Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Pristrasno izvještavanje javnih medija u RS i dezinformacije o ratu

Raskrinkavanje je tokom protekle sedmice analiziralo primjere pristrasnog izvještavanja javnih medija Srne i RTRS-a, kao i niz dezinformacija o Ukrajini, čija aktuelnost ne prolazi.

Među najaktuelnijim temama u sedmici iza nas bila je odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini da obustavi primjenu Zakona o nepokretnoj imovini u Republici Srpskoj. Vijest ovoj odluci u regionalnim medijima izazvala je mnoštvo reakcija. U nekima od njih, odluka se predstavlja kao “napad na srpski narod”, a u drugima se osporava legalitet visokog predstavnika.

 

Javni emiter Radio-televizija Republike Srpske i novinska agencija Srna izvještavali su o odluci jednostrano, u velikom broju članaka pisanih u negativnom tonu. O ovoj temi objavili su 57 članaka u samo tri dana. U gotovo svim člancima prenose se izjave u kojima se osporavaju legitimitet visokog predstavnika i valjanost njegove odluke, a sama odluka se osuđuje. U isto vrijeme, objavili su samo po jedan članak koji ne prenosi ovakve stavove. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.

 

RTRS i Srna propratili su sankcije koje je Velika Britanija uvela Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović sa 70 tekstova objavljenih u četiri dana, prenoseći izjave zvaničnika/ca i drugih ličnosti iz političkog života, u kojima se sankcije opisuju kao “napad na Srpsku”. 

RTRS je u centralnoj informativnoj emisiji, a potom i u dva teksta na portalu, posve neosnovane izjave Dževada Galijaševića o tome da tajne službe nekoliko zemalja planiraju “praktično kidnapovati” Milorada Dodika predstavio kao činjenice. Detalje pročitajte u analizi ispod.

Anonimni portal objavio je dezinformativan članak s gotovo dvije godine starom izjavom Bakira Izetbegovića o “strahovitom oružju u rukama BiH” i predstavio izjavu kao aktuelnu. Više o ovoj temi pročitajte u nastavku.

Teorija zavjere o takozvanim chemtrailsima jedna je od najraširenijih i još uvijek je popularna. U analizi ispod pročitajte više o novim viralnim objavama na društvenim mrežama, u kojima se netačno tvrdi da tragovi koje ostavljaju avioni dokazuju da nas “zaprašuju”. 

U aprilu smo na Facebooku naišli na još dvije objave lažnih nagradnih igara iza kojih navodno stoji trgovački lanac Bingo. Riječ je o prevari koju smo raskrinkali u analizi koju možete pročitati u analizi iz februara 2022. 

Društvenim mrežama dijeli se videoisječak koji prikazuje predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena, uz netačne tvrdnje da je Biden navodno pomislio da, umjesto pape, razgovara s afroameričkim bejzbol-igračem. Šta su činjenice, čitajte u analizi u nastavku. 

Brojni portali izvijestili su da je “banka Vatikana” kupila rublje kako bi njima plaćala ruski gas. Izvor ovakvih navoda je šaljivi tweet.

Rat u Ukrajini još uvijek je jedna od najzastupljenijih tema u domaćim medijima i među korisnicima/ama društvenih mreža. Tako se na društvenim mrežama širi netačna tvrdnja da je predsjednik Ruske Federacije donio uredbu kojom se povećavaju sve plate, penzije i socijalna davanja u ovoj zemlji te da je ona stupila na snagu. Detalje pročitajte u analizi ovdje.

Crtana serija “Simpsoni” neiscrpan je izvor materijala za teoretičare zavjere. Ovaj put, fotošopirane fotografije iskorištene su za tvrdnju o tome da je rat u Ukrajini planiran. Više pročitajte u analizi ispod.

Brojni portali u regionu objavili su članke u kojima se tvrdi da je platforma Google Maps uklonila zamućenje s objekata vojne infrastrukture u Rusiji. Ipak, platforma je demantovala ovakve navode, a ruski vojni objekti nisu jedini koji su vidljivi na mapama.

Relativizacija napada Rusije na Ukrajinu česta je pojava u medijima u regionu kroz opisivanje rata eufemizmom “specijalna vojna operacija”. Na koji način pojedini mediji označavaju rat u Ukrajini pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje.

 Slika: Raskrinkavanje.ba

Netačne tvrdnje o ruskom “zarobljavanju” američkog general-pukovnika Rogera L. Cloutiera u Ukrajini na društvenim mrežama dijele se i uz neautentičan videosnimak privođenja muškarca, koji bi trebao da posluži kao dokaz ovih navoda. Više o ovoj temi pročitajte u nastavku.  

Korisnici/e društvenih mreža dijele objavu u kojoj se tvrdi da se od Vladimira Putina tražilo da komentariše sankcije koje je Crna Gora uvela Rusiji, na šta je on navodno rekao da “nema šta komentarisati o zemlji koja ima manje stanovnika nego Moskva prostitutki”. Ipak, ne postoje dokazi da je Putin ikada izgovorio ove riječi. Detalje pročitajte u analizi na linku

Ruski “pronalazak” dronova s kanisterima za tečnost, navodno u kasarni koju je ukrajinska vojska napustila, ispraćen je na društvenim mrežama neutemeljenim tvrdnjama da je riječ o “dronovima za izazivanje kovida i drugih bolesti”. Više o ovoj temi pročitajte na linku.

Popularna novinarka Lara Logan, nekadašnja dopisnica poznatog američkog magazina “60 Minutes”, u jednom televizijskom gostovanju iznijela je niz dezinformacija koje odgovaraju proruskom narativu “opravdanosti” invazije na Ukrajinu. Šta Logan tvrdi, a šta su činjenice pročitajte u novom storyju Raskrinkavanja ovdje

Slika: Raskrinkavanje.ba

Nakon raketiranja željezničke stanice u ukrajinskom Kramatorsku, na društvenim mrežama postala je viralna tvrdnja da serijski broj koji je snimljen na bačenoj raketi dokazuje da je ukrajinska. Ovaj broj, ipak, ne dokazuje takvo nešto.

(Raskrinkavanje.ba)