Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Teorija zavjere o Dodikovoj otmici i dezinformacije iz Ukrajine

Na društvenim mrežama i u medijima se već sedmicama objavljuju dezinformacije koje se tiču rata u Ukrajini. Ni sedmica iza nas nije bila izuzetak. Pored navedenog, obilježila ju je i teorija zavjere o planu NATO-a da otme Milorada Dodika.

Mjesec od početka rata u Ukrajini, dezinformacije i netačne tvrdnje o ovom sukobu dijele se jednakim intenzitetom.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u intervjuu za CNN da rat u njegovoj zemlji ne bi počeo da je Ukrajina bila članica NATO-a. Pojedini mediji su svoje članke o ovom intervjuu opremili naslovima u kojima se netačno tvrdi da je Zelenski okrivio NATO za rat u Ukrajini. Detalje čitajte na linku.

Citat u kojem Vladimir Putin govori o ljudima koji ga nazivaju Hitlerom i ubicom, ali i u kojem navodi da će jednog dana “svijet sve shvatiti” o njegovoj navodnoj borbi protiv “nacista”, viralan je na društvenim mrežama. Ipak, ne postoje dokazi da je citat autentičan.

Društvenim mrežama dijele se snimci koji navodno prikazuju koncentracioni logor u kom je ukrajinski bataljon Aidar “mučio i ubijao civile”. Na snimcima, ipak, nije nikakav logor, već vojna baza u kojoj je ovaj bataljon boravio i trenirao.

Ruski politolog i propagandist Sergej Mihejev je u televizijskoj emisiji iznosio prijetnje upotrebom nuklearnog oružja protiv NATO članica. Anonimni portal Sve za vas netačno ga je predstavio kao “ruskog ministra”.

Korisnici/e društvenih mreža, ali i pojedini portali, ustvrdili su da je snimak nedavne posjete ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog bolnici u Kijevu lažan i ranije snimljen. Kao “dokaz” su naveli da se na snimku  pojavljuje Ina Derusova, koja je poginula krajem februara. Ova tvrdnja nije tačna. Na snimku se vidi Tatjana Ostaščenko, komandantica ukrajinskih vojnih medicinara. Detalje pročitajte na linku.

Tvrdnja da je u Moskvi otvoren srpski restoran umjesto McDonald’sa postala je viralna na društvenim mrežama. Osim Facebook i Twitter korisnika/ca, navode da su “srpske pljeskavice” zamijenile McDonald’s objavili su i pojedini mediji. U pitanju je lažna vijest. Šta su činjenice, pročitajte na linku. 

Vijest o tome da su Putinovi portreti izloženi u zagrebačkoj IKEA-i prenijeli su pojedini regionalni mediji. Ipak, fotografije koje prikazuju portrete Vladimira Putina u zagrebačkoj robnoj kući IKEA nisu stvarne. U pitanju je fotošop.

Rusko ministarstvo odbrane objavilo je da većina evakuisanih civila Mariupolja želi da bude prebačena na teritorije pod kontrolom proruskih snaga te da je tek nekolicina izbjegla na teritoriju pod kontrolom vlade Ukrajine. Zvanični podaci pokazuju da su desetine hiljada civila iz Mariupolja kroz humanitarne koridore izbjegle u Zaporožje, grad koji kontrolišu ukrajinske snage. Detalje čitajte u analizi.

Rat u Ukrajini podstakao je mnoge teoretičare/ke zavjere da na društvenim mrežama iznesu nove besmislice o “chemtrailsima”. Naime, pobornici/e ove decenijama stare teorije zavjere tvrde da je zaprašivanje stanovništva iz aviona prestalo jer je ruska vojska uništila biolaboratorije u Ukrajini, u kojima su se navodno proizvodile hemikalije za tu namjenu. Radi se o potpunoj izmišljotini. 

Korisnici/e društvenih mreža “popularizovali/e” su crvene smrdibube tvrdnjama da je riječ o radioaktivnim insektima koji su došli iz Černobila. Neki portali su svoje članke o ovom fenomenu opremili dezinformativnim i klikbejt naslovima. Ipak, radi se o insektima koji su odavno prisutni i uobičajeni – i nisu radioaktivni. Više o ovome čitajte u analizi ispod.

Pojedini portali objavili su da je srbijanska aviokompanija Air Serbia obustavila letove za Moskvu. To ipak nije tačno. Detalje pročitajte u našem novom storyju.

Ogroman broj dezinformacija o ruskom napadu na Ukrajinu, koji traje već mjesec, ujedinio je platforme za provjeru činjenica širom svijeta u borbi protiv netačnih informacija.

Raskrinkavanje, kao verifikovana članica Međunarodne mreže za provjeru činjenica IFCN, dio je ovih globalnih napora. Kao rezultat zajedničkog rada 120 članica IFCN-a, nastala je web stranica na kojoj već sada možete pronaći fact-checking analize o više od 900 dezinformacijama koje se pojavljuju širom svijeta, kao i interaktivnu mapu koja prikazuje gdje se koje dezinformacije šire.

I regionalna See Check mreža portala za provjeru činjenica također doprinosi suzbijanju dezinformacija o ruskoj invaziji. U regionalnom live blogu tako možete pronaći više od 120 analiza dezinformacija koje kruže našom regijom, a putem Viber grupe možete dobijati i redovna obavještenja o novim tekstovima.

Kako i vi možete učestvovati u borbi protiv dezinformacija o ratu u Ukrajini te gdje možete pročitati najaktuelnije novosti, saznajte na linku.

Tokom prethodne sedmice bavili smo se i dezinformacijama koje se tiče aktuelnih dešavanja u našoj zemlji i regionu. 

Javna novinska agencija Srna objavila je da NATO planira da izvrši otmicu Milorada Dodika. “Vijest” je prenijeta na nizu drugih portala, uključujući i javni servis RTRS. Izvor ovih navoda je opskurni portal IN4S, koji svoja “ekskluzivna saznanja” nije potkrijepio bilo kakvim dokazima. Šta su činjenice i kako je ova teorija zavjere prešla put od nekredibilnog portala do javnih medija, pročitajte na linku.

Godinama se ponavlja tvrdnja da se operacija NATO saveza 1999. godine u Saveznoj Republici Jugoslaviji zvala “Milosrdni anđeo”. To ipak nije tačno. Iako se ne zna ko je skovao termin “Milosrdni anđeo”, naziv NATO operacije bio je “Saveznička sila”. Detalje čitajte u analizi i pogledajte u storyju.

 Čitatelji/ke su nam prijavili/e nekoliko članaka o usvajanju inicijative kojom se od nadležnih institucija traži da se građanima/kama Srbije iz Sandžaka omogući dobijanje državljanstva BiH po skraćenoj proceduri. U naslovima tih članaka, inicijativa Skupštine Kantona Sarajevo, koja je će biti upućena u nekoliko bh. institucija, predstavljena je kao završeno zakonsko rješenje. Detaljnije na linku.

Portal Čajevi za?, o kojem je Raskrinkavanje pisalo u više navrata, kontinuirano se koristi degutantnom strategijom izmišljanja vijesti o smrtima poznatih ličnosti za privlačenje čitatelja/ki.

Čitatelji/ke su nam prijavili/e članke pojedinih portala u čijim se naslovima navodi da je teniser Novak Đoković doživio saobraćajnu nesreću. Riječ je ipak o vijesti staroj gotovo pet godina, koja je u naslovima nekih članaka na manipulativan način predstavljena kao aktuelna. Detalje pročitajte na linku.

Na Facebook stranicama Glas za život i Sara - Mjesto za tebe tvrdi se da pružaju savjete i podršku ženama koje se suočavaju s neželjenom trudnoćom. Ipak, sadržaj na ovim stranicama obiluje dezinformacijama i štetnim mitovima o abortusu, a ima za cilj da odvrati žene od ovog zahvata. Kako to izgleda, pogledajte u videu, a detalje čitajte u našoj analizi.

Pseudonaučne tvrdnje o učinkovitosti soka od cvekle, jabuke i mrkve u borbi protiv raka kruže na internetu već godinama. Ove godine, ponovo su objavljene na portalu Korisni savjeti. Šta su činjenice, pročitajte na linku. 

Izmišljeni vitamin B17 netačno se predstavlja kao magični lijek za rak na stranicama anonimnih portala. Na portalu Korisni savjeti, ovaj “lijek” bio je tema članka u februaru. Šta su činjenice, pročitajte na linku.

Lažne nagradne igre koje navodno organizuje trgovački lanac Bingo i dalje se objavljuju na Facebooku. Riječ je o manipulaciji kojom se korisnici/e ove društvene mreže navode da se prijave na pretplatničku uslugu koja potencijalno može dovesti do finansijskih gubitaka.

Na Facebooku su se ponovo pojavile lažne nagradne igre u čijem je središtu manipulacija strahom od mogućih posljedica rata u Ukrajini. Kako prepoznati ovakve prevare, pročitajte na linku.

Nakon što je širom Evrope uočena saharska prašina, pojedini/e korisnici/e društvenih mreža počeli/e su tvrditi da se stanovništvo “zaprašuje pustinjskim pijeskom”. U pitanju su lažna vijest i teorija zavjere. Vjetar donosi pijesak iz Sahare.

Korisnici/e društvenih mreža, kao i mediji, često koriste fotografije kao sredstvo dezinformisanja javnosti. Nekada je riječ o autentičnim fotografijama predstavljenim uz netačne tvrdnje, a nekada o fotografijama kojima se manipulisalo. Koliko ste vješti u prepoznavanju i provjeri ovih manipulacija, saznajte odgovarajući na pitanja u našem novom kvizu.

 

(Raskrinkavanje.ba)