Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Izmišljene izjave političara i teorije zavjere o požarima na Havajima

Proteklu sedmicu na Raskrinkavanju obilježile su dezinformacije o boji taksija u Barseloni, stare teorije zavjere o nametanju insekata u ishrani, ali i neke nove, kao što je ona o zamjeni za kuhinjsku so koja sadrži “mRNA hemikalije”. Pisali smo i o dezinformacijama o klimatskim promjenama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Raskrinkavanje se u protekloj sedmici bavilo analizom Facebook objava u kojima se tvrdi da su taksiji u Barseloni žuto-crni u čast poznatog arhitekte Antonija Gaudija. U objavama je navedeno da su taksisti odbili da Gaudija odvezu u bolnicu nakon što ga je 7. juna 1926. godine na ulici u ovom gradu udario tramvaj. Gradska vlast u Barseloni tada je navodno naredila svim taksistima u gradu da “zauvijek nose boju žalosti za velikim Gaudijem i boju srama ljudske bezobzirnosti”. Ove tvrdnje, međutim, nisu zasnovane na činjenicama. Boja taksi-vozila u Barseloni nema nikakve veze sa smrću poznatog arhitekte. 

Na Facebook stranici Bošnjaci podijeljene su izmišljene izjave Aljoše Čampare i Nermina Nikšića. Detalje čitajte u analizama ispod. 

U objavi Facebook grupe Bošnjački preporod pripisana je lažna izjava Vojinu Mijatoviću, federalnom ministru za razvoj, preduzetništvo i obrt. Navedeno je da je on izjavio kako će predložiti “dan žalosti za nevino ubijene Srbe na Kosovu”. Mijatović je u odgovoru na pitanje Raskrinkavanja o autentičnosti izjave naveo da nikada ni za jedan medij nije dao takvu izjavu. 

U svrhu prodaje preparata ZglofleX, objavljen je tekst kojeg “potpisuje” izmišljeni molekularni biolog Luka Ceranić koji je navodno zaslužan za pronalazak kreme čiju su učinkovitost potvrdili različiti medicinski autoriteti. Ništa od toga nije tačno. Detaljnije čitajte u analizi ispod. 

Na internet-stranici koja samo izgleda kao informativni portal objavljen je lažni intervju s izmišljenom doktoricom koji ima samo jedan cilj - promociju i prodaju preparata DiaHilf kao lijeka protiv dijabetesa. 

Na društvenim mrežama dijeljena je montirana fotografija zgrade Vijećnice u Sarajevu na kojoj je navodno projektovana zastava Kosova. Montirana fotografija objavljena je nakon incidenta na Kosovu koji se dogodio 24. septembra. Detalje čitate ovdje.

Snimak paljenja dijelova šume s ciljem suzbijanja postojećeg požara prikazuje se na društvenim mrežama kao “dokaz” za teoriju zavjere da se požari podmeću kako bi se za njih okrivile klimatske promjene. No, kako je objašnjeno u analizi Raskrinkavanja, kontrolisano spaljivanje određenih područja u cilju suzbijanja postojećih požara uobičajena je praksa. Klimatske promjene, međutim, ne uzrokuju požare direktno, ali mogu utjecati na njihovu učestalost i obim. Više čitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje

Foto: Raskrinkavanje.ba

Na društvenim mrežama dijeljena je i teorija zavjere o tajnim planovima da se nametnu insekti u ishrani. Snimci korištenja aplikacije koja očitava bar kodove na namirnicama i predstavlja aditive E904 i E120 kao “insekte u hrani” iskorišteni su kao “dokaz” za netačne tvrdnje da se u prehrambenim artiklima nalaze insekti. Više čitajte ovdje

Teoretičari/ke zavjere su nakon razornih požara na Havajima dijelili/e snimke s ostrva Maui, na kojima se vide plavi objekti koje je “zaobišla” vatra, a za koje se netačno tvrdi da su “dokaz” upotrebe “oružja usmjerene energije”. U istom videosnimku netačno se tvrdi i da su “Simpsoni” predvidjeli upotrebu ovakvog oružja na Havajima. 

Meta dezinformativnih narativa ponovo je bio predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski. Na Facebooku je dijeljen screenshot izmišljenog članka Deutsche Welle-a o grafitu u Berlinu na kome je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski predstavljen kao kanibal. Takav grafit ne postoji.

Brojni mediji domaćeg govornog područja objavili su članke u kojima se tvrdi da je tokom posjete Volodimira Zelenskog New Yorku na billboardu u tom gradu ispisana poruka “slava urinu” umjesto “slava Ukrajini”. Ove tvrdnje, međutim, nisu istinite. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

Nakon razornog zemljotresa u Maroku, brojni svjetski i domaći portali prenijeli su navode da je nogometaš Cristiano Ronaldo svoj hotel u Marakešu ponudio kao sklonište za osobe koje su ostale na ulici. Detalje čitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje

Na našem govornom području godinama se dijele članci u kojima se netačno tvrdi da ubadanje iglom po vrhovima prstiju može da spasi život osobe u slučaju moždanog udara. Dokazi koji bi potvrdili učinkovitost ove metode, međutim, ne postoje, a stručnjaci/kinje upozoravaju da ova metoda može odgoditi primanje hitne medicinske pomoći, ali i dovesti do pogoršanja stanja.

Ime nove podvarijante virusa SARS-CoV-2 koje se unazad čita kao 5G teoretičarima/kama zavjere poslužilo je kao “dokaz” da 5G mreža uzrokuje simptome koji se pogrešno predstavljaju kao Covid-19.

Na Facebooku je objavljen viralni snimak u kojem se netačno tvrdi da iza vakcinacije protiv Covid-19 stoji plan smanjenja svjetskog stanovništva te da je sljedeći korak ka depopulaciji vakcinacija putem hrane. Iako je tačno da naučnici/e rade na konceptu proizvodnje vakcina uz pomoć biljaka, vakcine u svakodnevnoj hrani postoje samo u teorijama zavjere. Detaljnije čitajte u analizi Raskrinkavanja ispod. 

Na društvenim mrežama šire se tvrdnje da američka FDA planira nametnuti zamjenu za kuhinjsku so koja sadrži “mRNA hemikalije”, a koju finansira Bill Gates. Iako je tačno da je FDA uputila prijedlog o upotrebi zamjene za so, i to u nastojanju da se smanji nivo unosa natrija, ne postoje nikakvi dokazi da takva zamjena sadrži “mRNA hemikalije”. Detalje čitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje

Na Facebook stranici Korisna nauka objavljen je videosnimak koji navodno prikazuje učenike/ce u Kini koji u učionicama plaču dok gledaju snimak roditelja koji rade teške poslove. Pažljivijim gledanjem snimka, bez posebnog istraživanja njegovog porijekla, može se zaključiti da se radi o montaži. Detalje čitajte u analizi ispod. 

Netačne i opasne tvrdnje da gledanje u sunce ne šteti očima te da tamne naočare ugrožavaju zdravlje objavljene su u videosnimku na Facebooku. Tačno je ipak da direktno gledanje u sunce može izazvati ozbiljna oštećenja vida. 

Netačne tvrdnje da se šećer u mozgu odraslih zove demencija i Alzheimer, da se višak šećera u organizmu zove rak, te da je ovisnost o šećeru 8 puta jača od ovisnosti o kokainu šire se na društvenim mrežama. Ove tvrdnje nemaju uporište u činjenicama. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja u linku ispod. 


 

(Raskrinkavanje.ba)