Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Tito, Gates i vakcine

Tokom protekle sedmice pisali/e smo o nizu različitih dezinformacija, manipulacija i teorija zavjere vezanih za pandemiju bolesti Covid-19 i vakcine korištene u imunizaciji stanovništva. Pored ovih, bavili/e smo se i različitim svjetski viralnim dezinformacijama, te godinama uvriježenim mitovima bez utemeljenja.

U sedmici iza nas najaktuelnije teme ponovno su bile vezane za pandemiju bolesti Covid-19, te imunizaciju i vakcine. Nakon gotovo godinu i po dana od proglašenja pandemije bolesti Covid-19, od koje je u svijetu do sada preminulo više od 4.5 miliona ljudi, dezinformacije i teorije zavjere o ovoj bolesti kao “prevari” i dalje se dijele. Jedna od njih je i ona o svojevrsnom proglasu o tome da je Covid-19 “prevara”, a koji sadrži i kompilaciju tvrdnji ranije ocijenjenih kao teorija zavjere. Detaljnije o ovoj temi pročitajte u analizi koja slijedi.

 

Korisnici/e društvenih mreža dijele videosnimak Kanađanina Patricka Kinga koji je navodno na sudu dokazao da virus SARS-CoV-2 nije izolovan. Riječ je, zapravo, o pogrešnom tumačenju i interpretiranju pravne terminologije.

 

Pojedini portali predstavili su nezvanično pismo grupe anonimnih policijskih službenika/ca koji izražavaju nezadovoljstvo anti-pandemijskim mjerama kao “ustanak” švicarske policije, i “odbacivanje velikog reseta” i “lažne pandemije”. Ipak, ovakve tvrdnje zapravo su manipulativne, budući da nije riječ o zvaničnom stavu policije ili policijskog sindikata, već o stavu grupe anonimnih policajaca/ki. Više o ovoj temi pročitajte u analizi ispod.

 

Na domaćem govornom području dijeli se snimak govora njemačkog advokata Reinera Fuellmicha koji iznosi niz netačnih tvrdnji o pandemiji Covid-19, stopi smrtnosti od ove bolesti, PCR testovima i vakcinama. Riječ je o od ranije poznatim dezinformacijama, a detaljnije pročitajte ispod.

U intervjuu za portal Source, bivša novinarka Merima Spahić iznijela je niz netačnih tvrdnji o Covid-19 i vakcinama protiv te bolesti. Spahić je, između ostalog, tvrdila da je vakcina promovirana prije proglašenja pandemije Covid-19, te da smo “znali” da ćemo se morati vakcinisati čim se pojavila ta bolest. Šta je još tvrdila i zbog čega su ove tvrdnje neutemeljene pročitajte u analizi koja slijedi. 

Podaci o prijavljenim neželjenim efektima vakcinacije, izvučeni iz konteksta, iskorišteni su za članke u kojima se netačno tvrdi da je više ljudi umrlo zbog vakcinacije protiv Covid-19 u SAD u jednoj sedmici nego od same bolesti. Više o ovoj temi pročitajte ispod.

Snimak za koji se tvrdi da prikazuje prisilnu vakcinaciju djece u Australiji viralan je na društvenim mrežama. Na snimku se vidi policija i medicinsko osoblje kako razdvajaju dječaka od oca. Nasuprot tvrdnjama o prisilnoj vakcinaciji, iz policije su rekli da je na snimku zabilježen porodični incident koji nema nikakve veze s vakcinacijom ili testiranjem. Detalje pogledajte u našem novom storyju.

Na društvenim mrežama širila se i netačna tvrdnja o korištenju ćelija fetusa za proizvodnju vakcina. Za razvoj i u proizvodnji nekih vakcina zaista se koriste ljudske ćelijske/stanične linije, koje su izvedene od originalne ćelije. Ove ćelijske linije nisu ćelije fetusa: to su linije nastale na osnovu ćelije fetusa od prije nekoliko decenija. Ipak, vakcine proizvođača Moderna, Pfizer i Johnson&Johnson nisu zasnovane na tehnologiji u kojoj se takve ćelije koriste. Detaljnije o ovoj temi pročitajte u nastavku.

Na stranicama Hrvatske udruge roditelja aktivista u julu su dijeljene dezinformativne objave o miokarditisu, čiji je cilj bio odvraćanje roditelja od vakcinacije djece i mladih protiv Covid-19. Riječ je, ipak, o nizu manipulacija, dezinformacija i teorija zavjere bez utemeljenja u činjenicama.

Izvještavajući o podacima prikupljenim preko EudraVigilance sistema u vezi s navodnim nuspojavama vakcina protiv Covid-19, jedan srbijanski portal izostavio je informaciju da je riječ o prijavljenim sumnjama na neželjene efekte koji nisu nužno povezani s vakcinama ili uzrokovani njima. Više o ovoj temi pročitajte u analizi ispod.

Društvenim mrežama na našem govornom području kruži snimak čovjeka koji se lažno predstavlja kao doktor medicine s Univerziteta Oxford i iznosi niz netačnih tvrdnji o vakcinama protiv Covid-19. Ipak, “doktor” sa snimka niti je studirao medicinu, niti bilo šta drugo na Oxfordu, a njegovi navodi o vakcinama posve su neutemeljeni. 

Korisnici/e društvenih mreža dijele fotografiju negativnih i pozitivnih kontrolnih briseva za brze testove na Covid-19, tvrdeći da je riječ o unaprijed pripremljenim testovima. Činjenice, ipak, govore suprotno, a detalje pogledajte u našem storyju.

U sedmici iza nas bavili/e smo se i nekim od svjetski viralnih dezinformacija kao što je tvrdnja da je američki predsjednik zaspao tokom sastanka sa izraelskim premijerom. Kako je analiza pokazala, ovi navodi rezultat su isječenog snimka. Detaljnije o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.

Anonimni portali prenijeli su viralnu dezinformaciju, poteklu s engleskog govornog područja, o tome da je uhapšen Bill Gates. Ovakve tvrdnje dio su rasporostranjenog QAnon narativa, širile su se i ranije u više navrata, te nemaju nikakvo utemeljenje u realnosti. Gates, ipak, ni ovoga puta nije uhapšen. Više o ovim navodima i njihovoj pozadini pročitajte ispod. 

Tokom protekle sedmice analizirali/e smo i jednu od veoma rasportanjenih urbanih legendi na našem govornom području. Godinama unazad, internetom kruži priča o Titovoj posjeti Bijeloj kući 1971. godine i navodnom paljenju cigare, iako je to bilo “strogo zabranjeno”. Riječ je, zapravo, o uvriježenom mitu bez utemeljenja u činjenicama. 

Federalni premijer Fadil Novalić je već nekoliko puta bio u središtu dezinformacija i satiričnih članaka. Ovoga puta, na društvenim mrežama se dijelila njegova navodna izjava o brzoj cesti između Sarajeva i Goražda. Izjava zapravo potiče iz satiričnog članka, a detalje pročitajte na linku.

 

 

Pisali/e smo i o tvrdnjama da deset miliona stanovnika/ca Turske govori/e srpski jezik. Ipak, da bi ove tvrdnje bile tačne, stopa rasta stanovništva koje govori srpski jezik morala bi biti od 30 do skoro 60 puta viša od ukupnog porasta stanovništva Turske od 1965. do 2020. godine. Analizu ovih navoda pročitajte u nastavku.

Među vijestima o potpisu Lionela Messija za Paris Saint Germain našla se i netačna tvrdnja da se broj pratitelja/ki na zvaničnom Instagram nalogu ovog kluba uduplao za samo 24 sata nakon što je ugovor potpisan. O tome odakle je ova tvrdnja potekla, te kakav je bio stvarni uticaj prelaska Messija u redove PSG-a na broj pratitelja/ki ovog tima na Instagramu, pročitajte u analizi ovdje

 

 

Anonimni portali gotovo godinu dana unazad povremeno iznova recikliraju lažnu vijest o masovnim otkazima koje će u Njemačkoj navodno dobiti balkanski/e radnici/e. Za ove tvrdnje, ipak, ne nude apsolutno nikakve dokaze, a Njemačkoj je potrebno više radnika/ca nego ranije. Više o ovoj temi pročitajte u analizi koja slijedi.

Kao odgovor na talibansko preuzimanje Avganistana i bojazni da će to značajno ugroziti prava žena u toj zemlji, korisnici/e društvenih mreža dijele fotografiju koju je 2010. godine objavila jemenska fotografkinja Boushra Almutawakel. Ipak, neki je pogrešno pripisuju “iranskom fotografu”. Više o ovoj temi pročitajte na linku.

 

Na društvenim mrežama viralna je slika koja navodno prikazuje snimak s ekrana kanala CNN, u kom se vidi kako ovaj medij “hvali” talibanske borce jer odgovorno nose zaštitne maske. Riječ je ipak, o neadekvatnoj interpretaciji satire, a više o ovoj temi pročitajte ovdje

 

 

(Raskrinkavanje.ba)