Raskrinkavanje.ba

Pregled sedmice: Dezinformacije o ratu u Ukrajini ne prestaju, ali manipuliše se i drugim temama

Raskrinkavanje je tokom protekle sedmice pisalo o različitim dezinformacijama vezanim za rat u Ukrajini, ali i o drugim aktuelnim temama u domaćim medijima o kojima su objavljivane manipulativne tvrdnje.

Raskrinkavanje je u sedmici iza nas analiziralo niz aktuelnih dezinformacija, od kojih se značajan broj odnosio na rat u Ukrajini. Uprkos činjenici da se vojna dejstva Rusije odvijaju u svim dijelovima Ukrajine, a ne samo u Donbasu, te da vojna ofanziva na ovu državu predstavlja jasno kršenje međunarodnog prava, mnogi mediji iz regiona usvojili su narativ o “specijalnoj vojnoj operaciji” u Ukrajini, s ciljem opravdavanja postupaka Rusije. Zajedno sa partnerskim platformama za analizu činjenica Raskrinkavanje iz Crne Gore i FakeNews Tragač, analizirali smo koje termine mediji u regionu koriste za označavanje ruske invazije.

Na društvenim mrežama, ali i u člancima pojedinih medija, za fotografiju kojom je Financial Times ilustrovao članak o izbjeglicama u Ukrajini tvrdi se da je zapravo nastala u Siriji. Činjenica je da je fotografija zaista nastala u Ukrajini u martu ove godine. Analizu Raskrinkavanja pročitajte ovdje

 

Na društvenim mrežama i u nekim medijima objavljene su tvrdnje da su proruski/e demonstranti/kinje vozili/e hiljade automobila na protestu u Berlinu, uz implikacije da  podržavaju rusku invaziju u Ukrajini. Kao “dokaz” je korišten snimak protesta, na kojem se vidi kolona automobila s ruskim zastavama. Ipak, na ovom protestu je učestvovalo znatno manje ljudi od onoga što se tvrdi, o čemu su izvještavali kredibilni mediji. Detalje čitajte u analizi u nastavku.

Mila Alečković, klinička psihologinja i prominentna teoretičarka zavjere iz Srbije, govorila je o ruskoj invaziji na Ukrajinu u emisiji na YouTube kanalu Balkan info. Jedna od njenih neutemeljenih tvrdnji bila je i da je rat u Ukrajini “Covid-20 operacija”, a da su stvarni cilj ruskog napada biolaboratorije u Ukrajini. Ništa od toga, ipak, nije tačno. Više o ovoj teoriji zavjere pročitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje.

Slika: Raskrinkavanje.ba

Suprotno tvrdnjama s društvenih mreža, komandant Savezničke kopnene komande NATO saveza Roger L. Cloutier nije uhapšen, odnosno zarobljen u Ukrajini od ruske vojske. Pored toga što je Cloutier na svom LinkedIn profilu nekoliko dana nakon što su se ove tvrdnje pojavile objavio fotografije iz Turske, izvori iz NATO štabova su također demantovali ove navode. Detalje čitajte u analizi ovdje.

 

Nakon što je Rusija objavila da je u Ukrajini navodno uništila S-300 sistem, koji je ovoj zemlji donirala “jedna evropska država”, pojedini portali i korisnici/e Facebooka ustvrdili su da je uništena donacija Slovačke, koja je Ukrajini dostavljena nekoliko dana ranije. Premijer Slovačke negirao je ovakve navode.

Dezinformacije o ukrajinskim izbjeglicama dio su manipulativnih narativa o ratu u Ukrajini u online prostoru. Provjerite u kvizu Raskrinkavanja da li prepoznajete lažne vijesti i manipulacije o izbjeglicama iz Ukrajine u medijima i na društvenim mrežama. Kviz pronađite ovdje.

Slika: Raskrinkavanje.ba 

Videosnimak gostovanja novinarke Lare Logan u jutarnjem programu, u kojem je iznijela mnoštvo neutemeljenih tvrdnjih u korist narativa o opravdanosti ruske invazije na Ukrajinu, postao je viralan na društvenim mrežama. Šta Logan tvrdi, a šta su činjenice, pročitajte u analizi u nastavku.

Pojedini mediji i korisnici/e društvenih mreža objavili su fotografije medalja za koje se tvrdi da su pronađene u Ukrajini i da su se trebale dodijeliti vojnicima ove zemlje nakon “vraćanja” Krima. Činjenica je da fotografije ovih medalja nisu autentične niti postoje dokazi da je Ukrajina planirala “vratiti” Krim vojnom akcijom. Detalje čitajte u analizi na linku.

 

Na Facebook profilu poznatom po dijeljenu QAnon teorija zavjere učestalo se objavljuju tvrdnje koje nastoje rusku invaziju u Ukrajini prikazati kao herojski čin spašavanja čovječanstva od elite koja tajno upravlja svijetom. Riječ je o kompleksnom “zavjerološkom” narativu, zasnovanom na neutemeljenim tvrdnjama. 

Niz portala u regionu objavio je tvrdnje ruskog ministarstva odbrane o tome da je vojska Rusije pronašla dokumente koji “dokazuju” da je Kijev planirao izvršiti ofanzivu na Donbas u martu 2022. Riječ je, ipak, o manipulativnom tumačenju stvarnih dokumenata. Detalje pročitajte u storyju Raskrinkavanja ovdje.

Slika: Raskrinkavanje.ba

Dževad Galijašević iznio je niz netačnih navoda o ruskoj invaziji na Ukrajinu u članku objavljenom na portalu IN4S. Invaziju je nazvao “specijalnom vojnom operacijom” čiji je cilj “čišćenje centara za razvoj oružja za masovno uništenje” u Ukrajini. Iako se radi o ranije prepoznatim dezinformacijama, članak su preuzeli javni mediji RTRS i Srna. Detalje čitajte u nastavku.

Nakon što je ukrajinska vojska ušla u grad Buča, koji je bio pod ruskom okupacijom više od mjesec, objavljeni su snimci na kojima se vide tijela žrtava na ulici. Brojni su mediji naveli da su snimci s tijelima žrtava lažirani te da se na njima navodno ne vide mrtvi ljudi. Analiza snimaka ukazuje na suprotno. Detalje pročitajte u storyju Raskrinkavanja na linku.

Slika: Raskrinkavanje.ba

Pored dezinformacija o ratu u Ukrajini, Raskrinkavanje je analiziralo i druge dezinformacije i manipulacije u domaćim medijima. Usljed poboljšanja epidemiološke situacije, u Hrvatskoj je nedavno ukinut najveći dio antipandemijskih mjera. Izvještavajući o ovome, veliki broj medija u Bosni i Hercegovini je svoje članke opremio netačnim naslovima u kojima se tvrdi da su ukinute sve mjere. Više o ovoj temi pročitajte u analizi. 

MUP Republike Srpske objavio je “crtež” muške osobe u vezi s istragom ubistva policijskog službenika Radenka Bašića. RTRS i ATV su uz “crtež” objavili i fotografiju muškarca, koja evidentno prikazuje istu osobu, čime je postalo jasno da MUP RS nije objavio crtež, već obradu fotografije. Navedeni mediji ustvrdili su i da je muškarac sa fotografije Adel Kabaš te da je navodno osumnjičen za spomenuto ubistvo. Izvori medijskih tvrdnji, kao i objavljenih fotografija, nikada nisu objavljeni. Detalje čitajte u analizi koju smo pisali zajedno sa našim partnerskim portalom Istinomjer. 

Hrvatski portal Index je prvog aprila objavio da će Kolinda Grabar-Kitarović voditi mirovne pregovore o ratu u Ukrajini zahvaljujući povjerenju koje je stekla kod ruskog predsjednika Vladimira Putina. Pojedini portali su ovu prvoaprilsku šalu prenijeli kao stvarnu vijest.

Izvještavajući o odluci o suspenziji entitetskog Zakona o nepokretnoj imovini, mediji iz Republike Srpske su Christiana Schmidta netačno nazivali “nelegitimnim” i “takozvanim visokim predstavnikom”. Zbog čega su takve kvalifikacije neutemeljene, pročitajte u analizi Raskrinkavanja.

Izmišljene tvrdnje o medicinskoj sestri koja živi u Njemačkoj i zarađuje 5.000 eura mjesečno anonimni portali objavljuju i u 2022. godini. Raskrinkavanje je o ovim manipulativnim navodima pisalo još 2019. godine, u analizi koju možete pročitati ispod.

RTRS je u centralnoj informativnoj emisiji, a potom i u dva teksta na portalu, posve neosnovane izjave Dževada Galijaševića o tome da tajne službe nekoliko zemalja planiraju “praktično kidnapovati” Milorada Dodika predstavio kao činjenice. Više o ovoj temi pročitajte u nastavku.

Na Facebooku, a potom i na portalu USK vijesti, objavljena je netačna informacija da je krajem marta provedena velika akcija po nalogu Tužilaštva BiH protiv neimenovanih humanitaraca koji su provodili humanitarne akcije u BiH i dijaspori. Ove navode je za Raskrinkavanje opovrgnuo portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona. Detalje čitajte u analizi ispod. 

Netačne tvrdnje o izjavi predsjednika Francuske Emmanuela Macrona o Africi i Francuskoj te navodnom odgovoru “profesora Amadou Duona” ponovo su viralne na društvenim mrežama. Raskrinkavanje je o priči o navodnoj lekciji koju je predsjedniku Francuske održao jedan afrički “profesor” pisalo u januaru 2021. godine, u analizi koju možete pročitati u nastavku.

Raskrinkavanje je pisalo u više navrata o dezinformativnim praksama anonimnog portal Čajevi za. Najčešća strategija prikupljanja klikova koju koristi ovaj portal jeste objavljivanje lažnih vijesti o smrtima poznatih. Za dijeljenje svojih sadržaja, portal Čajevi za sada koristi i više od 20 lažnih Facebook profila.

Izmišljene izjave američkog glumca Mela Gibsona o “holivudskoj eliti koja se gosti dječijom krvlju” popularne su na društvenim mrežama i ove godine. Ko je izvor ovih netačnih tvrdnji i šta su činjenice, pročitajte u analizi Raskrinkavanja iz decembra 2020. godine.

Na Facebooku se dijele fotografije “pametnog” prstena uz tvrdnje da je Apple plasirao povezane burme koje omogućavaju parovima da znaju sve o kretanju supružnika. Ova je “vijest” potekla sa satiričnog sajta. Detalje pročitajte u analizi na linku.

 

Neke od dezinformacija koje je Raskrinkavanje analiziralo u sedmici iza nas bile su vezane i za pandemiju bolesti Covid-19. Tvrdnju da osiguravajuća društva i francuski sudovi tretiraju smrt nakon vakcine protiv Covid-19 kao samoubistvo ranije smo ocijenili kao lažnu vijest. Sada je ova priča opet aktuelizovana, uz netačne tvrdnje da je ista praksa zabilježena u Njemačkoj. Više o ovoj temi pročitajte u analizi u nastavku.

Na društvenim mrežama viralne su objave u kojima se implicira da, za razliku od Rusije, pomoć Italiji tokom pandemije Covid-19 nisu poslale Evropska unija i Sjedinjene Američke Države. To, ipak, nije tačno. Detalje pročitajte u nastavku.

(Raskrinkavanje.ba)