Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Povorka ponosa i moralna panika oko Huggy Wuggy igračke

Raskrinkavanje je tokom protekle sedmice pisalo o nizu tema koje su bile aktuelne u domaćim medijima i na društvenim mrežama.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sedmici iza nas jedna od najaktuelnijih tema u domaćim medijima i među korisnicima/ama društvenih mreža bila je Povorka ponosa održana u Sarajevu 25. juna 2022. godine. Uoči Povorke nekoliko Facebook stranica podijelilo je fotošopiranu fotografiju na kojoj učesnici/e Povorke navodno upućuju prijeteću poruku. Šta je zaista pisalo na baneru koji su učesnici/e nosili/e na čelu Povorke, pročitajte u analizi ispod. 

Umjetnički performans u kom je učestvovao obnaženi muškarac, a koji je izazvao brojne negativne reakcije građana/ki Sarajeva, na društvenim mrežama i u člancima pojedinih portala neosnovano je povezan s Povorkom ponosa održanom istoga dana. 

Tvrdnje o “opasnosti” koju sa sobom navodno nosi plišana igračka Huggy Wuggy, zasnovane na neutemeljenom povezivanju igračke i pjesama s uznemirujućim stihovima koje u videosnimcima na YouTubeu “pjeva” ovaj lik, proširile su se društvenim mrežama i pojedinim medijima. Ipak, tim koji je razvio igricu nije autor tih pjesama niti ih kompanija koja prodaje plišane igračke koristi u marketinške svrhe. Detalje čitajte u analizi u nastavku.

Izvještavajući o utjecaju smilja na kožu, mnogi portali iz regiona su u svojim člancima tvrdili da ova biljka raste samo na Balkanu. Gdje sve zapravo raste ova biljka i šta o njenoj učinkovisti kažu istraživanja, pročitajte na linku ispod.

Društvenim mrežama na našem govornom području ponovo se dijeli tvrdnja o navodnom spajanju sirotišta sa staračkim domovima u Kanadi. Iako priča zasigurno budi lijepe emocije, ona nije tačna. Više o ovoj temi čitajte u analizi Raskrinkavanja iz marta 2021. godine. 

Izvještavajući o rezultatima francuskih parlamentarnih izbora, pojedini mediji su u naslovima svojih članaka tvrdili da je pobjedu odnijela stranka Marine Le Pen. To, ipak, nije tačno. Detalje čitajte u nastavku.

Patrick Moore, bivši član organizacije Greenpeace, postao je jedan od najprominentnijih dezinformatora o klimatskoj krizi. Snimak u kojem on tvrdi da CO2 ne uzrokuje povećanje temperature na Zemlji te da se naša planeta nije grijala u 21. vijeku viralan je na društvenim mrežama. Njegove su tvrdnje daleko od realnosti. Činjenice pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje.  

Foto: Raskrinkavanje.ba

Mnogi portali iz regije prenijeli su tvrdnje Twitter korisnice da je pronašla skrivene kamere u smještaju koji je iznajmila putem Airbnba. Ipak, policija je negirala njene navode. Činjenice čitajte na linku ispod. 

O lažnom oglasu za posao, prema kojem ”tvornica Milke” navodno zapošljava 1.000 radnika/ca i nudi im platu od 3.800 eura, Raskrinkavanje je pisalo u maju 2021. godine. Međutim, isti lažni oglas ponovo je objavljen na nizu portala i profila na društvenim mrežama. Kakvom se riziku potencijalno izlažu aplikanti/kinje koji/e se prijavljuju na ovakve lažne oglase za posao, pročitajte u analizi Raskrinkavanja ispod.

Društvenim mrežama dijeli se fotografija koja navodno prikazuje arheologa iz Iraka koji je tokom posjete berlinskom muzeju plakao zbog ukradenih iračkih antikviteta. Riječ je o izmišljenom navodu.

Tvrdnje iz tweeta francuskog advokata, u kojem se navodi da su ruske snage zaplijenile oružje koje je Francuska poslala Ukrajini, na portalima iz regiona predstavljene su kao činjenice. Za ove navode, ipak, ne postoje nikakvi dokazi, a demantovali su ih i iz Francuske i iz Ukrajine. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.

Regionalni mediji objavili su vijest o tome da je kineska delegacija napustila salu za vrijeme govora Volodimira Zelenskog na Shangri-La Dialogue samitu održanom u Singapuru. To, ipak, nije tačno. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

 

Nekoliko medija objavilo je članke u kojima se tvrdi da je mađarski premijer Viktor Orban rekao da ne želi da izgubi svoju državu “zbog idiota koji je napravio masakr u centru Evrope“. On to, ipak, nikada nije izgovorio. 

O netačnim tvrdnjama da određena hrana “alkalizira” tijelo, a time i ubija ćelije tumora, pisali smo u decembru 2020. godine. Uprkos tome, anonimni portali ponovo dijele ove opasne tvrdnje, zajedno sa “savjetima” da se tumor može pobijediti sodom bikarbonom i limunom. Više pročitajte u analizi ispod.

Slika koja navodno prikazuje “ciljeve i misije Ujedinjene agende 21/2030” ponovo je aktuelizovana na Facebooku. Raskrinkavanje je o ovoj temi pisalo u analizi iz maja 2020. godine, koju možete pročitati na linku u nastavku.

Stranice koje se lažno predstavljaju kao servis društvene mreže Facebook šalju lažna upozorenja o "zaključavanju naloga" i prevarom pokušavaju doći do ličnih podataka administratora/ki drugih Facebook stranica. Više o ovoj prevari, koja je ponovo aktuelna na Facebooku, pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz juna 2021. godine.

Popularan način za varanje korisnika/ca na Facebooku je kreiranje lažnih nagradnih igara. Koristeći se manipulativnim taktikama, vlasnici/e pojedinih stranica nastoje privoliti svoje pratitelje/ke da učestvuju u lažnim nagradnim igrama s ciljem povećanja broja lajkova i/ili krađe ličnih i bankovnih podataka. Kako prepoznati ovakve prevare pročitajte u našoj analizi na linku.

 

Zloupotreba vizualnih identiteta poznatih trgovačkih lanaca u svrhu kreiranja lažnih nagradnih igara i dalje je uobičajena pojava na društvenim mrežama. Još jedna lažna Facebook stranica lanca Bingo putem “nagradne igre” navodi korisnike/ce da se pretplate na uslugu koja košta 6 KM sedmično. 

Na društvenim mrežama ponovo se dijeli fotografija premijera Luksemburga i pjevačice Conchite Wurst, uz netačne tvrdnje da se na njoj nalaze premijer i “njegova supruga”. Više o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz januara 2021. godine.

Na društvenim mrežama dijele se i videosnimci televizijske emisije u kojoj se govori o uvrštavanju 12 novih vrsta i tipova oblaka u Međunarodni atlas oblaka, uz neutemeljene implikacije da se time “pokriva agresivni geoinženjering”. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.

(Raskrinkavanje.ba)