Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o zemljotresima i lažna vijest o napadu vukova

U sedmici iza nas pisali smo o dezinformacijama i teorijama zavjere o razornim zemljotresima u Turskoj i Siriji, kao i o drugim aktuelnim dezinformacijama koje su privlačile pažnju domaćih medija i korisnika/ca društvenih mreža.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U sklopu serijala Raskrinkavanja u kojem analiziramo propagandne narative o ruskoj invaziji na Ukrajinu protekle sedmice pisali smo i o onom u vezi s navodnim razvojem biološkog i nuklearnog oružja u Ukrajini. Narativ o Rusiji koja se brani od prijetnje ovim naoružanjem dio je državne propagande koja se često prenosila i na našem govornom području. Više o ovim tvrdnjama i njihovom širenju u BiH i regiji pročitajte u našoj novoj analizi ovdje

Foto: Raskrinkavanje.ba

Manipulativni narativ o sankcijama koje Zapad nameće Rusiji kao neefikasnim i štetnim za one koji ih nameću jedan je od najzastupljenijih u domaćim medijima od početka ruske invazije. Kako se ovaj narativ širio na našem govornom području i šta o ovakvim tvrdnjama kažu ekonomisti i novinari iz Rusije pročitajte u analizi Raskrinkavanja ovdje.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Ruski mediji i izvori na društvenim mrežama redovno objavljuju izmišljene “vijesti” koje pripisuju zapadnim ili ukrajinskim medijima kako bi njihovo izvještavanje o ratu u Ukrajini prikazali kao propagandu. U posljednjoj analizi našeg serijala posvećenog narativima o ratu u Ukrajini pročitajte kakve smo sve primjere "lažiranja lažnih vijesti" ocijenili u protekloj godini. Analizu čitajte na linku.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Dijele se tvrdnje da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u jednom govoru pozvao NATO da izvrši preventivni nuklearni napad na Rusiju. Zelenski to, ipak, nije izgovorio. Detalje čitajte na linku ispod. 

Društvenim mrežama ponovo se dijeli Putinovo izmišljeno pismo u kojem se on navodno obraća ostatku svijeta i traži podršku Rusiji za invaziju na Ukrajinu. Detalje čitajte u analizi Raskrinkavanja objavljenoj 20. maja 2022. godine. 

Zemljotresi koji su pogodili Tursku i Siriju, u kojima je stradalo više od 30.000 ljudi, privlačili su veliku pažnju i protekle sedmice. U slučajevima velikih prirodnih katastrofa, kakvi su bili ovi zemljotresi, ljudi osjećaju potrebu da dijele sadržaje o tragediji kako bi izrazili empatiju ili podijelili informacije o načinima da se pomogne pogođenima. Portali i farme stranica koji žive od klikova koriste ovu potrebu tako što dijele dezinformativne sadržaje koji apeluju na emocije korisnika/ca društvenih mreža. Kako možemo izbjeći dijeljenje viralnih dezinformacija i bolje koristiti društvene mreže za podršku ugroženima pročitajte na linku ispod.

Tvrdnja da je HAARP uzrokovao razorne zemljotrese koji su pogodili Tursku i Siriju postala je popularna među teoretičarima/kama zavjere na društvenim mrežama našeg govornog područja. Za ovakve navode ne postoji nikakvo utemeljenje. 

Fotografija saobraćajne gužve u Libanu dijeli se na društvenim mrežama uz lažni opis da se radi o konvoju pomoći koji je iz ove zemlje krenuo ka Siriji.  Detaljnije čitajte u analizi ispod. 

Zemljotresi su teoretičarima/kama zavjere poslužili i za “dokazivanje” drugih različitih narativa. Šta se sve netačno tvrdilo o zemljotresima, a šta su činjenice čitajte u našem storyju ovdje

Foto: Raskrinkavanje.ba

Još jedna fotografija psa spasioca pogrešno je predstavljena na društvenim mrežama kao aktuelna, nastala nakon razornih zemljotresa u Turskoj i Siriji. Ovoga puta riječ je o psu koji je učestvovao u potrazi i spašavanju žrtava klizišta u Washingtonu 2014. godine. 

Protekle sedmice veliku pažnju privukla je i “vijest” da su lovci na Vlašiću pronašli tijelo muškarca kojeg su napali i pojeli vukovi. Pojedini mediji objavili su i fotografije navodnih posmrtnih ostataka. Iz policije su za Raskrinkavanje potvrdili da prijavu tog slučaja nisu zaprimili, a objavljene fotografije su na internetu bile dostupne i prije navodnog pronalaska tijela na Vlašiću. Detalje čitajte u analizi ispod. 

Raskrinkavanje je pisalo i o brojnim primjerima lažnih intervjua u kojima različite osobe navodno promovišu pojedine preparate koji se predstavljaju kao lijekovi. U lažnom intervjuu s nepostojećim doktorom Darisom Suljevićem promovisan je preparat Parazol. Šta je sve netačno u ovom navodnom intervjuu čitajte u nastavku.

I imena poznatih ličnosti i vizuelni izgled popularnih domaćih portala zloupotrijebljeni su u svrhu manipulativnog reklamiranja preparata Parazol protiv parazita. Analizu Raskrinkavanja o ovoj temi čitajte u nastavku. 

Kruže članci o studentkinji medicine na Harvardu Berini Avdić koja je navodno otkrila “specijalne proizvode” pomoću kojih je moguće za 28 dana izgubiti 52 kilograma. Berina ne postoji, a cijela priča izmišljena je kako bi se prodali proizvodi za mršavljenje. Više o ovoj temi čitajte na linku ispod. 

Na portalima iz regiona kruže recepti za “uklanjanje negativne energije” iz doma uz tvrdnje da takva energija izaziva finansijske i zdravstvene probleme. U pitanju su lažna vijest i pseudonauka. Kako energiju definiše fizika, a kako New Age spiritualni pokret i šta su činjenice o savjetima za uklanjanje negativne energije pogledajte u videu ispod, a detalje čitajte u analizi ovdje.

 

Netačne tvrdnje da smjesa čuvarkuće i kestenovog meda uspješno liječi ciste i miome ponovo su objavljene na nekoliko anonimnih portala. Činjenice o ovoj temi pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz decembra 2022. godine. 

Facebookom se dijeli manipulativno predstavljen videosnimak iz 2020. godine uz netačan opis onoga što se u snimku govori i s tvrdnjama o “postepenom” otkrivanju istine o sastavu vakcina Sve to poslužilo je kao “dokaz” da se u vakcinama nalaze opasni sastojci. Šta su činjenice čitajte u analizi ispod.

Na stranici salona za njegu tijela objavljena je tvrdnja da je infracrvena sauna terapija koja ubija ćelije raka. Takvi navodi nemaju uporište u nauci. Više o ovoj temi čitajte u analizi u nastavku. 

Pseudonaučne tvrdnje da recept “doktorice i stručnjakinje za prirodno liječenje” čisti crijeva i da može spriječiti rak ponovo su objavljene na nekoliko anonimnih portala.  Detalje o ovom receptu čitajte u analizi Raskrinkavanja iz decembra. 

Pojedini slatkiši sadrže šelak, smolu koju luči posebna vrsta insekata i koja se već dugo koristi u različite svrhe u prehrambenoj industriji. Nasuprot tvrdnjama teoretičara/ki zavjere, to ne znači da se u njima nalaze insekti. Detalje čitajte u novom storyju ovdje.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Lažne nagradne igre u kojima se “poklanjaju” automobili i dalje se objavljuju na Facebooku. Na stranici koja zloupotrebljava ime brenda Toyota tako je objavljena “nagradna igra” u kojoj se učesnicima/ama “poklanja” nova Toyota Hilux. Više o ovoj praksi prevare čitajte u analizi Raskrinkavanja iz januara ove godine. 

Na Facebooku se dijeli godinama star članak u kojem se tvrdi da je homoseksualnost bolest koja se može izliječiti. Kao primjer “izlječenja” navodi se Robert Cohen, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama poznat po tvrdnjama da se “izliječio”. Cohen promoviše “terapiju konverzije”, pseudonaučnu praksu koja je odbačena i za koju ne postoje dokazi da ima ikakav učinak. Detalji u analizi na linku ispod.

(Raskrinkavanje.ba)