U sedmici iza nas Raskrinkavanje je pisalo o manipulacijama vezanim za aktuelne proteste u Nizozemskoj. Korisnici/e društvenih mreža objavljuju fotografije za koje tvrde da prikazuju ovogodišnje proteste nizozemskih farmera/ki i da ih mediji ignorišu. Ipak, ove se fotografije ne pojavljuju u medijima zato što su nastale znatno prije ovogodišnjih protesta, a ne zato što ih neko “krije”. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.
Na društvenim mrežama šire se tvrdnje da je u nedavnom požaru u Nizozemskoj izgorjela Gatesova fabrika hrane na bazi insekata. U požaru je, ustvari, izgorio objekat kompanije Picnic, koji je služio kao distributivni centar, a u njemu nije bila organizovana nikakva proizvodnja. Fondacija “Bill i Melinda Gates” jeste 2021. godine uložila novac u kompaniju, ali nije većinski dioničar. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.
U Nizozemskoj nije izgorjela Gatesova “fabrika hrane na bazi insekata”
U nedavnom požaru u nizozemskom gradu Almelo nije izgorjela Gatesova fabrik...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Dezinformacija Manipulisanje činjenicama Neprovjereno Ispravljeno 27.07.2022Brojni portali u regionu godinama objavljuju članke o tome da ruteri za povezivanje na internet u domaćinstvima troše istu količinu električne energije kao i frižideri. Činjenice, ipak, ukazuju na suprotno. Koliko električne energije zaista troše ruteri, pročitajte u našem novom storyju.
Foto: Raskrinkavanje.ba
Viralna slika meteoroloških karata u različitim bojama dijeli se društvenim mrežama kao navodni dokaz da mediji tako šire paniku te da klimatska kriza nije stvarni problem. Ipak, promjena boja na kartama nije rezultat zavjere, a klimatske promjene su višestruko dokazane. Zbog čega su zapravo meteorološke karte različitih boja, pročitajte u analizi na linku.
Na društvenim mrežama kruži isječak s debate u Predstavničkom domu Oklahome, manipulativno i van konteksta prikazan kao zalaganje za dozvolu “abortusa do 18. godine”. O čemu je zapravo riječ, pročitajte u analizi Raskrinkavanja.
Šta se krije iza snimka o “abortusu do 18. godine djeteta”?
Na društvenim mrežama kruži isječak s debate u Predstavničkom domu Oklahome...
Manipulisanje činjenicama 28.07.2022Portali godinama prenose netačne tvrdnje o tome da su doktori izdali upozorenje ljudima da ne koriste ibuprofen. U takvim se člancima tvrdi i da kurkuma može da zamijeni ibuprofen te se nudi recept za navodno čudotvorni koktel. Šta je sve u ovim tvrdnjama netačno i zašto su one opasne, čitajte u analizi ispod.
Doktori nisu “upozorili” na ibuprofen, a kurkuma nije njegova zamjena
Portali godinama prenose netačne tvrdnje o toksičnosti ibuprofena, uz suges...
Prenošenje lažnih vijesti Pseudonauka Klikbejt Ispravljeno 29.07.2022Na društvenim mrežama viralne su tvrdnje da je australijska vlada odobrila prisilnu vakcinaciju putem “chemtrailsa”. Ipak, niti “chemtrailsi” postoje niti je Vlada Australije odobrila nešto takvo. Detalje čitajte u nastavku.
Vlada Australije nije odobrila prisilnu vakcinaciju putem “chemtrailsa”
Na društvenim mrežama viralne su tvrdnje da je australijska vlada odobrila...
Lažna vijest Teorija zavjere 29.07.2022Korisnici/e društvenih mreža dijele tvrdnje da je studija provedena u Švedskoj dokazala da vakcine protiv Covid-19 proizvođača Pfizer/BioNTech mijenjaju ljudski DNK. Riječ je, ipak, o posve manipulativnom predstavljanju stvarne studije. Više o ovoj temi pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja na linku.
Foto: Raskrinkavanje.ba
Tokom protekle sedmice aktuelne su bile i različite teme vezane za rat u Ukrajini. Niz portala u regionu izvijestio je o članku njemačkog Bilda, koji je navodno utvrdio da je ruska vojska došla u posjed njemačkog oružja u Ukrajini. Bild, ipak, nije izvor te tvrdnje.
Bild nije izvor vijesti o zauzimanju njemačkih haubica u Ukrajini
Niz portala u regionu izvijestio je o članku njemačkog Bilda, koji je navod...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Ispravljeno 25.07.2022Na društvenim mrežama viralna je bila i objava u kojoj se implicira da rat u Ukrajini nije povezan s inflacijom i nestašicom u svijetu i da je “idiotski” u takvo nešto vjerovati. Kako rat u Ukrajini utiče na globalno snabdijevanje i koji su još faktori doveli do krize, pogledajte u videu, a detalje čitajte u našoj analizi ovdje.
Pojedini portali iz regije tvrde da je Ukrajina gradila NATO bazu u Severodonjecku. Ova tvrdnja, predstavljena bez ikakvih dokaza, potekla je od dvije godine stare izjave ukrajinskog ministra odbrane, koji je saopštio da će država izgraditi nove vojne baze “prema NATO standardima”. Detalje pročitajte u analizi u nastavku.
Ne, Ukrajina nije gradila NATO bazu u Severodonjecku
Nekoliko portala iz regiona prenijelo je neutemeljene tvrdnje o navodnoj iz...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Ispravljeno 27.07.2022Društvenim mrežama dijeli se fotografija na kojoj su prikazani američki predsjednik Joe Biden i prestolonasljednik Saudijske Arabije Mohammed bin Salman. Na fotografiji je vidljivo da je Bin Salman navodno Bidena pozdravio nedoličnom gestom. U pitanju je fotomontaža, a detalje čitajte u analizi ovdje.
Fotografija naslovnice na kojoj piše da je Jugoslavija među najbogatijim državama Evrope dijeli se na društvenim mrežama godinama. Iz ovog magazina su za Raskrinkavanje rekli da takva naslovnica nije objavljena i da se radi o montaži. Detalje čitajte u analizi u nastavku.
Lažna naslovnica Forbesa ponovo kruži društvenim mrežama
Naslovnica popularnog Forbes magazina na kojoj se navodi da je “Jugoslavija...
Lažna vijest 28.07.2022Tweet zastupnika u Bundestagu poslužio je anonimnom portalu Magazin Press da svoj članak opremi klikbejt naslovom u kojem "otkriva" aktere/ke koji/e navodno stoje iza namjera Christiana Schmidta da, kako mediji izvještavaju, nametne izmjene Izbornog zakona. O čemu je zapravo bio pomenuti tweet, pročitajte u analizi Raskrinkavanja.
”Šokantno otkriće” zastupnika Bundestaga samo u klikbejt naslovu
Tweet zastupnika u Bundestagu poslužio je anonimnom portalu Magazin Press d...
Klikbejt 26.07.2022Pojedini portali objavili su “vijest” o mladiću Enveru iz Matuzića, koji je navodno reanimirao nepoznatu ženu u Doboju. Fotografija za koju se tvrdi da prikazuje Envera zapravo je fotografija španskog porno glumca Jordija El Niña Polla. U pitanju je Twitter šala, ali to u člancima nije navedeno. Više o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanja na linku.
U naslovima dva članka na portalu Slobodna Bosna tvrdi se da u Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) vladaju “raspad sistema” i “rasulo”. U člancima se za takve konstatacije ne nudi objašnjenje. Detalje pročitajte u nastavku.
Klikbejt naslovi o “rasulu” u SNSD-u
U naslovima dva članka na portalu Slobodna Bosna tvrdi se da u Savezu nezav...
Klikbejt Ispravljeno 29.07.2022Facebook stranica Ponosni Bošnjaci, koja iz dana u dan u izbornoj godini bilježi rast broja pratitelja/ki, u svojim se objavama redovno obračunava s članovima/icama svih stranaka, osim Stranke demokratske akcije, koja je jedina na ovoj stranici zaslužila pozitivan tretman. Više o ovoj stranici pročitajte u analizi ispod.
Bliženje izbora reaktiviralo stranicu Ponosni Bošnjaci i kritiku svega što nije SDA
Facebook stranica Ponosni Bošnjaci, koja iz dana u dan u izbornoj godini bi...
Razabiranje 29.07.2022Anonimni portal Magazin dan već godinama izmišlja i preuveličava tragične i šokantne vijesti u svrhu prikupljanja klikova. Svrha ovog, kao i drugih anonimnih portala, nije objektivno informiranje javnosti, već zarada putem manipulacije i klikbejt naslova. Kako prepoznati manipulativne taktike anonimnih portal pogledajte u videu ispod, a detalje pročitajte u našim analizama (1, 2).
(Raskrinkavanje.ba)