Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Netačne i opasne tvrdnje o tumorima, teorije zavjere i lažne nagradne igre

Tokom prethodne sedmice predmet naše pažnje bile su netačne tvrdnje o tumorima, vakcinama protiv Covid-19 i maskama. Bavili smo se i popularnim teorijama zavjere te dezinformacijama o aktuelnim dešavanjima kod nas i u svijetu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Desetine domaćih portala pogrešno su interpretirale podatke iz izvještaja austrijske policije o statistici kriminaliteta. U naslovima takvih članaka tvrdi se da su državljani BiH “među vodećim kriminalcima u Austriji”. Šta se zaista navodi u izvještaju, pročitajte na linku.

Na Twitteru kruži fotografija tenka s ruskom zastavom zarobljenog u blatu uz navod da prikazuje njemački tenk Leopard 2 koji je zarobila paravojna grupa Wagner u blizini grada Bahmut. Fotografija je na internetu dostupna još od 2006. godine, a ruska zastava na tenku dodana je u fotošopu. Nema dokaza da je tenk Leopard zaista zarobljen. Detalje čitajte u analizi.

 

Portal Nulta tačka preuzeo je, i potom manipulativno izmijenio, izvještaj uglednog magazina Financial Times o razgovorima vlasnika Twittera Elona Muska i regulatora iz Evropske unije. Da li su iz EU rekli da na Twitteru ima “previše slobode govora”, kako se moderira sadržaj na ovoj društvenoj mreži i kakav je akt nedavno stupio na snagu u EU, pročitajte na linku.

 

Na Facebooku se dijeli slika zapakovanog mesa s naljepnicama upozorenja uz tvrdnju da se meso tako prodaje u Australiji – s natpisima kao na duhanskim proizvodima. Slike zapakovanog mesa zapravo potiču iz medijskog članka o nizozemskom istraživanju koje se bavilo uticajem takvih naljepnica na navike potrošača koji kupuju meso.

 

Uputa u Oxfamovom jezičkom vodiču da se neke imenice zamijene inkluzivnijim oblicima manipulativno je protumačena na portalima iz regije kao njihovo izbacivanje iz rječnika.

Desetine portala domaćeg govornog područja objavile su članke o “kiši crva” u Kini. Stručnjaci/kinje kažu da su ovi “crvi” zapravo cvasti s drveća.

Korisnici/e društvenih mreža dijele sliku na kojoj piše da sjeme u dodiru s ljudskom pljuvačkom može “čitati DNK” te osobe i tako izrasti u biljku koja je prilagođena njenim prehrambenim potrebama. Ovakve tvrdnje nemaju nikakvu naučnu osnovu.

Na Facebooku se više od decenije prodaje orgonit kao “zaštita” od štetnog zračenja. U pitanju je pseudonaučni koncept koji ne štiti ni od čega. Ipak, korisnicima/ama Facebooka sugeriše se da im je potreban tako što se netačno tvrdi da su američke i institucije UN-a potvrdile da mobilni telefoni i drugi električni uređaji u svakodnevnoj upotrebi izazivaju maligna oboljenja. Šta su činjenice, čitajte u analizi.

Korisnici/e Facebooka dijele status u kojem se netačno tvrdi da je rak zapravo način da se tijelo riješi otrova te da ova bolest “spašava živote” i da doktori ubijaju pacijente biopsijama i hemoterapijom. Ove tvrdnje pripisane su teoretičaru zavjere koji se predstavlja kao vodeći stručnjak za rak. Zašto su ovakvi navodi opasni, pročitajte na linku.

Portali poznati po promovisanju dezinformacija i teorija zavjere objavili su tvrdnje da “trostruko vakcinisani mRNA vakcinom” čine 92% preminulih od Covid-19 u Ujedinjenom Kraljevstvu. To nije tačno. Detalje pročitajte na linku.

Društvenim mrežama šire se slike članka u kojem hemičar Valerije Vrček, poznat po širenju dezinformacija, iznosi niz netačnih tvrdnji o zaštitnim maskama te tvrdi da ljudi umiru zbog “otrovnih” maski i vakcina.

“Zavjerološki” portali iz regiona koji promovišu tvrdnje da globalne elite muče djecu u tajnim podzemnim tunelima kako bi od njih dobili “drogu adrenohrom” koja ih podmlađuje sada tvrde da je njihove navode potvrdio i Reuters. Iako hemijsko jedinjenje po imenu adrenohrom zaista postoji, što je potvrdio i Reuters, magična svojstva koja mu se pripisuju potpuno su fiktivna. O čemu se zapravo radi pročitajte na linku.

Fotografija slavnog fudbalera Cristiana Ronalda koji u ruci drži Kur’an postala je popularna na društvenim mrežama proteklih dana. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

“Vijest” da je njemačka vlada objavila da obustavlja “chemtrailse” potiče sa satirične stranice. Stari videosnimak u kojem su zapravo ismijane teorije zavjere dijeli se na društvenim mrežama i u pojedinim medijima kao stvarna vijest o odluci njemačke vlade da prestane zaprašivati stanovništvo otrovima iz aviona.

Lažni intervjui s izmišljenim doktorima/cama objavljuju se na stranicama koje imitiraju izgled kredibilnih izvora, a zapravo služe za prodaju preparata koji se predstavlja kao lijek protiv parazita. Detalje čitajte u analizi.

Facebook stranica koja zloupotrebljava ime brenda Coca Cola objavila je “nagradnu” igru u kojoj obećava deset nagrada za učesnike/ce. No, učešće u ovoj “nagradnoj igri” može rezultirati pretplatom na uslugu koja košta 6 KM sedmično.

(Raskrinkavanje.ba)