Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Ukrajina u fokusu manipulativnih sadržaja

Rat u Ukrajini glavna je tema u domaćim medijima i na društvenim mrežama, a ovu pojačanu pažnju prati i veliki broj dezinformacija o ruskoj invaziji.

Najdominantnija tema u sedmici iza nas bio je rat u Ukrajini. Nakon što je 24.2.2022. Rusija napala ovu zemlju, veliki broj dezinformacija počeo se dijeliti u medijima i na društvenim mrežama. Pojedini mediji tako u svojim člancima rusku invaziju na Ukrajinu opisuju kao “kontraofanzivu”. Ipak, dejstva ruske vojske u Ukrajini predstavljaju invaziju i vojni napad na teritorijalni integritet suverene, međunarodno priznate države, a ne “kontraofanzivu” ili “oslobađanje”. 

Neki mediji izvijestili su da je rusko ministarstvo odbrane optužilo ukrajinsku vojsku za upotrebu zabranjene municije punjene bijelim fosforom u predgrađu Kijeva. Za ove optužbe ne postoje nikakvi dokazi ni nezavisne potvrde. Više o ovoj temi pročitajte u analizi ispod.

 

Nekoliko portala objavilo je tvrdnju da su “ukrajinski nacionalisti” zarobili vozila misije Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) u Ukrajini. OEBS je ove navode demantovao. Detalje pročitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje.

 Slika: Raskrinkavanje.ba

Videosnimak britanskog vojnog konvoja koji je poslan u Estoniju u sklopu misije NATO saveza dijeli se uz netačne tvrdnje da se “EU i Engleska uključuju” u rat u Ukrajini i da počinje treći svjetski rat. Detalje pročitajte u analizi u nastavku.

Na društvenim mrežama i na nekim portalima dijeli se citat iz govora koji je 2014. godine održao tadašnji predsjednik Ukrajine Petro Porošenko. Citat je manipulativno predstavljen kao njegovo “obećanje” da će djeca u regiji Donbas “sjediti u podrumima”. Međutim, Porošenko nije izgovorio takvu prijetnju.

Godinama unazad šire se netačne tvrdnje o “američkim biolaboratorijama” u Ukrajini. U jeku rata u ovoj zemlji, sljedbenici/e QAnona i drugih teorija zavjere tvrde čak i da su one stvarni cilj ruskog napada. Više o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanja.

Mediji intenzivno izvještavaju o ratu u Ukrajini, dok korisnici/e društvenih mreža dijele mnogobrojne sadržaje u vezi sa zbivanjima u toj zemlji. U mnoštvu informacija, međutim, često se namjerno ili slučajno dijele i netačne tvrdnje. Saznajte koliko dobro prepoznajete dezinformacije o ratu u Ukrajini u novom našem novom kvizu.

 Slika: Raskrinkavanje.ba

Značajan broj dezinformacija vezanih za rat u Ukrajini koji se dijelio u domaćim medijima i na društvenim mrežama ticao se netačnog predstavljanja fotografija i videosnimaka. Trolovi s Twittera koji su predstavljali glumce iz Srbije kao vojnike u ukrajinskoj vojsci su u pojedinim medijima predstavljeni kao “ukrajinski propagandisti”, iako je na osnovu njihovih profila očito da to nije tačno.

Snimak iz augusta 2021. sa proslave 30 godina nezavisnosti Ukrajine dijeli se uz netačne tvrdnje o tome da prikazuje ruske tenkove u ovoj zemlji. Više o ovoj temi pročitajte u analizi ispod. 

Nakon što su svjetski mediji objavili fotografiju žene povrijeđene u ruskom vazdušnom napadu, počela se širiti netačna tvrdnja da fotografija datira iz 2018. godine i da prikazuje ženu povrijeđenu prilikom eksplozije gasa. Pojedini/e su tvrdili da objavama starih fotografija svijet želi prikazati Putina “kao Hitlera”. Činjenica je da je fotografija povrijeđene žene nastala 24.2.2022. godine tokom ruskog vazdušnog napada na ukrajinski grad Čugujiv. Fotografiju je snimio Wolfgang Schwan i na njoj je povrijeđena Ukrajinka Olena Kurilo. Detaljnije u analizi na linku

Na društvenim mrežama kruži serija fotografija ukrajinske djece, uz tvrdnje da su nastale nedavno i da prikazuju “djecu vojnike”. Fotografije su, zapravo, nastale godinama ranije, u kampu koji vodi kontroverzni bataljon Azov. Detalje pročitajte u nastavku. 

Dijele se i tvrdnje da je CNN na Twitter profilima dvaput objavio da je isti novinar ubijen, prvo u Kabulu, a potom u Ukrajini. Riječ je o lažnim Twitter profilima CNN-a, a navodni ubijeni novinar sa fotografija nije novinar ove medijske kuće, nego YouTuber. Detalje čitajte na linku.

Društvenim mrežama uveliko kruže tvrdnje da “zapadni mediji obmanjuju javnost” o ratu u Ukrajini. Sada se dijeli slika koja navodno dokazuje da je CNN fotografiju eksplozije iz 2015. predstavio kao aktuelnu. To, ipak, nije tačno. Detalje pročitajte u nastavku.

Korisnici/e Twittera dijele fotografiju ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na kojoj navodno drži dres sa svastikom. Riječ je o fotomontaži. 

Od samog početka ruske invazije na Ukrajinu, na društvenim mrežama kruže videozapisi za koje se tvrdi da prikazuju scene iz Ukrajine. Ipak, neki od njih su nastali na drugim lokacijama i nemaju veze sa ratom u Ukrajini. Šta su činjenice, pogledajte u našem videu.

Na portalu entitetskog javnog emitera RTRS objavljen je članak u kojem se tvrdi da je opozicionar Branislav Borenović prekršio odluku Narodne skupštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti jer se fotografisao iza zastave Ukrajine. Slični se postupci zvaničnika/ca vladajućeg SNSD-a prešućuju. 

Niz domaćih portala objavio je tvrdnju da je Vladimir Putin uporedio Ukrajinu sa Bosnom i Hercegovinom i priznao genocid u Srebrenici nekoliko dana prije napada na Ukrajinu. To se, ipak, nije desilo. Detalje pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje.

 Slika: Raskrinkavanje.ba

Na Facebooku se šire tvrdnje da je Bosni i Hercegovini povodom Dana nezavisnosti poklonjen turski vojni dron Bayraktar TB2, kao i da turski predsjednik šalje 30 ovakvih letjelica. Ove tvrdnje je za Raskrinkavanje demantovalo Ministarstvo odbrane BiH. 

Pojedini portali su u naslovima svojih članaka ustvrdili da NATO alijansa “pojačava” svoje snage ili prisustvo u BiH. Ipak, vojne snage koje su tokom marta došle u Bosnu i Hercegovinu nije rasporedio NATO, već EUFOR. Detalje pročitajte u analizi koja slijedi.

Na anonimnim portalima se i u 2022. godini dijele članci o smjesi koju čine med, orasi, pšenica i limun i za koju se već devet godina na raznim portalima, bez ikakvih naučnih dokaza, tvrdi da liječi i/ili sprečava rak. Kao tvorac “recepta” navodi se Hristo Mermerski, kojeg mediji nekad opisuju kao ruskog, a nekad kao bugarskog “ljekara” ili “naučnika”. Mermerski nije ni jedno ni drugo. Više detalja pročitajte u našoj analizi iz maja 2021. godine.

Od početka ruske invazije, dezinformacije o ratu u Ukrajini se intenzivno dijele na društvenim mrežama. Ni mediji nisu izbjegli ovom trendu: obmanjujući i manipulativni sadržaji mogu se naći u izvještavanju anonimnih portala, ali i nekih etabliranih medija, pa čak i javnih emitera. Ko objavljuje ove dezinformacije? Kako ih prepoznati i zaštititi se? Saznajte u našem vodiču.

Slika: Raskrinkavanje.ba

Pandemija bolesti Covid-19 još uvijek traje. Različite netačne tvrdnje o bolesti Covid-19, ali i vakcinama protiv nje, i dalje se dijele na društvenim mrežama. Zaigrajte naš novi kviz i provjerite kako se snalazite s ovim dezinformacijama na društvenim mrežama. Kviz pronađite na linku

Slika: Raskrinkavanje.ba

(Raskrinkavanje.ba)