa. U posljednjem gostovanju u emisiji “Intervju”, na YouTube kanalu Balkan info, iznio je niz netačnih tvrdnji o ratu u Ukrajini, koje su uglavnom dio ruske propagande i nastojanja da se opravda ruska invazija na ovu zemlju. 

Fotografija muškarca s nacističkim tetovažama dijeli se uz tvrdnje da prikazuje ukrajinskog zatvorenika kojeg pregleda ruski doktor u Donjecku. U pitanju je zapravo fotografija nastala 2005. godine u bjeloruskom zatvoru.

Na profilu novinara portala Balkan Info Nemanje Blagojevića objavljen je status u kojem se tvrdi da iza rata u Ukrajini stoje “Hazari”. U pitanju je teorija zavjere s antisemitskim tonovima.

Društvenim mrežama dijeli se snimak eksplozije za koji se tvrdi da je nastao u Ukrajini te da prikazuje eksploziju ruskog projektila Kinžal. Snimak, ipak, ne prikazuje stvaran događaj. O čemu je zapravo riječ, pročitajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Lažna vijest da je ruska vojska u Ukrajini zaplijenila “Covid dronove” i dalje je aktuelna na društvenim mrežama. Šta su činjenice, pročitajte u našoj analizi iz aprila ove godine.

Pojedini portali iz regije objavili su da je mađarski premijer Viktor Orban, govoreći o Volodimiru Zelenskom i Ukrajini, rekao da “ne želi izgubiti svoju državu zbog idiota koji je napravio masakr u centru Evrope”. Tačno je da je Orban za mađarske medije govorio o Ukrajini i tvrdnjama Zelenskog o vojnoj pomoći, ali nikada nije izgovorio riječi koje su mu pripisane. Detalje čitajte u našoj analizi.

Na društvenim mrežama dijeli se galerija fotografija koje prikazuju zvaničnike/ce više zemalja ispred umjetničkih slika u muzeju, uz tvrdnje da one navodno dokazuju satanizam koji se “više ne skriva”. U pitanju su, zapravo, djela koja su fotošopom naknadno ubačena na originalne fotografije iz muzeja.

Uprkos tome što su tvrdnje iz članka portala Ljepota Islama ocijenjene kao lažna vijest prije gotovo dvije godine, on se u proteklih mjesec dana ponovo intenzivno dijeli na Facebooku. Naime, ovaj medij je u julu 2020. godine objavio vijest o navodnoj izjavi Recepa Tayyipa Erdogana o Miloradu Dodiku i uslovu za “ulaganje u autoput kroz BiH”. Izjava je izmišljena, a uz to je i “reciklirana”, jer je ova lažna vijest prvi put objavljena 2018. godine.

U manje od 24 sata na društvenim mrežama postala je viralna tvrdnja da je iz Bosne i Hercegovine srbijanskoj emisiji “Zvezde Granda” uplaćeno pet miliona KM putem SMS glasanja. Ipak, prosta matematika ukazuje na činjenicu da stvarna cifra nije ni približno tako velika. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Klikbejt naslov o navodnoj izjavi pjevačice Svetlane Ražnatović Cece iz prošle godine “recikliran” je u junu na portalu Alternativa online i podijeljen je u nekoliko Facebook grupa. Uprkos tvrdnji iz naslova da je Ceca rekla da se “guši od seljaka i izbjeglica”, u članku se takva izjava ne spominje.

Mnogi mediji izvještavali su o snimku iz Perua, na kojem majka tuče kćerku kaišem nakon što ju je pronašla u noćnom klubu. Iako je riječ o snimku mučnog nasilnog incidenta, neki portali su temi pristupili na neprimjeren način, smještajući članke u rubriku “zanimljivosti” i praveći ankete u kojima se od čitatelja/ki traži da ocijene da li je ovakvo nasilje prihvatljivo i poželjno.

Na domaćim portalima godinama se dijeli tvrdnja da ruteri za povezivanje na internet troše jednaku količinu električne energije kao i frižideri.To, ipak, nije tačno. Koliko struje prosječno troše ruteri, a koliko frižideri, pročitajte na linku.

Priča o Li Ching-Yuenu, koji je navodno doživio duboku starost od preko 250 godina, iznova se objavljuje na nekim portalima. Izvor za ovu priču su izvještaji američkih medija iz prve polovine 20. stoljeća, no radi se o navodima koji su praktično nemogući i ne mogu biti provjereni.

U Kanzasu je nekoliko hiljada goveda stradalo u junu od posljedica visoke temperature i velike vlažnosti vazduha. Teoretičari/ke zavjere na društvenim mrežama tvrde da su životinje namjerno ubijene kako bi se izazvala vještačka nestašica hrane. Sa sličnim tvrdnjama dijeli se i stari video na kojem se vide ovce stradale od udara groma u Gruziji. Detalje pročitajte na linku.

Svjetleći objekti snimljeni na nebu iznad San Diega u domaćim medijima su netačno predstavljeni kao “masovna ukazanja NLO-a”. O čemu se zapravo radi, čitajte u analizi Raskrinkavanja.

Izmišljene posljednje riječi suosnivača kompanije Apple Stevea Jobsa godinama kruže našim govornim područjem. Uprkos tome što se pokazalo da Jobs nije izgovorio citat koji mu se pripisuje, on se i dalje intenzivno dijeli na Facebooku.

Na Facebooku su se ove sedmice pojavile stranice pod nazivom Social Network Registry Corporation, koje se lažno predstavljaju kao Facebookov servis kako bi prevarom došle do ličnih podataka korisnika/ca. O kakvoj je prevari riječ, čitajte u analizi Raskrinkavanja iz juna 2021. godine.

Među mnoštvom informacija koje svakodnevno dobijamo nerijetko se nađu i one netačne. Meta i Raskrinkavanje donose vam nekoliko praktičnih savjeta o tome kako da prepoznate dezinformaciju i doprinesete zaustavljanju njenog širenja.  Ne nasjedajte na lažne vijesti. Čitajte www.raskrinkavanje.ba

 

(Raskrinkavanje.ba)