Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Povratak QAnon besmislica i teorije zavjere o 5G mreži

Tokom prethodne sedmice raskrinkali smo brojne “zavjerološke” tvrdnje. Bavili smo se dezinformacijama o ratu u Ukrajini te izmišljenim intervjuima u kojima se preporučuju različiti “lijekovi”.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Raskrinkavanje je u proteklih godinu ocijenilo desetine netačnih tvrdnji o ruskoj invaziji na Ukrajinu. U seriji tekstova koji će u narednom periodu biti objavljeni na portalu Raskrinkavanje analiziramo narative koji se u domaćim medijima šire od početka ruskog napada na Ukrajinu. O hronologiji događaja koji su prethodili invaziji Ruske Federacije na Ukrajinu, a čije se “izvrnute” verzije sreću u narativima koje smo uočili u proteklim mjesecima, čitajte na linku.

Optuživanje Zapada za napad Ruske Federacije na Ukrajinu jedan je od najrasprostranjenijih narativa ratne propagande na našem govornom području. Njegov “praizvor” leži u svojevrsnom političkom mitu da je NATO prekršio obećanje da se neće širiti na istok, koje je navodno dato SSSR-u krajem prošlog vijeka. Ta se priča danas koristi kao opravdanje za tvrdnje da je Rusija napala Ukrajinu kako bi se “odbranila od NATO-a”. Antizapadni sentimenti dodatno se “podgrijavaju” prikazivanjem Zapada kao dekadentnog, a Rusije kao utočišta “tradicionalnih vrijednosti”. Kako su se ovi narativi pojavljivali u medijskim objavama i na društvenim mrežama u BiH i regiji pročitajte u prvoj analizi našeg novog serijala.

QAnon je teorija zavjere nastala 2017. godine na internetskom forumu 4Chan, čiji sljedbenici/e vjeruju da svijetom upravlja tajna “kabala” koja vodi globalni lanac trgovine djecom. Smatraju i da bivši američki predsjednik Donald Trump vodi tajni rat protiv kabale i spašava svijet. QAnon pristalice na društvenim mrežama često dijele netačne tvrdnje o izbornoj krađi na zadnjim predsjedničkim izborima u SAD-u. Ovog puta njima su dodali i detalje iz izmišljene historije pokreta okupljenog oko ove teorije zavjere.

Pristalice QAnon teorije zavjere na društvenim mrežama opet dijele i tvrdnje da je poginulo pet američkih marinaca, kao i da je uhapšena Gina Haspel, bivša direktorica CIA-e.

Na društvenim mrežama širi se lažna vijest da je bivši šef Agencije za hranu i lijekove SAD-a Stephen Hahn osuđen na smrt jer je lagao tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa o sigurnosti vakcina protiv Covid-19.

Na Facebook profilu na kojem se učestalo objavljuju razne teorije zavjere iz QAnon repertoara u januaru su podijeljene “informacije” o “Galaktičkoj federaciji” koja će spasiti čovječanstvo te fantastične tvrdnje o vanzemaljskim tehnologijama skrivenim ispod planina u Rumuniji.

Svjetski ekonomski forum i njegov osnivač Klaus Schwab i dalje spadaju među najčešće mete teoretičara/ki zavjere. Na nekoliko “zavjeroloških” portala iz regiona objavljena je lažna vijest da Svjetski ekonomski forum zagovara legalizaciju pedofilije i da je njegov osnivač Klaus Schwab izjavio kako će “pedofili spasiti čovječanstvo”. Detalje o ovim izmišljenim izjavama čitajte u našoj analizi.

“Zavjerološki” trend negiranja klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim aktivnostima postaje sve popularniji u medijima iz našeg regiona. Šta su zapravo klimatske promjene, kako čovječanstvo na njih utječe i šta naučnici/e kažu o našoj budućnosti pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama popularna je tvrdnja da zvuk zvona ima sposobnost liječenja bolesti i zaustavljanja infekcija, zbog čega se velika zvona navodno “uklanjaju” iz gradova. Ne postoje nikakvi dokazi da zvuk zvona djeluje ljekovito na ljudski organizam niti da su “uklanjana” iz tog razloga. Detalje čitajte u našoj analizi.

]

Društvenim mrežama širi se snimak u kojem osoba predstavljena kao uzbunjivač iz američke Agencije za vanredne situacije iznosi besmislene tvrdnje o 5G mreži i “novoj” pandemiji.

Tvrdnje da njemački brend Hugo Boss proizvodi uniforme ukrajinskoj vojsci, kao što je u Drugom svjetskom ratu proizvodio nacistima, dijele se na društvenim mrežama. Hugo Boss, ipak, ne pravi ukrajinske vojne uniforme.

Pojedini mediji objavili su da je poljski javni emiter prikazao mapu na kojoj je Poljskoj pripojen dio teritorije Ukrajine. Ovakva mapa nikada nije prikazana na toj televiziji.

Na Facebooku su viralne tvrdnje da se popularni Oreo keksi prave sa svinjskom mašću i svinjskim mlijekom. To nije tačno – ovi keksi nemaju sastojke životinjskog porijekla.

Viralne su tvrdnje da insekti nisu hrana pogodna za sisare, time ni za ljude, jer sadrže hitin i ekdisteron. Iako je tačno da sadrže ove komponente, pravilna konzumacija insekata nije štetna za ljude.

Anonimni portal Info kuhinja objavljuje članke opremljene recikliranim senzacionalističkim klibejt naslovima s drugih portala, kojima nastoji privući što više posjeta. 

Tokom prethodne sedmice bavili smo se i pseudonaučnim lijekovima. Više od 200 domaćih portala tokom proteklih osam godina objavilo je članke u kojima se netačno tvrdi da ricinusovo ulje liječi niz bolesti, među kojima su i neke neizlječive.

Portalima se već više od sedam godina dijeli recept za pripravak od đumbira i meda, koji se ponekad pripisuje neimenovanoj “ženi iz Bosne”, a koji navodno liječi rak. Riječ je o netačnim pseudonaučnim tvrdnjama.

Proizvod “Eliksir s Kavkaza” godinama se neutemeljeno promoviše na portalima kao lijek za neke najopasnije bolesti. Detalje čitajte u analizi.

Na Facebooku su se i u januaru dijelili linkovi na izmišljeni intervju u kojem doktorica Svetlana Broz “preporučuje” upotrebu “lijeka” Cardiline. Zloupotrijebljen je i identitet doktora Branislava Mihajlovića u identičnom “intervjuu”. Doktor Mihajlović je za Raskrinkavanje opovrgnuo povezanost s navedenim “lijekom”. 

Nekoliko Facebook stranica koje se lažno predstavljaju kao trgovački lanac Lidl korisnicima/ama ove mreže obećava nagrade povodom navodnog 57. rođendana kompanije. Radi se o lažnim nagradnim igrama.

 

(Raskrinkavanje.ba)