Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Otvaranje Generalnog konzulata BiH u Novom Pazaru, Covid-19 i lažne nagradne igre

Prethodnu sedmicu obilježile su medijske dezinformacije koje se tiču aktuelnih tema, lažne nagradne igre, različite netačne tvrdnje o Covid-19, te teorije zavjere o depopulaciji i namjernom izazivanju gladi.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Izvještavajući o otvaranju Generalnog konzulata Bosne i Hercegovine u Novom Pazaru, javni servis Srbije RTS objavio je netačno da je konzulat otvorila Federacija BiH. Detalje čitajte na linku.

Nakon otvaranja Generalnog konzulata Bosne i Hercegovine u Novom Pazaru, medijima su počele kružiti dezinformacije da je Bisera Turković kazala kako je BiH “matična zemlja Bošnjacima gdje god se oni nalazili, posebno u Sandžaku”.

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić prisustvovao je obilježavanju 30. godišnjice 505. viteške brdske brigade u Bužimu. Pojedini portali izvijestili su o govoru koji je tom prilikom održao, uz naslove u kojima se netačno navodi da je rekao da voli pričati o ratu i da je poginule pripadnike Armije BiH nazvao šehidima.

Nekoliko medija objavilo je članke o tome da je poslanica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić popularnija na Google-u od Jelene Trivić, zastupnice u Narodnoj skupštini RS. Ovaj zaključak je izvučen na osnovu podataka Google Trends alata, koji mjeri koliko puta se neki pojam “gugla” na ovom pretraživaču. Zašto to ipak nije tačno, te koliko su puta korisnici/e zaista pretraživali/e imena ovih političarki, čitajte u analizi.

 

 

Tvrdnje da će Radovan Karadžić i Ratko Mladić, koji su osuđeni na doživotne kazne zatvora zbog počinjenih ratnih zločina tokom rata u Bosni i Hercegovini, biti razmijenjeni sa ratnim zarobljenicima iz Ukrajine šire se pojedinim portalima. Navodi su pravno neutemeljeni i bez ikakvih dokaza. Detalje čitajte u novom storyju Raskrinkavanja.

Foto: Raskrinkavanje.ba

I dok su u medijima dominirale dezinformacije koje se tiču aktualnih tema i politike, na društvenim mrežama su se najviše dijelile netačne tvrdnje o Covid-19. Na “zavjerološkim” portalima i stranicama na društvenim mrežama objavljen je isječak intervjua koji je dr. Deborah Birx, bivša koordinatorica Bijele kuće za odgovor na Covid-19, dala za televizijsku kuću Fox News. Mali dio njenog intervjua izvučen je iz konteksta i predstavljen kao “priznanje” da vakcine protiv Covid-19 nisu efikasne. Zašto to nije tačno, pročitajte na linku.

Tvrdnja da su vakcinisani/e u Austriji “zatrpali/e” bolnice dijeli se društvenim mrežama. Kao “dokaz” se koristi isječak iz priloga austrijske televizije, pri čemu se izostavljaju neke ključne informacije potrebne za razumijevanje konteksta.

Na društvenim mrežama objavljen je podatak da je vodeći uzrok smrti u kanadskoj pokrajini Alberti u prethodnoj godini “nepoznat”, uz manipulativne insinuacije da je u pitanju vakcinacija protiv Covid-19.

Dezinformacije o 5G mreži, čipovima i grafenovom oksidu u vakcinama ponovo se dijele društvenim mrežama. Ovog puta, na Telegram kanalu iSTiNA objavljen je video u kojem muškarac sa telefonom u ruci pada na tlo na benzinskoj pumpi, uz tvrdnje da je telefon “aktivirao” grafenov oksid iz vakcine i prouzrokovao srčani udar. Grafenov oksid se ne nalazi u vakcinama i samim time ne “aktivira” ga elektromagnetno zračenje.

Protekla je godina i po od objave analize o lažnim navodima da SZO ne dopušta obdukcije nad pacijentima umrlim od Covid-19, te da je Rusija prekršila taj “zakon SZO-a” i otkrila da je uzrok bolesti Covid-19 bakterija a ne virus. Ove, kao i tvrdnje da je pandemija izmišljena i da ljudi umiru od “elektromagnetnog zračenja”, objavljene su i u augustu ove godine.

Odavno se zna da ne postoji nikakva veza između imunizacije i poremećaja iz autističnog spektra. Uprkos tome, online borci protiv vakcina ponovo dijele snimke američkih antivakcinaša iz 2008. i 2011. godine i njihove netačne tvrdnje prikazuju kao bombastična “otkrića”. U analizi Raskrinkavanja čitajte zbog čega su ove tvrdnje netačne.

Tvrdnje o planovima za “depopulaciju planete” sastavni su dio “zavjeroloških” narativa o pandemiji već duže vrijeme. Da bi potkrijepili navode o masovnoj depopulaciji putem vakcina, teoretičari/ke zavjere često koriste izmišljene ili manipulativno predstavljene citate utjecajnih ličnosti, kao i pogrešno interpretirane podatke. Depopulacija se, pak, ne dešava, ne planira i ne zagovara. Koja je razlika između depopulacije i usporavanja rasta stanovništva, pogledajte u našem videu.

Među korisnicima/ama društvenih mreža popularni su i “zavjerološki” narativi o namjernom izazivanju gladi. Tvrdnjama da su napadi na tornjeve Svjetskog trgovinskog centra u New Yorku 11. septembra 2001. godine iscenirani, u augustu 2022. godine opravdava se teza da je rat u Ukrajini isceniran s ciljem stvaranja globalne krize gladi. Detalji u analizi na linku.

Nekoliko portala iz regije objavilo je da su američke kompanije kupile 17 od ukupno 62 miliona hektara, odnosno jednu trećinu poljoprivrednog zemljišta Ukrajine. U pitanju je lažna vijest. Prema ukrajinskom zakonu, zabranjeno je prodavati poljoprivredno zemljište strancima ili stranim kompanijama, a brojka od 17 miliona hektara je daleko veća od površine poljoprivrednog zemljišta koje se zaista prodaje u Ukrajini. Detalje čitajte u našoj analizi.

Poklonici teorije zavjere o Velikom resetu dijele video u kojem bivša nizozemska političarka tumači mjere vlade da smanji poljoprivredno zagađenje kao plan da se farmerima oduzme zemlja. U ovoj analizi donosimo detaljan pregled okolnosti vezanih za “azotnu krizu” u Nizozemskoj, i odluka vlade te zemlje koje su potaknule masovne proteste farmera, ali i nove verzije teorije zavjere o Velikom resetu.

Nakon što je na društvenim mrežama prošle godine kružila lista tvrdnji koje su Bjelorusiju nastojale predstaviti kao utopiju, na Facebooku se pojavila nova lista sa netačnim tvrdnjama. Kolika je stvarna prosječna mjesečna plata u Bjelorusiji, a koliki životni troškovi, pročitajte na linku.

Korisnici/e društvenih mreža dijele fotografije letaka koji navodno promovišu pedofiliju, a u kojima se djeci daju uputstva o tome kako se ponašati kada im nepoznata osoba priđe na ulici. Navodno, letci se dijele u Velikoj Britaniji. Odakle zapravo potiču fotografije, pročitajte u našem novom storyju.

Foto: Raskrinkavanje.ba

Izmišljotina o “sajmu djece” u Briselu, na kojem se navodno “prodaju novorođenčad”, još uvijek je aktuelna na društvenim mrežama. Šta su činjenice, pročitajte u našoj analizi iz 2020. godine.

U augustu je nekoliko portala objavilo članke u kojima se tvrdi da čaj od sjemenki lubenice liječi rak, ali i da su lubenice sa pukotinama u sredini opasne za zdravlje - pa čak i otrovne. Portali ove tvrdnje objavljuju godinama. Zašto sjemenke lubenice nisu lijek za rak i zašto pukotine u “mesu” lubenice ne ukazuju na nezdrav plod, čitajte u analizi.

 

Ponovo su aktuelne tvrdnje da ruteri za povezivanje na internet troše jednaku količinu električne energije kao i frižideri. Ipak, takve tvrdnje nisu utemeljene. Detalje pročitajte na linku.

Priča o medicinskoj sestri koja u Njemačkoj navodno zarađuje 5.000 eura mjesečno, godinama se objavljuje na domaćim portalima. Ova priča se ponovo dijelila u julu i augustu 2022. godine.  O tome šta je sve netačno u ovakvim člancima, Raskrinkavanje je pisalo 2019. godine u analizi koju možete pročitati na linku.

Na društvenim mrežama viralne su slike Facebook objave u kojoj navodni imam Safet Hrustanović prodaje amajlije. Ipak, imam tog imena ne postoji u Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, a profilna fotografija prikazuje sasvim drugu osobu. Detalje pročitajte na linku.

Kroz poruke na Facebooku dijeli se link stranice koja zloupotrebljava identitet preduzeća BH Pošta. Na stranici je pokrenuta izmišljena igra u kojoj se nude novčane nagrade. Riječ je o prevari. Detaljnije čitajte na linku ispod.

Na Facebooku je aktivna stranica Walmart Fans koja navodno poklanja 670 frižidera i štednjaka. Riječ je o prevari. Detaljnije o praksi Facebook stranica da povećaju broj pratitelja/ki objavama u kojima nude nepostojeće poklone, čitajte na linku ispod.

Na stranici koja koristi identitet lanca DM Drogerie Market BiH pokrenuta je lažna nagradna igra u kojoj je učesnicima/ama obećana novčana nagrada u vrijednosti od 400 KM. O sličnoj zloupotrebi identiteta ovog lanca drogerija pisali smo u analizi iz marta ove godine.


(Raskrinkavanje.ba)