Raskrinkavanje.ba

“Rasvjetljavanje”: Koje se dezinformacije o feminizmu i 8. martu iznova vraćaju?

Ova analiza je označena kao: Rasvjetljavanje

U “prebunking” serijalu “Rasvjetljavanje”, Raskrinkavanje predstavlja dezinformacije o feminizmu i borbi za ženska prava, kao i one usmjerene protiv žena, koje se u medijskom i javnom prostoru pojavljuju iz godine u godinu.

Foto: Raskrinkavanje.ba

U okviru prebunking serijala Rasvjetljavanje, Raskrinkavanje čitateljima/kama nastoji ukazati na dezinformacije i manipulativne narative o određenim događajima prije nego što se pojave u javnom prostoru. U prethodnim analizama iz ovog serijala Raskrinkavanje je pisalo o dezinformacijama koje se u javnom prostoru pojavljuju u vezi s genocidom u Srebrenici, Danom državnosti BiH i Dejtonskim sporazumom, obilježavanjem Dana Republike Srpske 9. januara, NATO kampanjom zračnih napada na SR Jugoslaviju i klimatskim promjenama (1, 2, 3, 4, 5).

Uoči obilježavanja Međunarodnog dana žena 8. marta 2025. godine, u nastavku serijala “Rasvjetljavanje” bavimo se dezinformacijama o ovom prazniku i feminizmu, kao i drugim primjerima rodno zasnovanih dezinformacija protiv žena, s kojima smo se susretali u našem prethodnom radu i koje možemo očekivati i ove godine.

Borba za prava žena nije zavjera protiv čovječanstva

Feminizam kao društveni pokret prethodnih je godina već bio meta teorija zavjere na društvenim mrežama. Raskrinkavanje je još 2022. godine pisalo o široko rasprostranjenoj teoriji zavjere prema kojoj je američka porodica Rockefeller “priznala” da je osmislila feminizam s ciljem da unište porodicu i dobiju kontrolu nad djecom, da stvore društvo egoističnih robova i da bi i žene radile i plaćale porez.

Osmi Mart Prebunking

Foto: Screenshot

Kako je u analizi Raskrinkavanja objašnjeno, ovaj izmišljeni citat učestalo se dijeli na društvenim mrežama na našem govornom području još od 2017. godine, što znači da je riječ o relativno staroj i poprilično rasprostranjenoj dezinformaciji.

Raskrinkavanje je u martu 2024. godine pisalo o teoriji zavjere da feminizam služi kako bi uklonio muškarce iz porodice, što bi trebalo rezultirati lakšim otimanjem i kontrolisanjem djece. I obilježavanje Međunarodnog dana žena, tvrdilo se, služi u ove svrhe. Ovi navodi potekli su s Facebook profila Marko Kraljevic Ponovo Jaše, koji učestalo širi dezinformacije i teorije zavjere sa svojim prijateljima/kama. Povod za ovo “zavjerološko” objašnjavanje feminizma i 8. marta bio je slučaj Ane Mihaljice, majke iz Novog Sada, kojoj je Centar za socijalni rad prošle godine oduzeo pravo skrbi o troje maloljetne djece zbog sumnji na zlostavljanje i zapuštanje. U očima autora spomenute objave o feminizmu posrijedi je bila zavjera države da majci bez razloga uzme djecu, a do takvih situacija dolazi jer u porodici nema muškarca “zbog feminizma”.

Narativi koji predstavljaju feminizam kao dio neke osmišljene zavjere koja za cilj ima  uništavanje porodice i eksploataciju djece nisu samo činjenično neutemeljeni, već i opasni. To je pogotovo naglašeno u trenutku kada se prava žena osporavaju na različite načine i kada se žene u BiH, regionu i cijelom svijetu suočavaju s visokim stopama rodno zasnovanog nasilja, ograničavanjem ili potpunim ukidanjem reproduktivnih prava, pa čak i ograničavanjem prava na obrazovanje, rad i slobodno kretanje. U takvoj situaciji, predstavljanje pokreta čija je svrha borba za prava žena kao zavjere za uništenje porodice stavlja žene u još goru poziciju, pogotovo one koje se bave aktivizmom ili se na bilo koji način pokušavaju zauzeti za sebe i druge.

Dezinformacije o zdravlju koje targetiraju žene

Teorije zavjere o feminizmu i Danu žena nisu jedine dezinformacije koje se mogu negativno odraziti na dobrobit žena koje targetiraju. Udruženje građana/ki “Zašto ne” je 2024. godine objavilo publikaciju pod nazivom “Rodno i identitarno zasnovane dezinformacije u Bosni i Hercegovini”. U sklopu rada na njoj kreirana je i analizirana baza rodno i identitarno zasnovanih dezinformacija na osnovu analiza koje je objavilo Raskrinkavanje u periodu od tri godine.

Rodno zasnovane dezinformacije u publikaciji su definisane kao “aktivnosti informisanja koje napadaju ili omalovažavaju osobe na osnovu njihovog spola te koriste rodno usmjerene narative za promociju političkih, društvenih ili ekonomskih ciljeva”. Rodno i identitarno zasnovane dezinformacije u publikaciji podijeljene su u nekoliko kategorija. Među kategorijama koje se ističu kao one u kojima dezinformacije gotovo isključivo ili u potpunosti targetiraju ili eksploatišu žene našle su se “rodno specifične dezinformacije o zdravlju” i “objektivizacija radi finansijske dobiti”.

Naime, prema ocijenjenim tvrdnjama u analizama Raskrinkavanja, značajan broj dezinformacija koje su usmjerene ka ženama na društvenim mrežama i u medijima tiču se njihovog zdravlja, najčešće reproduktivnog. 

Raskrinkavanje je tako u analizi objavljenoj 15. marta 2022. godine pisalo o različitim izmišljenim ili manipulativno predstavljenim zdravstvenim posljedicama abortusa, objavljenim na Facebook stranicama Glas za život i Sara - Mjesto za tebe. Na ovim Facebook stranicama tvrdilo se da abortus uzrokuje rak dojke, smanjuje mogućnost za zdravu trudnoću kasnije u životu i da će žene koje se odluče na prekid trudnoće gotovo sigurno patiti od posttraumatskog stresnog poremećaja i kliničke depresije. Iza stranica i dezinformacija koje se na njima objavljuju, kako je istraživanje Raskrinkavanja pokazalo, stoji nevladina organizacija koja djeluje kao podružnica američke antiabortus organizacije Heartbeat International.

Osim dezinformacija o posljedicama abortusa koje imaju za cilj utjecati ana javno mnijenje ili odvratiti žene od ovog čina, u Bosni i Hercegovini su često kružile i dezinformacije o preventivnim pregledima i preparatima koji spašavaju živote mnogih žena, uključujući mamografiju i HPV vakcine koje preveniraju infekciju virusom koji uzrokuje rak materice. Za mamografiju se tvrdilo da je “organizovani zločin nad ženama” i da zapravo uzrokuje rak dojke (1, 2). Kada je riječ o HPV vakcinama, na društvenim mrežama i pojedinim portalima dijelile su se neutemeljene tvrdnje o tome kako su one izuzetno opasne i gotovo u potpunosti neefikasne (1, 2).

Proteklih godina također su zabilježene dezinformacije o kontracepciji i menstruaciji, pa se tako tvrdilo da vrijeme prve menstruacije i ulaska u menopauzu “utječe” na životni vijek i zdravlje žene. Pored toga, u našoj zemlji su se dijelili i pseudonaučni prirodni “lijekovi” za zdravstvene poteškoće poput mioma i cisti na jajnicima (1, 2, 3).

U zaključku, žene redovno bivaju targetirane dezinformacijama o njihovom tijelu i zdravlju, često u vezi s prevencijom i tretiranjem vrlo ozbiljnih zdravstvenih problema kao što je rak.

Objektivizacija za klikove

U publikaciji “Rodno i identitarno zasnovane dezinformacije u Bosni i Hercegovini” zabilježena je posebna kategorija koja targetira isključivo žene - “objektivizacija radi finansijske dobiti”. U toj kategoriji su primjeri članaka objavljenih pod klikbejt-naslovima u kojima se čitateljima/kama obećava seksualno eksplicitan sadržaj s nekom poznatom ženom.

U analizi iz juna 2021. godine Raskrinkavanje je pisalo o portalu Slavorum na kojem su se redovno objavljivali članci u čijim se naslovima tvrdilo da sadrže snimke seksa poznatih regionalnih pjevačica poput Jelene Karleuše, Svetlane Ražnatović i Katarine Grujić. Sadržaj članaka, pak, ne odražava sadržaj naslova. U njima nema nikakvih snimaka seksa niti bilo čega sličnog tome.

Ova praksa nije bila svojstvena samo portalu Slavorum; Raskrinkavanje je više puta pisalo o sličnim naslovima objavljenim na različitim portalima (1, 2, 3, 4). Krajnji cilj objavljivanja ovakvih naslova je profit, s obzirom na to da portali zarađuju od oglašivača, a što više klikova neki sadržaj privuče, to je veća zarada na njemu. 

Ovakav pristup normalizuje objektivizaciju žena i komodifikaciju seksualnosti u virutalnom prostoru. Osim toga, šireći dezinformacije o seksualnom životu javnih ličnosti, ovakvi portali čine ih metom podsmijeha, mržnje i zlostavljanja na internetu. 

Dakle, dezinformacije o ženama, njihovim pravima, feminizmu i Danu žena, kao i dezinformacije koje se “serviraju” samim ženama o njihovim tijelima i zdravlju, vrlo su prisutne u Bosni i Hercegovini i regiji. S obzirom na količinu takvih dezinformacija, Raskrinkavanje je na svojoj stranici istaknulo rubriku “Preko margine”, u kojoj možete pronaći sve analize vezane za dezinformacije o ženama i drugim marginalizovanim skupinama.

U sljedećoj analizi prebunking serijala “Rasvjetljavanje” moći ćete čitati pregled najvažnijih historijskih činjenica u vezi s feminizmom i obilježavanjem Međunarodnog dana žena 8. marta, kao i činjenicama u vezi s dezinformacijama kojima se žene često targetiraju.

(Raskrinkavanje.ba)