Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Majmunske boginje – nova inspiracija za dezinformatore/ke

Najbrojnije dezinformacije koje smo analizirali tokom prethodne sedmice tiču se rata u Ukrajini i zaraznih majmunskih boginja.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Nakon stotinjak prijavljenih slučajeva u svijetu, zarazna bolest majmunske boginje postala je novi trend među dezinformatorima/kama u regionu. Bolest se tako stavlja u narative različitih teorija zavjere i postala je “inspiracija” za niz dezinformacija. Šta je zapravo ova bolest i kako se širi, pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama viralan je snimak koji navodno dokazuje da je širenje majmunskih boginja “simulacija”. Kao “dokaz” za ovu tvrdnju navodi se izjava njemačkog ministra zdravlja. Ipak, simulacija o kojoj on govori na snimku nije povezana s aktuelnim širenjem majmunskih boginja.

Na društvenim mrežama postao je viralan snimak u kojem teoretičar zavjere Saša Borojević iznosi niz netačnih tvrdnji o majmunskim boginjama.

Čitatelji/ke su nam prijavili/e članak u kojem se netačno tvrdi da je Denis Bećirović rekao da će pokrenuti pitanje gdje je nestalo 20 miliona KM 1995. godine. Bećirović je u intervjuu za Face TV rekao da je 20 milijardi KM ušlo u Bosnu i Hercegovinu od 1995. do 2000. godine i pitao gdje je nestao taj novac. Detalje pročitajte na linku.

Nakon pronalaska tijela Mateja Periša, Splićanina koji je s 30. na 31. decembar nestao u Beogradu, anonimni portali su se za klikove okrenuli drugom neriješenom slučaju nestanka iz regije. Iako se iz njihovih naslova moglo zaključiti suprotno, Marijana Seifert, pobjednica “Velikog brata” iz 2011. godine, nakon nestanka krajem aprila još uvijek nije pronađena.

Tvrdnja da Australija usvaja zakon kojim će ljudima biti zabranjeno “da sami uzgajaju hranu”, potekla s engleskog govornog područja, dijeli se i kod nas. Australijski zakonodavci raspravljaju o izmjenama Zakona o poljoprivredi, ali one ne sadrže takvu zabranu. Činjenice čitajte u analizi na linku ispod.

Na društvenim mrežama ponovo je aktuelna teorija zavjere prema kojoj je porodica Rockefeller “izumila” feminizam kako bi i žene plaćale porez i kako bi se “razorila porodica”. Više pročitajte na linku.

Pojedini mediji su u senzacionalističkim i manipulativnim naslovima naveli da je američki predsjednik Joe Biden “govorio o trećem svjetskom ratu i slanju vojnika”. Iako ovakav naslov navodi na zaključak da je Biden govorio o trećem svjetskom ratu kao o mogućem scenariju, činjenice su potpuno suprotne.

Razgovori s Vjekoslavom Prebegom, Hrvatom kojeg su u Ukrajini zarobili ruski vojnici, objavljeni su u nekoliko stranih i domaćih medija i privukli su medijsku pažnju. Medijski izvještaji o Prebegu prožeti su netačnim tvrdnjama, a izjave koje je dao novinarima iskorištene su za propagandne narative. Šta su činjenice i zbog čega je objavljivanje ovih intervjua problematično, pročitajte na linku. 

Društvenim mrežama proširila se fotografija koja navodno prikazuje predaju američkog generala Erica Olsona pri napuštanju čeličane Azovstal. Međutim, fotografija je snimljena na teritoriji samoproglašene Luganske Narodne Republike gotovo mjesec prije početka evakuacije vojnika iz čeličane.

U člancima mnogobrojnih portala iz regiona objavljena je fotografija koja navodno prikazuje ruske sveštenike kako blagosiljaju raketu poznatu kao “Sotona”. Na fotografiji je drugi balistički projektil.

U članku anonimnog portala tvrdi se da je u Ukrajini poginulo 49.000 pripadnika/ca vojske te zemlje. Činjenica je da i ukrajinska i ruska strana objavljuju različite podatke o vojnim gubicima. Broj od 49.000 poginulih vojnika/inja ne navodi se u tim izvještajima.

Pojedini portali u regionu manipulativno su predstavili izjavu ukrajinskog ministra odbrane, ustvrdivši da je govorio o navodnim planovima Ukrajine da mobiliše milion ljudi. On to, ipak, nije rekao.

U naslovima članaka objavljenih na mnogim portalima iz regiona tvrdi se da je ruska rublja postala najjača valuta na svijetu. U pitanju je dezinformacija. Iako je tačno da je rublja na svjetskom tržištu ojačala za 12% u odnosu na američki dolar zbog kontrola kapitala koje je nametnula Rusija, ovaj skok ne održava vrijednost u stvarnom svijetu niti čini rublju najvrednijom valutom. Detalje pročitajte u našoj analizi.

Društvenim mrežama širi se fotografija žene koja drži zastavu sa svastikom, za koju se tvrdi da prikazuje suprugu borca ukrajinskog bataljona Azov. Na fotografiji je, ipak, posve druga osoba.

Na društvenim mrežama kruži i snimak prolaznika/ca koji/e uspaničeno bježe s Times Squarea u New Yorku uz opis u kojem se netačno tvrdi da je to zbog toga što je neko, iz šale, uzviknuo “idu Rusi”. Razlog paničnog tračanja je eksplozija šahta, a ne strah od Rusa. Detalje čitajte u našoj analizi.

Fotografije zastava finskog vazduhoplovstva na kojima se nalazi svastika dijele se društvenim mrežama kao “dokaz” da je nacizam zastupljen u ovoj zemlji. Ipak, ovaj simbol, koji je u međuvremenu uklonjen s finskih zastava, korišten je u Finskoj godinama prije nego je usvojen u nacističkoj Njemačkoj. Više o ovoj temi pročitajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Neki portali godinama objavljuju članke u kojima se tvrdi da soda bikarbona “može spasiti život”, uz recepte različitih “spasonosnih” lijekova s ovim sastojkom. Radi se o pseudonaučnim tvrdnjama.

Dezinformacije o vakcinama protiv Covid-19, koje navodno uzrokuju sterilitet ili na neki način utiču na reproduktivno zdravlje, prisutne su i dalje u online prostoru. Možete li prepoznati ovakve netačne tvrdnje? Saznajte u našem kvizu na linku ispod.

Foto: Raskrinkavanje.ba


(Raskrinkavanje.ba)