U sedmici iza nas jedna od najaktuelnijih tema u domaćim medijima i među korisnicima/ama društvenih mreža bila je Povorka ponosa održana u Sarajevu 25. juna 2022. godine. Uoči Povorke nekoliko Facebook stranica podijelilo je fotošopiranu fotografiju na kojoj učesnici/e Povorke navodno upućuju prijeteću poruku. Šta je zaista pisalo na baneru koji su učesnici/e nosili/e na čelu Povorke, pročitajte u analizi ispod.
Fotošopirana homofobija: Učesnici/e Bh. povorke ponosa nisu poručili/e da “dolaze po vas”
Uoči treće Bh. povorke ponosa, koja je održana u subotu, nekoliko Facebook...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti 27.06.2022Umjetnički performans u kom je učestvovao obnaženi muškarac, a koji je izazvao brojne negativne reakcije građana/ki Sarajeva, na društvenim mrežama i u člancima pojedinih portala neosnovano je povezan s Povorkom ponosa održanom istoga dana.
Umjetnički performans ispred Narodnog pozorišta nije povezan s Povorkom ponosa
Umjetnički performans u kom je učestvovao obnaženi muškarac, a koji je izaz...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti 28.06.2022Tvrdnje o “opasnosti” koju sa sobom navodno nosi plišana igračka Huggy Wuggy, zasnovane na neutemeljenom povezivanju igračke i pjesama s uznemirujućim stihovima koje u videosnimcima na YouTubeu “pjeva” ovaj lik, proširile su se društvenim mrežama i pojedinim medijima. Ipak, tim koji je razvio igricu nije autor tih pjesama niti ih kompanija koja prodaje plišane igračke koristi u marketinške svrhe. Detalje čitajte u analizi u nastavku.
Huggy Wuggy: Neosnovano podizanje moralne panike oko plišane igračke
Moralna panika na osnovu neutemeljenih tvrdnji o povezanosti plišane igračk...
Dezinformacija Manipulisanje činjenicama Ispravljeno 29.06.2022Izvještavajući o utjecaju smilja na kožu, mnogi portali iz regiona su u svojim člancima tvrdili da ova biljka raste samo na Balkanu. Gdje sve zapravo raste ova biljka i šta o njenoj učinkovisti kažu istraživanja, pročitajte na linku ispod.
Niti smilje raste samo na Balkanu, niti magično uklanja ožiljke od akni
Izvještavajući o učincima smilja na kožu, nekoliko portala iznijelo je neta...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Pseudonauka Ispravljeno 01.07.2022Društvenim mrežama na našem govornom području ponovo se dijeli tvrdnja o navodnom spajanju sirotišta sa staračkim domovima u Kanadi. Iako priča zasigurno budi lijepe emocije, ona nije tačna. Više o ovoj temi čitajte u analizi Raskrinkavanja iz marta 2021. godine.
Ne, u Kanadi nisu spojili staračke domove sa sirotištima
Društvenim mrežama na našem govornom području kruži tvrdnja o navodnom spaj...
Dezinformacija Ispravljeno 30.03.2021Izvještavajući o rezultatima francuskih parlamentarnih izbora, pojedini mediji su u naslovima svojih članaka tvrdili da je pobjedu odnijela stranka Marine Le Pen. To, ipak, nije tačno. Detalje čitajte u nastavku.
Marine Le Pen nije pobijedila Macrona na izborima
Izvještavajući o rezultatima francuskih parlamentarnih izbora, pojedini med...
Lažna vijest Klikbejt Ispravljeno 01.07.2022Patrick Moore, bivši član organizacije Greenpeace, postao je jedan od najprominentnijih dezinformatora o klimatskoj krizi. Snimak u kojem on tvrdi da CO2 ne uzrokuje povećanje temperature na Zemlji te da se naša planeta nije grijala u 21. vijeku viralan je na društvenim mrežama. Njegove su tvrdnje daleko od realnosti. Činjenice pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje.
Foto: Raskrinkavanje.ba
Mnogi portali iz regije prenijeli su tvrdnje Twitter korisnice da je pronašla skrivene kamere u smještaju koji je iznajmila putem Airbnba. Ipak, policija je negirala njene navode. Činjenice čitajte na linku ispod.
Od tweeta do članka: Navodi o skrivenim kamerama u smještaju rezervisanom putem Airbnba nisu bili tačni
Mnogi portali iz regije prenijeli su tvrdnje Twitter korisnice da je pronaš...
Greška Klikbejt Ispravljeno 27.06.2022O lažnom oglasu za posao, prema kojem ”tvornica Milke” navodno zapošljava 1.000 radnika/ca i nudi im platu od 3.800 eura, Raskrinkavanje je pisalo u maju 2021. godine. Međutim, isti lažni oglas ponovo je objavljen na nizu portala i profila na društvenim mrežama. Kakvom se riziku potencijalno izlažu aplikanti/kinje koji/e se prijavljuju na ovakve lažne oglase za posao, pročitajte u analizi Raskrinkavanja ispod.
Godinama star lažni oglas za 1.000 radnih mjesta u “tvornici Milke” ponovo kruži internetom
Lažni oglas za zapošljavanje 1.000 radnika/ica u “tvornici Milke” interneto...
Prenošenje lažnih vijesti 12.05.2021Društvenim mrežama dijeli se fotografija koja navodno prikazuje arheologa iz Iraka koji je tokom posjete berlinskom muzeju plakao zbog ukradenih iračkih antikviteta. Riječ je o izmišljenom navodu.
“Arheolog iz Iraka” nije plakao u berlinskom muzeju zbog krađe
Društvenim mrežama dijeli se fotografija koja navodno prikazuje arheologa i...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti 28.06.2022Tvrdnje iz tweeta francuskog advokata, u kojem se navodi da su ruske snage zaplijenile oružje koje je Francuska poslala Ukrajini, na portalima iz regiona predstavljene su kao činjenice. Za ove navode, ipak, ne postoje nikakvi dokazi, a demantovali su ih i iz Francuske i iz Ukrajine. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.
Ruska vojska nije zaplijenila oružje koje je Francuska poslala Ukrajini
Portali iz regije prenijeli su netačne tvrdnje iz tweeta francuskog advokat...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Ispravljeno 01.07.2022Regionalni mediji objavili su vijest o tome da je kineska delegacija napustila salu za vrijeme govora Volodimira Zelenskog na Shangri-La Dialogue samitu održanom u Singapuru. To, ipak, nije tačno. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.
Nekoliko medija objavilo je članke u kojima se tvrdi da je mađarski premijer Viktor Orban rekao da ne želi da izgubi svoju državu “zbog idiota koji je napravio masakr u centru Evrope“. On to, ipak, nikada nije izgovorio.
Orban nije rekao da ne želi da izgubi državu “zbog idiota koji je napravio masakr u centru Evrope“
Nekoliko medija objavilo je članke u kojima se tvrdi da je mađarski premije...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Ispravljeno 01.07.2022O netačnim tvrdnjama da određena hrana “alkalizira” tijelo, a time i ubija ćelije tumora, pisali smo u decembru 2020. godine. Uprkos tome, anonimni portali ponovo dijele ove opasne tvrdnje, zajedno sa “savjetima” da se tumor može pobijediti sodom bikarbonom i limunom. Više pročitajte u analizi ispod.
“Alkalna” hrana ne “ubija” rak - uprkos brojnim viralnim varijacijama na ovu temu
Portali i korisnici društvenih mreža već godinama dijele tvrdnje da određen...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Pseudonauka Teorija zavjere Ispravljeno 14.12.2020Slika koja navodno prikazuje “ciljeve i misije Ujedinjene agende 21/2030” ponovo je aktuelizovana na Facebooku. Raskrinkavanje je o ovoj temi pisalo u analizi iz maja 2020. godine, koju možete pročitati na linku u nastavku.
Viralna objava o UN Agendi 21/2030 ipak jeste teorija zavjere
Na različitim Facebook stranicama objavljuju se navodni “ciljevi misije uje...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Teorija zavjere 20.05.2020Stranice koje se lažno predstavljaju kao servis društvene mreže Facebook šalju lažna upozorenja o "zaključavanju naloga" i prevarom pokušavaju doći do ličnih podataka administratora/ki drugih Facebook stranica. Više o ovoj prevari, koja je ponovo aktuelna na Facebooku, pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz juna 2021. godine.
Facebook prevare: Lažno obavještenje o deaktivaciji stranice
Facebook stranice pod nazivom Business Terms and Policies lažno se predstav...
Lažna vijest 11.06.2021Popularan način za varanje korisnika/ca na Facebooku je kreiranje lažnih nagradnih igara. Koristeći se manipulativnim taktikama, vlasnici/e pojedinih stranica nastoje privoliti svoje pratitelje/ke da učestvuju u lažnim nagradnim igrama s ciljem povećanja broja lajkova i/ili krađe ličnih i bankovnih podataka. Kako prepoznati ovakve prevare pročitajte u našoj analizi na linku.
Zloupotreba vizualnih identiteta poznatih trgovačkih lanaca u svrhu kreiranja lažnih nagradnih igara i dalje je uobičajena pojava na društvenim mrežama. Još jedna lažna Facebook stranica lanca Bingo putem “nagradne igre” navodi korisnike/ce da se pretplate na uslugu koja košta 6 KM sedmično.
Nakon Tropica, i Bingo iskorišten za pretplatničku prevaru na Facebooku
Fenomen zloupotrebe identiteta popularnih prodavnica i velikih trgovačkih l...
Lažna vijest 23.02.2022Na društvenim mrežama ponovo se dijeli fotografija premijera Luksemburga i pjevačice Conchite Wurst, uz netačne tvrdnje da se na njoj nalaze premijer i “njegova supruga”. Više o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz januara 2021. godine.
Ne, na ovoj fotografiji nisu prikazani premijer Luksemburga i “njegova supruga”
Od 2019. godine društvenim mrežama širi se fotografija austrijske pjevačice...
Lažna vijest 26.01.2021Na društvenim mrežama dijele se i videosnimci televizijske emisije u kojoj se govori o uvrštavanju 12 novih vrsta i tipova oblaka u Međunarodni atlas oblaka, uz neutemeljene implikacije da se time “pokriva agresivni geoinženjering”. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.
Uvrštavanje novih vrsta oblaka 2017. nije posljedica “pokrivanja agresivnog geoinženjeringa”
Na društvenim mrežama dijele se videosnimci televizijske emisije u kojoj se...
Lažna vijest Prenošenje lažnih vijesti Teorija zavjere 01.07.2022(Raskrinkavanje.ba)