Adis Ahmetović, poslanik u njemačkom parlamentu, imenovan je za SPD-ovog izvjestioca za Zapadni Balkan u Radnoj grupi za vanjsku politiku. Domaći mediji ga, ipak, predstavljaju kao “izvjestitelja Bundestaga za zapadni Balkan”. Takva formulacija vodi čitatelje/ke do pogrešnog zaključka, budući da njemački parlament nema posebnog izvjestioca za naš region. Više o ovome pročitajte na linku.
Funkcija “izvjestitelja Bundestaga za zapadni Balkan” ne postoji
Čitatelji/ke su nam prijavili/e niz članaka u kojima se tvrdi da je konvoj vojne opreme, snimljen u Hrvatskoj, “namijenjen Bosni i Hercegovini”. Činjenice, ipak, ukazuju na to da je konvoj otišao u susjednu Srbiju te da nije ušao u BiH, što je za Raskrinkavanje potvrdilo i Ministarstvo odbrane BiH. Detalje pročitajte na linku.
Vojni konvoj snimljen u Hrvatskoj nije bio “namijenjen Bosni i Hercegovini”
Izvještavajući o odluci visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da obustavi primjenu Zakona o nepokretnoj imovini u RS, pojedini mediji opisali su odluku kao “napad na srpski narod”. Zašto se ova odluka ne može tako tumačiti, pročitajte u našem novom storyju.
Anonimni portal Balkan Life Today nastavlja privlačiti pažnju čitatelja/ki izmišljenim ili preuveličanim tragičnim vijestima, nekada starim i po nekoliko godina.
Balkan Life Today nastavlja izmišljati tragične vijesti
Niz medija u regionu u naslovima svojih članaka pripisao je predsjedniku SAD-a Joeu Bidenu izjavu da SAD i saveznici “idu na svakoga” ili da će “uništiti svakoga ko pokuša pomoći Rusiji”. Biden, ipak, to nije rekao. Detalje pročitajte na linku.
Biden nije rekao da će "uništiti svakog ko pomaže Rusiji"
Nejasni navodi o učešću Marine Abramović u prikupljanju pomoći za Ukrajinu i snimak njene kritike ruske invazije, koji je objavljen na Twitter nalogu Church of Lucifer, “inspirisali” su netačne tvrdnje da ova umjetnica poziva na satanističku molitvu Luciferu da uništi Rusiju.
Marina Abramović nije pozvala na “molitvu Luciferu da uništi Rusiju”
Godinama unazad dijele se tvrdnje u kojima se navodi “16 pravih razloga” zbog kojih je navodno ubijen libijski predsjednik Moamer al-Gadafi, a koji govore o navodnom blagostanju u Libiji za vrijeme njegove vladavine. Šta je od svega navedenog tačno, a šta nije, saznajte u analizi Raskrinkavanja.
Niti su “pravi razlozi” tačni niti je Gadafi zbog njih ubijen
Opet su aktuelne tvrdnje o održavanju “sajma djece” u Briselu, na kojem se navodno “prodaju novorođenčad”, koje se dijele već godinama. Raskrinkavanje je o ovoj temi pisalo u augustu 2020. godine, u analizi koju možete pročitati na linku.
Ne, u Briselu se nije održao “sajam djece” na kojem se “prodaje novorođenčad”
Dr. Robert Malone, za kojeg se tvrdi da je izumitelj mRNA vakcina, opet je iznio niz netačnih tvrdnji o vakcinama protiv Covid-19. Ustvrdio je da je riječ o eksperimentalnim proizvodima koji izazivaju oštećenje imunološkog sistema i AIDS. Zašto ove tvrdnje nisu tačne, pročitajte na linku.
Stare dezinformacije Roberta Malonea u novom ruhu
Facebook objava o podnošenju ostavki finansijskih direktora Pfizera i Moderne u aprilu postala je viralna iako ne sadrži navode o izvorima niti bilo kakve dokaze koji bi uputili na porijeklo ovih informacija.
Finansijski direktori Pfizera i Moderne nisu podnijeli ostavke
Različiti “lijekovi za rak” godinama su popularni na domaćim portalima uprkos tome što za njihovu učinkovitost ne postoje naučni dokazi.Jedan od takvih je i napitak od limuna i sode bikarbone, za koji se netačno tvrdi da je “10.000 puta jači od hemoterapije”. Šta kaže nauka, pročitajte na linku.
Limun i soda bikarbona nisu bolji od hemoterapije i ne liječe rak
Na društvenim mrežama viralan je kratki snimak ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je navodno “procurio” iz “tajne Telegram grupe Azova”. Korisnici/e Twittera i Facebooka tvrde da se na snimku Zelenski s nacistima dogovara da ubija ljude “kao u Buči”. Ipak, u videu se ne govori o tome niti je on “procurio” iz tajnih grupa. Šta su činjenice, pročitajte na linku.
Video star tri godine prikazan kao “dokaz” da je masakr u Buči insceniran
Desetine medija iz regiona objavile su tvrdnju da je banka Vatikana kupila rublje od Centralne banke Rusije da bi platila ruski gas. U pitanju je lažna vijest. Izvor tvrdnje je šaljivi tweet objavljen krajem marta, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao dekret o plaćanju ruskog plina u rubljama. Detalje pročitajte u našoj analizi.
Društvenim mrežama i pojedinim anonimnim portalima proširio se snimak koji prikazuje bijeli prah na stolu predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, uz tvrdnje da je riječ o kokainu. Snimak je, ipak, montiran.
Snimak kokaina na stolu Volodimira Zelenskog je montiran
Fotografija rakete koja je pogodila željezničku stanicu u ukrajinskom gradu Kramatorsk i odnijela živote više od 50 ljudi, a na kojoj je na ruskom jeziku pisalo “za djecu”, obišla je svijet. Pojedini/e korisnici/e društvenih mreža tvrdili/e su da serijski broj rakete vidljiv na fotografiji dokazuje da ju je ispalila ukrajinska vojska. Rakete s tim serijskim brojem ipak posjeduje više zemalja, uključujući i Rusiju, te on nije dokaz ničega. Detalje čitajte u našoj analizi.
Tvrdnje ruskih zvaničnika da su snage ove zemlje srušile ukrajinski avion koji je prevozio oružje sa Zapada su u izvještajima brojnih medija domaćeg govornog područja predstavljene kao činjenice uprkos tome što su više puta demantovane – što nije spomenuto u tim člancima.
Nema potvrde da je Rusija srušila ukrajinski avion s oružjem sa Zapada
Videosnimak u kojem “zavjerolog” Max Igan govori da su trenutna dešavanja u Ukrajini predstava koja vodi uspostavljanju “novog svjetskog poretka”, sistema kontrole i jedne digitalne valute viralan je na društvenim mrežama. Ovo je još jedan primjer adaptacije postojećih “zavjeroloških” narativa trenutnim dešavanjima.
Rat u Ukrajini predstavljen kao kulisa za izmišljeno uspostavljanje “novog svjetskog poretka”
Korisnici/e društvenih mreža optužili/e su “zapadne medije” da za snimke nastale u Bejrutu 2020. godine tvrde da su iz ukrajinskog grada Harkov. U pitanju je lažna vijest i još jedan pokušaj diskreditiranja vjerodostojnih medija. Detalje pročitajte na linku.
Novo “podmetanje” lažnih vijesti “zapadnim medijima”
Niz portala u regionu izvijestio je da je platforma Google Maps navodno uklonila zamagljenje s objekata ruske vojne infrastrukture, učinivši ih vidljivim svima. Ova platforma je, ipak, demantovala takve navode. Više o ovoj temi pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja.
Internetom kruži još jedna manipulacija u vezi s animiranom serijom “Simpsoni”. Korisnici/e društvenih mreža ovog puta tvrde da su “Simpsoni” predvidjeli rat u Ukrajini u epizodi emitovanoj 1998. godine. Ipak, fotografije koje se koriste kao “dokaz” za ovu tvrdnju montirane su u fotošopu i ne prikazuju kadrove iz epizode emitovane 1998. godine. Detalje čitajte u našoj analizi.
Narativi koji opravdavaju rusku invaziju na Ukrajinu su brojni i u dosta slučajeva zasnovani na dezinformacijama i tvrdnjama čiji su izvori nepouzdani. Prepoznajete li ovakve propagandističke narative? Saznajte u našem kvizu.
(Raskrinkavanje.ba)