Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Fotošopirani predizborni plakati, “lijekovi” protiv raka, nove i stare teorije zavjere

Sedmicu su obilježile dezinformacije koje se tiču predstojećih Opštih izbora, pseudonaučni “lijekovi”, rat u Ukrajini i teorije zavjere.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Opšti izbori u Bosni i Hercegovini zakazani su za 2.10.2022. godine, dok je predizborna kampanja zvanično počela 2.9.2022. godine. U novom serijalu “Rasvjetljavanje” ukazujemo na štetne prakse i pojave u medijima koje smo uočili tokom prethodnih predizbornih kampanja, koje će se vjerovatno pojaviti i tokom ove, ali i u narednim.

Intervju kao novinarski žanr u ranijim je predizbornim kampanjama često bio točak političke mašinerije čiji je cilj da afirmiše političke subjekte, izbjegavajući pritom predizborna pravila i standarde profesije. (Zlo)upotreba intervjua za političku promociju kandidata/kinja na izborima prva je tema koju smo obradili u okviru serijala “Rasvjetljavanje”.

Predizborna kampanja period je i objavljivanja rezultata različitih ispitivanja javnog mnijenja. Nerijetko, taj sadržaj postaje dezinformativan kako bi se netačnim rezultatima anketa i drugih istraživanja uticalo na biračko tijelo. I ovom smo se temom bavili u okviru istog serijala.

Na društvenim mrežama već godinama kruži slika “predizbornog plakata” bh. starlete poznate kao Maca Diskrecija. Iako je slika vjerovatno kreirana u šaljive svrhe, pojedini/e korisnici/e društvenih mreža, kao i mediji, shvatili/e su je ozbiljno. Šta su činjenice pročitajte na linku.

Fotošopirani predizborni plakat SDA kandidata Šemsudina Dedića viralan je na društvenim mrežama. Mnogi/e korisnici/e nisu shvatili/e da je riječ o fotomontaži. Detalje pročitajte na linku.

Portal ATV je u svom članku problematizirao činjenicu što su na izložbi povodom Međunarodnog dana nestalih osoba u Banjaluci izložena imena svih nestalih iz BiH, uključujući i Bošnjake. Napadi na banjalučkog gradonačelnika povodom izložbe, kao i manipulativno navođenje čitatelja/ki na zaključak da su na izložbi izložena isključivo imena Bošnjaka, predstavljaju degutantan primjer zloupotrebe nestalih u političke svrhe. Detalje pročitajte na linku.

Već deset godina dijele se tvrdnje o navodnoj zakonskoj mogućnosti vraćanja mlijeka na police nakon isteka roka upotrebe. Takvo mlijeko se navodno može ponovo pasterizovati i vratiti u prodaju. To se ipak ne radi i prema zakonima u Bosni i Hercegovini nije moguće. Detalje pročitajte na linku.

Više od 15 godina domaći portali objavljuju priču o petroleju koji navodno liječi rak. Uprkos učestalom ponavljanju, te su tvrdnje netačne. Šta o petroleju kaže nauka čitajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Portali još od 2017. godine objavljuju članke u kojima se tvrdi da smrznuti limun liječi rak. Članci s ovim tvrdnjama objavljivani su i ove godine. U pitanju je pseudonauka. Iako ima zdravstvene prednosti, limun ne liječi rak, a nema dokaza ni da je učinkovit u njegovoj prevenciji.

Novi “zavjerološki” eksperiment postao je aktuelan na društvenim mrežama. Ovog puta na Facebooku se objavljuju snimci koji prikazuju kako kapsule antibiotika Ampicilin i kapsule aktivnog uglja privlače magnet. Teoretičari/ke zavjere tvrde da se to dešava jer kapsule sadrže grafen oksid. U pitanju je lažna vijest. Zašto ove kapsule zapravo privlače magnet gledajte u videu, a detalje čitajte u našoj analizi.

Na društvenim mrežama aktuelna je tvrdnja da je doktor u Australiji navodno otpušten jer je objavio “zastrašujuću statistiku” o povećanju broja pobačaja kod žena vakcinisanih protiv Covid-19. Zbog čega je ovaj doktor zaista otpušten te da li su tvrdnje o povećanju broja “izgubljenih beba” tačne, pročitajte na linku.

Netačne tvrdnje da su vakcine protiv Covid-19 odgovorne za činjenicu da je vodeći uzrok smrti u kanadskoj pokrajini Alberta za proteklu godinu “nepoznat” postale su popularne i na portalima. Šta su činjenice pročitajte na linku.

Na društvenim mrežama, ali i u medijima, aktuelne su i dezinformacije koje se tiču rata u Ukrajini. Nekoliko portala iz regije objavilo je vijest da je Ukrajina sve svoje zalihe zlata predala Poljskoj te je time izgubila još jednu komponentu državnosti. U pitanju je lažna vijest. Tvrdnju o prebacivanju zlatnih zaliha prvi je objavio ruski propagandni portal. Izjava zamjenika guvernera Narodne banke Ukrajine o navodnoj predaji zlata posve je izmišljena. Detalje čitajte u našoj analizi.

Opstrukcije snabdijevanja hranom uzrokovane ratom u Ukrajini i protesti nizozemskih poljoprivrednika izrodili su tvrdnje da su ovi događaji dio plana “elita” da nametnu insekte kao obaveznu ishranu. Ove neutemeljene tvrdnje ugrađene su u već postojeće teorije zavjere o Svjetskom ekonomskom forumu i Billu Gatesu.

Videosnimak o električnim vozilima, u kojem se tvrdi da će “elite” moći kidnapovati ljude, odvesti ih na bilo koju lokaciju, ali i detonirati vozilo putem 5G mreže, viralan je na društvenim mrežama. Dokazi za ove navode ne postoje, a njihov autor je već diskreditovani promotor teorija zavjere Max Igan. Detalji u analizi na linku i storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na Telegramu se pojavila tvrdnja da se u Italiji desio pomor krava zbog “elektromagnetnog zračenja”. Incident je zapravo uzrokovan trovanjem.

Na Facebooku su ponovo prisutne stranice koje netačno tvrde da su servis ove mreže i pozivaju korisnike/ce na verifikaciju putem nesigurnih linkova. Otvaranje takvih linkova može dovesti do gubitka ličnih i finansijskih podataka. Detalje pročitajte na linku. 

Lažne Facebook stranice brenda Land Rover koje objavljuju lažne nagradne igre u kojima se navodno poklanja automobil ponovo su aktivne na ovoj društvenoj mreži. Detaljnije o ovim prevarama čitajte u našoj analizi iz augusta na linku.

(Raskrinkavanje.ba)